En Korkunç Masal (Nightbooks) İnceleme

Alex (Winslow Fegley) ve Natacha (Krysten Ritter) – En Korkunç Masal (Nightbooks)
Görsel: CHRISTOS KALOHORIDIS/NETFLIX © 2021

Netflix’in aile dostu korku filmi En Korkunç Masal (Nightbooks), genç izleyici kitlesini ve korku filmlerine mesafeli olanları hedef alıyor. Peki yeteri kadar korkutucu mu?

J.A. White‘ın 2018 yılında yayımlanan aynı adlı kitabından uyarlanan En Korkunç Masal (Nightbooks), korku türüne tüm kalbiyle bağlı Alex‘in (Winslow Fegley) kötü bir cadının tuzağına düşmesiyle yaşadığı macerayı konu ediniyor. Korku türüne hayran ve bu türde sürekli hikayeler yazan Alex arkadaşları ve ailesi tarafından oldukça tuhaf karşılanmaktadır. Bir gece bu duruma karşı çıkmak için tüm hikayelerini yakmaya karar veren Alex yaşadığı daireden kazan dairesine inmek için çıkar. İçinde bulunduğu asansörün arızalanmasıyla kedisini apartmanın bilmediği karanlık bir katında bulur. Kapısı açık olan bir dairede ise en sevdiği filmin oynadığı bir televizyon ve balkabağı turtası yer alır. Daireye adım atmasıyla beraber Alex artık kötü cadı Natacha‘nın (Krysten Ritter) tutsağıdır.

Nightbooks – Official Trailer
Netflix / Youtube

Çıkışı olmayan sihirli bir dairede uyanan Alex‘in Natacha ile tanışması uzun sürmez. Artık Alex‘in tek bir görevi vardır. Her gece Natacha‘ya bir hikaye yazıp okumak. Üstelik bu esaretinde yalnız değildir. Kendisi gibi Natacha tarafından alıkonulmuş Yasmin (Lidya Jewett) ve evin bir görünüp bir kaybolan kedisi Lenore‘da onunla beraber bu sihirli evde tutsaktır. Alex, sonsuz büyüklükte gibi görününen bir kütüphane ve gizemli bitkilerle dolu bir sera gibi bir çok esrarengiz odaya sahip bu evden ve Natacha‘dan kaçmanın bir yolunu bulmalıdır.

Doğrusunu söylemek gerekirse korku türünü pek sevmem. Yani özellikle açıp bir korku filmi izleyeyim demem ancak denk gelirse yada bende merak uyandırırsa izlerim. Sanırım bu yüzden de bu film tam benlik. Korku filminden çok fantastik bir macera sayılabilecek Nightbooks, korku türüne giriş için bir seçenek olabilir. İzleyici kitlesi olarak çocukları ve aileleri hedef alan yapım haliyle korku türünü sevenler için yetersiz belki sadece ufak gerilimler yaratabilecek bir yapım.

Nightbook‘un devam yapımlarını bekliyorum. Bunun mesajını veren bir son ile bittiği için de umutluyum. Her şeyden biraz biraz gösterildi. Belli ki cadının uzun bir geçmişi, ayrı bir dünyası mevcut. Her kapısından ayrı dünyaların olduğu bir evden söz ediliyor ancak bize sadece iki tanesi gösteriliyor. Alex‘in yazdığı hikayeler bile başlı başına ayrı bir yapım olabilir. Umarım devam yapımları gelir ve fantastik bir evrene doğru evrilir. Diziyi izlerken aklıma sürekli Locke & Key‘in gelmesi de bende bu beklentiyi oluşturdu sanırım. Yeri gelmişken Locke & Key’in 2. sezonu 22 Ekim’de geliyor.

Yazının gidişatından da anlayacağınız gibi ben En Korkunç Masal‘ı (Nightbooks) sevdim. Kesinlikle bir şansı hak ediyor ancak bunun bir aile filmi olduğunu genel izleyici için hazırlandığını bilerek başlayın. Eksikleri mevcut ancak umarım bir serinin başlangıcı olur ve devamı gelir.

Görsel: CHRISTOS KALOHORIDIS/NETFLIX © 2021

En Korkunç Masal (Nightbooks) İnceleme” için bir görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön