Apex Legends: Escape – Sezon 11, Ash, Storm Point ve Dahası

Görsel: EA/Respawn

Çıktığı ilk günden bu yana sıkı takipçisi olduğum Apex Legends: Escape adlı 11. sezonuna geçiş yaptı. Yeni sezonla gelen Ash, yeni harita Storm Point ve daha bir çok detay yazımızın devamında.

Yeni Legend: Ash

Meet AshApex Legends Character Trailer
Apex Legends / Youtube

Apex Legends oyuncularının Arena’dan tanıyacağı Titanfall evreninden Ash, yeni legend olarak geliyor. Dr. Ashleigh Reid‘in simülakrı olan Ash, ölümü tespit edebilir, düşmanını yerine sabitleyebiliyor ve Wraith benzeri portalı ile ani saldırılar gerçekleştirebiliyor.

Pasif Özelliği: Marked for Death

Haritada deathboxları gösterir. Ayrıca her deathbox başına bir kez olmak kaydıyla, yakındaki düşmanları işaretler. Alan dışı kalan deathboxlar haritada görünmez.

Taktiksel Özelliği: Arc Snare

Arc Star benzeri, düşmanı yakalayan bir cihaz atar. Hasar vermenin yanı sıra hedefini yavaşlatır.

Ultimate Özelliği: Phase Breach

Hedeflenen bir konuma tek yönlü bir portal açar. Portal kısa süreli ve herkesin kullanımına açık olur. Wraith’in portalının aksine Ash’in portal sonuna gitmesi gerekmez.

Yeni Harita: Storm Point

Bir zamanlar enerji kolonisi olan Storm Point, geri kalan yapılar ve barındırdığı yaban hayat ile keşfedilecek yepyeni bir harita. Masmavi suların ortasındaki bu cennet parçası ada barındırdığı tehlikelerle oyuncuları zorlayacak gibi duruyor.

Vahşi Yaşam

Storm Point haritasının getirdiği en büyük yenilik vahşi yaşam. Önceki haritalardan Prowler’lara ve Flyers’lara alışıktık. Örümcekler ise yeni. Eğer haritada yer alan örümcek yumurtalarına zarar verirseniz karşılığını göreceksiniz. Haritada pek çok vahşi yaşam bölgesi yer alıyor ve bunlar haritanızda kırmızıyla, barındırdığı türe göre belirtiliyor. Yaratıkları öldürerek bir çok ödüle sahip olabilirsiniz. Yaratık öldürdükcek cephane ve eklentiler düşerken, tüm alanı temizlerseniz crafting metal kazanıyorsunuz. Üstelik yaratıklara vurdukça EVO shieldınızın seviyesini dolduruyor.

Her ne kadar zararsız gibi görünüyor olsa da yaratıklara karşı ateş açmak zorunda kalırsanız yerinizin diğer takımlar tarafından ortaya çıkarılması oldukça kolay. Kendinizi açık hedef olarak bulabilirsiniz.

Gravity Cannons

Balonlar bu haritada bulunmuyor. Onun yerine belirli noktalarda, sizi belirli yönlere fırlatabilecek Gravity Cannons’lar var. Mancınık mantığına sahip bu cihazlar sizi hızlı bir şekilde karşıya fırlatıyor. Uçuş sırasında silahlarınızı ve yeteneklerinizi kullanabiliyorsunuz. Düşüşünüzde Skydive’a geçmiyorsunuz.

Apex Legends: Escape – Launch Trailer
Apex Legends / Youtube

Battle Royale Harita Rotasyonu

Bu sezon battle royale modunda iki harita oynanacak. Storm Point ve World’ss Edge. Storm Point’in yepyeni bir harita olduğundan yeterli zamanı sağlamak istemişler.

Arena Harita Rotasyonu

Artık battle royale haritalarından bildiğimiz kırpılmış haritalar kullanılmayacak. Onun yerine sadece arena moduna özel olarak yapılmış haritalar yer alacak.

Yeni Silah: C.A.R. SMG

Submachine sınıfından yer alan C.A.R., light ve heavy mermi ile kullanabileceğiniz hibrit bir silah.

Dereceli Battle Royale Güncellemeleri

Escape ile RP sisteminde değişiklikler mevcut. Yeteneğin öne çıkması ve ödüllendirilmesi amaçlanarak alınan kill ile aranızdaki seviye farkına bakılarak kill başına 3-20 arasında değişen puanlar alacaksanız. Sizden 3 rütbe (tier) aşağıda birini öldürdüğünüzde 3 puan alırken 3 rütbe üst bir oyuncuyu öldürdüğünüzde 20 puan alacaksınız. Aralık (3,5,8,10,12,15,20) şekilinde. Ancak 3 seviyelik bir fark ile karşılaşma ihtimaliniz %0.1 den az. Farklı seviyedeki arkadaşlarınız ile girdiğinizde bu durum daha önemli bir hale geliyor. Maksimum alınabilecek toplam puan ise 175.

Wattson’da Değişiklikler Var

Değişikliğe uğrayan Legend ise Wattson oldu. Kısaca özetlemek gerekirse, hitboxı büyüdü, çitleri artık daha güçlü (hasar oranı 15’den 20’ye), yüzde elli daha hızlı şarj oluyor (30’dan 15’e), daha geniş aralıklarla yerleştirilebilecek üstelik yerleştirirken silahsız hızda hareket edecek. Ultisi ise aynı anda 3 yerine 1 adet olabilecek, sabit 250 değerindeki shieldı oyunculara dağıtacak, süre sınırlaması olmadan kalıcı -yeni bir tanesi koyulana kadar- olacak. Üstelik bunları göz izasının üstünde -makul bir mesafeye- yerleştirilebilecek. Wattson’ın çitlerini daha oynanabilir kılabilecek düzenlemeler. Oyuncular için yeterli olacak mı göreceğiz.

Wattson’da değişikliklerin yanı sıra bir çok silahta, eklentide, crafting ve arena ücretleriyle miktarlarında değişikliklere gidildi. Bir çok bugfix ve iyileştirme de mevcut. Yeni sezon yeni Battle Pass olmadan olmaz. Meraklıları tüm detaylara şuradan ulaşabilir.

Görsel: Electronic Arts / Respawn Entertainment

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön