Apex Legends İnceleme

Apex Legends – Respawn Entertainment – EA Games

Respawn Entertainment tarafından geliştirilen -aynı ekibi Titanfall serisinden de tanıyoruz- ve sürpriz bir şekilde PC, PS4 ve Xbox One için yayınlanan yeni battle royale oyunu.

İlk haftasını tamamlayan oyun 25 milyon fazla oyuncu sayısına ulaşırken, ücretsiz olmasının bu duruma etkisi büyük. Oyunu Origin üzerinden indirerek oyun başlıyoruz.

Takım tabanlı hayatta kalma oyunu olan Apex Legends‘da üç kişiden oluşan takımlar halinde 60 kişilik oyunlara giriyoruz. Şuan için tek kişilik modu bulunmayan Apex Legends‘da takım oyunu ön plana çıkıyor.

Her oyun başında sekiz farklı karakter -iki tanesi kilitli olarak geliyor- arasından sırayla seçim yapıyoruz. Her karakterin farklı görevi ve yetenekleri mevcut ki bu durum takım oyununun önemini arttıran en önemli etken.

Aktif, pasif ve ultimate olmak üzere üç farklı yeteneğe sahip karakterlere EA Games‘in hazırlamış olduğu ve her karakterin yeteneklerinin yanı sıra gerçek isim, yaş, hikayesi gibi bilgilerin verildiği Apex Legends karakterlerine göz atabilirsiniz.

Oyun Haritamız
Apex Legends – Respawn Entertainment – EA Games

Takım oyunlarında olmazsa olmaz iletişim konusunda ise hali hazırda arkadaşlarınızla oynuyorsunuz iletişimde sıkıntı çıkmayacağı gibi yabancılarla oynarken bu durum biraz sıkıntılı olabiliyor. Burada Apex Legends‘ın ping sistemi devreye giriyor. Bulduğunuz lootları, gidilecek konumları yada düşmanları işaret edebileceğiniz gibi çatışmaya girdiğiniz de yada “can lazım, can basın” gibi mesajları otomatik olarak karakterler veriyor. Bu da tabi takım oyununu etkili kılan bir diğer durum.

Oynanışa gelecek olursak, üç kişilik takımda herkes sırayla karakterini seçiyor ve iki kişi aynı karakteri seçemiyor. Üçüncü olarak seçim yapacak oyuncu ise “ayy kıyamam hadi sende nereye atlayacağımızı seç” der gibi jumpmaster oluyor. Takım olarak jumpmasterın yönledirmesiyle iniş yapabileceğimiz gibi sürüden ayrılabiliyoruz ama tek başınıza uzun süre hayatta kalmak oldukça zor ve oyunun amacına -şimdilik- ters.

Diğer battle royale oyunlarında olduğu gibi havadan atladıktan sonra kapış başlıyor. Herkes bulduğunu lootlamaya başlıyor. İki farklı silah taşıyabildiğimiz oyunda silahlar için geliştirmeler -dürbün gibi- bulunuyor. Farklı sınıflara ayrılmış silahlar farklı renklerle gösteriliyor ve ona göre mermi seçimi yapıyoruz.

Ayrıca kask, zırh, çanta, medkit, zırh gücü olarak çevirebileceğimiz tüpler, el bombaları gibi farklı eşyalar mevcut bunları topluyoruz.

Respawn Noktaları
Apex Legends – Respawn Entertainment – EA Games

Öldükten sonra takımda kalan oyuncular tarafından haritada belirtilen noktalarda yeniden oyuna dahil edilebiliyoruz. Lootsuz bir şekilde yeniden o noktaya gemi ile bırakılıyoruz ve gemiyi metrelerce öteden herkes görebiliyor. Taze bir başlangıç yapıyoruz açıkçası. Ayrıca haritada bulunan balonlara tırmanıp kısa mesafe uçuşlar yapabiliyoruz. Bunun için Fortnite‘ta uzun merdiven kurup atlıyoruz mesela.

Mikro ödemeler. Evet oyunda gerçek para ile alabileğiniz bazı eşyalar mevcut. Bunlar oynanışa etki etmeyen, görsel aksesuarlar. Adamlar bir şekilde para kazanmalı sonuçta. Alıp almamak size kalmış.

Ücretsiz olmasından dolayı PUBG‘den ziyade Fortnite ile karşılaştırılan oyun kısa sürede harika bir ivme yakaladı ve bu durum rakiplerinin de oyunlarına daha fazla özen gösterip içerik eklemesine neden olacaktır. Tabi bu durum en çok oyunculara yaratacaktır diye düşünüyorum. Bana kalırsa her oyunun yeri ayrı ama aynı anda kaç oyun oynayabiliriz, doğal olarak seçim yapmak gerekiyor. Ayrıca bu yazı hazırlanırken Twitch üzerinde en çok izlenen oyun Apex Legends.

Bu hafif tanıtım, ön inceleme tadında ki yazıda sanırım oyun hakkında önemli olan bir çok noktaya değindim. Unuttuğum, hatalı olduğum yada şundan da bahset dediğiniz yerler varsa yorumlarda söyleyin. Oyun gerçekten eğlenceli ve ücretsiz olarak Origin üzerinden indirip kendiniz deneyebilirsiniz.

Görseller: Apex Legends – Respawn Entertainment – EA Games

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön