Black Summer 1. Sezon İnceleme

Rose (Jaime King) – Black Summer
Görsel: Netflix

Black Summer, Netflix‘in yeni zombi dizisi.

Black Summer aslında SYFY‘ın Z Nation dizisinin öncülü. Yine The Asylum tarafından ve daha önceki yapımda görev almış yaratıcı ekip ile beraber, bu sefer Netflix için hazırlanmış. Z Nation‘da anlatılan zombi kıyametinin öncülü olan bu hikayede -ve seride sürekli atıfta bulunulan kara yaz- salgının medeniyeti yok edinişine tanıklık ediyoruz.

İnsanların tam olarak bilmediği, nasıl karşı koyacaklarını öğrenemedikleri bir tehditten kaçışlarını; ordunun sağlıklı insanları tahliyeye çabaladığı, uçakların aktif olduğu, insan ırkının salgınla mücadele ettiği ilk bir kaç haftayı anlatıyor Black Summer.

Black Summer, The Walking Dead ile değil de o serinin öncülü olan Fear The Walking Dead ile karşılaştırılabilir ancak ben izlemediğim için böyle bir kıyaslamaya girmeyi doğru bulmuyorum.

Black Summer‘ı dikkat çekici yapan en büyük özelliği karakterlerin, bugün zombi salgını yaşansa birçoğumuzun yapacağı şeyi yapıyor olması. Kaç, güvenli bir yere git. Oysa türün bir çok örneğinde (Z Nation‘da buna dahil) son derece iyi silah kullanan, adeta hayatta kalmak için yaratılmış ve kılıç, balta ve benzeri aletler kullanarak zombi avlayan karakterler görüyoruz.

Her bölümün kendi içinde ufak bölümlere ayrıldığı Black Summer‘ın ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor. İlk bölümde her karakterin adını taşıyan ayrı bölümler mevcut ve onların hikayelerinin başlangıcını izliyoruz. Daha sonraki bölümlerde bu isimlendirme, bölümün anahtar kelimesi halini alıyor. Ve aynı anda gelişen olayları, farklı açılardan görmemize olanak sağlıyor.

İtiraf etmem gerekirse ilk bölümün ardından izlemeyi bıraktım. Ancak yazıyı yazabilmek için devam etme kararı aldım ve sonraki bölümlerde gerilim ve aksiyon git gide arttı. İnsan ilişkilerini geri plana atan Black Summer‘da karakterler sürekli aksiyon içerisindeler ve bu durum bölümlerin hızla tüketilmesine olanak sağlıyor. Birinci bölüm hariç.

Yaşadıkları farklı olaylar, güvenli bir yer arayışında olan insanları, askerlerin hayatta kalanları topladıklarını düşündükleri stadyum yolunda bir araya getiriyor. Karakterleri tanımaya, anlamaya çok çalışmayın derim. Teker teker gidiyorlar.

Black Summer, özellikle türü sevenler için izlenebilecek bir yapım. Diğerlerinden farklı bir şey sunuyor mu? Bir kaçından yukarıda bahsettim. Onun dışında pek farklı bir şey sunmuyor. Zombiler işte. Seriyi izlemeden önce Z Nation‘ı izlemeye gerek var mı? Hayır yok. Black Summer, Z Nation ile aynı evrende geçiyor ancak ortak karakterleri ve hikayeleri bulunmuyor. Black Summer‘a birkaç bölüm şans vermenizi öneririm. Devam edip etmemek size kalmış.

Görsel: Netflix

Black Summer 1. Sezon İnceleme” üzerine 2 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön