Elfler (Nisser) İnceleme

Sonja SteenElfler (Nisser)
Görsel: Henrik Ohsten/Netflix

Netflix‘in sevilen dizilerinden The Rain‘i yaratıcı ekibi tarafından hazırlanan Danimarka yapımı Elfler‘in (Nisser) yönetmenliğini Roni Ezra üstlenirken, senaryosu ise Stefan Jaworski tarafından yazılmış.

Issız bir ada, adanın gizemli sakinleri ve elektrikli teller ardındaki ormanda yaşayan vahşi yaratıklar. Tatil için harika bir seçim.

Netflix’in Noel temalı içerikleri gelmeye devam ediyor. Korku türündeki Elfler ise tüm bu yapımlar arasından sıyrılıyor. Anne Charlotte (Lila Nobel), baba Mads (Peder Thomas Pedersen) ve çocukları Kasper (Milo Campanale) ve Josephine‘den (Sonja Steen) oluşan sıradan, dört kişilik bir aile olan Svane‘lar tüm iş yoğunluğunun arasında fırsat bularak Noel tatilini geçirmek için Årmandsø adasına gelir. Ada dediysek en fazla 10 kişinin yaşadığı, medeniyet ile bağlantısı oldukça kopuk bir yerleşim. Hatta feribotta sadece bu ailemiz geliyor adaya. Evin adresini sorduklarında ise adanın diğer ucunda olduğu ve sahil yolunu kullanmaları söyleniyor. Issız sayılabilecek, bilmediğiniz bir ada, özellikle sahil yolundan gitmeniz söyleniyorsa nereden gidersiniz? Adanın ortasından, orman yolunu kullanarak tabii ki.

Elves – Official Trailer
Netflix / Youtube

Biz bu gergin atmosfer içerisinde takip ederken ailemiz şarkılar eşliğinde yolculuklarına devam ediyor. Bir şeye çarpana kadar. İnip baktıklarında ise tamponda siyah, katran gibi bir sıvı dışında bir şey görmüyorlar. Burada ailenin küçük kızı Josefine giriyor. Hemen yol kenarındaki arsaya giriyor ve katran gibi sıvıdan oralarda da görüyor. Ailenin arkasından ise ada sakini Moller (Rasmus Hammerich) geliyor ve ailemizi birazda azarlayarak özel mülk olduğunu, gitmelerini söylüyor. Ailemiz de aman keyfimiz kaçmasın diyerek yoluna devam ediyor ve çukura girdik herhalde diyerek bir açıklama getiriyorlar. Ama Josefine, ne yapıp edip olay yerine geri dönüyor ve orada yaralı, ufak ve sevimli sayılabilecek bir yaratık buluyor. Sonrasında elf olduğunu öğrenecekleri bu yaratığı gizlice eve götürüyor tedavi ediyor. Bilmedikleri ise adada insanlar ve elfler arasında bir dengenin olduğu ve bu ailenin dengeyi bozduğu.

Elf (Nisse) Nedir?

İskandinav folklorunda yer alan, özellikle kış ve noel zamanı ile ilişkilendirilen Nisse‘ler çiftliklerde gizlice yaşayan ve sakinleriyle beraber çiftliği koruduğu varsayılan yaratıklar. Görüntüleri bahçe cini olarak bildiğimiz, kısa boylu, sivri şapkalar takan yaratıklardır. Sinirlendikleri zaman oldukça kötü oldukları yaratıklar olduğundan bahsediliyor. Farklı kültürlerde gnome, goblin, hobgoblin olarak görülüyorlar. Dizide yer alan elflerin ise yavruları bu tanıma daha uyuyor. Yetişkin olarak gördüklerimizde genellikle sinirli haldeler. Daha fazla merak ediyorsunuz Fandom ve Wikipedia sayfalarına göz atabilirsiniz.

Yazının kısa olduğunun farkındayım ancak Elfler‘in ilk sezonu oldukça kısa. 25 dakikalık altı bölümden oluşuyor. Bu yüzden çok fazla anlatmayı doğru bulmuyorum, başladığınızda arka arkaya rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Netflix’in Noel temaları yapımları arasında korku gerilim türüyle farklı bir seçenek olarak ayrılıyor. İzlemenizi tavsiye ederim. Umarım ikinci sezon için umarım bir yıl beklemeyiz.

Sizde Elfler (Nisser) hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön