Beacon Pines – İlk Bakış

Beacon Pines, Steam Oyun Festivali sayesinde keşfettiğim bir diğer oyun ve kendimi görsellerinden alamıyorum.

Beacon Pines, sihirli bir kitap eşliğinde karakterimiz geyik çocuk Luka’nın hikayesine, kaderine, yön verdiğimiz hikaye tabanlı macera oyunu. Kitabın hem okuyucusu, hem yazarı hem de baş kahramanını yönlendiriyoruz. Tam olarak ne denir bilmiyorum ancak choose your adventure dediğimiz hikayenin gidişatına müdahale ettiğimiz oyunlardan Beacon Pines. Aynı zamanda da hikayenin geçtiği sevimli ancak bir o kadar da esrarengiz kasabanın adı Beacon Pines. Oyunun tanıtım yazısında “Winnie-the-Pooh, Twin Peaks (İkiz Tepeler) ile buluşuyor.” ifadesi yer alıyor ki tam olarak özetleyen bir cümle. Oynadıkça benim de aklıma Gravity Fall geldi.

Büyük annesi ile beraber yaşayan Luka, yaz tatilinin ilk gününde Beacon Pines‘ın her köşesini gezip insanlarla sohbet ediyor, yeni arkadaşlar edinip, etrafı keşfediyor ve bunları yaparken Charm adı verilen kelimeler, seçenekler, topluyor. Bir yandan Luka’yı yönlendirirken bir yandan da sihirli kitabı okumaya devam ediyoruz ve dönüm noktaları geldiğinde sahip olduğumuz charmlar ile hikayeye yön veriyoruz. Kararımızdan pişman olur veya başka bir yol seçmek istersek The Chronicle ile seçimlerimizi değiştirebilir ve o noktan devam edebiliriz.

Beacon Pines – Announcement Trailer
Hiding Spot / Youtube

Bulduğumuz charmlar belirli türlere sahip ve seçim için istenen türdeki charmları kullanabiliyoruz. Başlangıçta az sayıda kelimeye, seçeneğe, sahibiz ancak hikayenin ilerleyen kısımlarında bulduğumuz charmları eğer uygunsa önceki noktalarında kullanarak olay örgüsünü değiştirebiliriz. Bunu uyguladığımda hikaye bambaşka bir hal aldı ,adam sola gidiyordu şimdi sağa gidiyor gibi değil, tam bir dönüm noktası oldu diyebilirim. Tabi bu sadece kısa bir demo ve tamamını görmek gerek. Beni bu oyunda ilk etkileyen görselleri oldu. Hani bazı oyunlar için sırf görselliği için bile oynanır dersiniz ya işte bu oyun öyle benim için. Oyun ilerledikçe ise hikayesine de kendinizi kaptırıyorsunuz ve merak için oynuyorsunuz. Ben ortalıkta gülerek ne güzel çiçek, ne güzel binalar diye gezerken birden gerilimli bir hal aldı. Oyun boyunca sürekli şimdi bitmesin demo, şuan olmaz diye oynadım.

Hali hazırda Kickstarter kampanyası yürütülen Beacon Pines, yazıyı hazırladığım sırada 30 bin dolarlık hedefinin 26 binini toplamış daha da 26 günleri var. Rahatlıkla tamamlayacaklardır. PC ve Switch için hazırlanan oyunun henüz kesin bir çıkış tarihi mevcut değil. Beacon Pines’ın steam, itch.io ve Kickstarter sayfalarına linklerden ulaşabilir, istek listenize ekleyerek takip etmeye başlayabilirsiniz.

Oyun yada yazı hakkındaki görüşlerinizi, eksik gördüğünüz yada merak ettiğiniz noktalardan yorumlarda bahsedebilirsiniz.

Beacon Pines – İlk Bakış” üzerine 2 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön