Chosen 1. Sezon İnceleme

Görsel: Netflix

The Rain‘de beraber çalışan Jannik Tai Mosholt, Kaspar Munk ve Christian Potalivo tarafından yaratılan Danimarka yapımı bilim kurgu dizisi Chosen, ilk sezonuyla Netflix‘de seyircisi ile buluşuyor.

Danimarka‘nın küçük kasabası Middelbo, bir zamanlar zengin liman şehriyken tersanenin kapanması sonucu gözden düşer. Şehirdeki işletmeler bir bir kapanırken 17 yıl önce kasabanın talihini döndüren bir olay yaşanır. Hussein tamda marketini kalıcı olarak kapattığı sırada bir meteor sebze reyonuna düşer. O günden sonra kasaba, meteoru ve bıraktığı krateri görmek için ülkenin dört bir yanından gelenler sayesinde eski günlerine döner. Hussein’de meteor figürlü hediyelik eşyalar, müze falan derken büyük bir zenginliğe kavuşur.

Günümüz geldiğimizde ise meteorun ilginçliği git gide yok olmaktadır. Hikayemizin baş kahramanı 17 yaşındaki Emma (Malaika Mosendane) ise türlü iş denedikten sonra müzede rehber olarak çalışmaktadır. Yaşanan bir kaza sonucu meteor paramparça olur ve camdan yapıldığı anlaşılır. Emma, zaten bir türlü benimseyemediği bu kasabadaki gerçeklerin birer yalandan ibaret olduğunu fark etmeye başlar. Üstelik işinden de olmuştur.

Chosen – Official Trailer
Netflix / Youtube

Tam bu sırada kasabanın gizemli araştırma kulübü ortaya çıkar. Hemen hemen Emma yaşlarındaki gençlerde kasabanın gizemlerinin peşindedir. Üstelik onlar 17 yıl önce düşenin bir meteor değil bir uzay gemisi olduğundan şüphelenmektedirler. Ekibin lideri rolünü Mads (Albert Rudbeck Lindhardt) üstlenirken diğer üyeleri ise kasabanın yakışıklı ama pekte zeki olmayan çocuğu Frederik (Andreas Dittmer), vampir Marie (Andrea Heick Gadeberg) ve Hussein’in oğlu Elvis (Mohamed Djeziri)’dir.

Ekip onca araştırmanın sonucunda bir ipucu yakaladığını düşünürken gizemli Lukas (Anders Heinrichsen) ortaya çıkar. Bu da yetmezmiş gibi Astraeus adlı bir şirket sözde tersaneyi yeniden çalışır hale getirmek için kasabaya gelir. Ekip içerisindeki çekişmeler ise her şeyi daha da zorlaştırmaktadır.

İlk sezon sadece altı bölümden oluşuyor. Chosen‘ın hikayesi çok güzel, diziyi izlenebilir kılan en büyük etken bu. Ancak bir türlü bu hikayenin hakkını veremiyor. Dizi biraz fazla Emma‘ya odaklanıyor. Evet, Emma bu hikayenin baş kahramanı ancak diğer karakterler sadece Emma‘nın hikayesini yönlendirmek için yerleştirilmiş gibi.

Chosen ortalama bir yapım. Bu yüzden izleyip izlemem kararı size kalmış. İzlerseniz, özellikle bilim kurgu hayranlarının sevebileceği güzel bir hikaye. İzlemezseniz de bir şey kaçırmış olmazsınız. Eğer bu yazıyı okuduğunuzda ikinci sezon onayı gelmişse izlemenizi öneririm.

Yaratıcı: Jannik Tai Mosholt, Kaspar Munk, Christian Potalivo
Yönetmen: Kaspar Munk
Senaryo: Jannik Tai Mosholt, Ida Maria Ryden, Stefan Jaworski, Julie Budtz Sørensen
Kadro: Malaika Mosendane, Andrea Heick Gadeberg, Anders Heinrichsen  [..]

Değerlendirme: 2.5 / 5.

5/10

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön