Feria: En Karanlık Işık 1. Sezon İnceleme

Ana Tomeno ve Carla CampraFeria: En Karanlık Işık
Görsel: Sophie Koehler/Netflix

İspanyol yapımı fantastik gerilim dizisi Feria: En Karanlık Işık‘da (Feria: La luz más oscura / Feria: The Darkest Light) son derece sakin Endülüs kabasını derinden sarsan olayları ve bu olayların merkezindeki kız kardeşler, Eva (Ana Tomeno) ve Sofia‘nın (Carla Campra) hikayesini izliyoruz.

90’lı yılların ortasında, Feria adındaki bu Endülüs kasabasına ve sakinlerine ufak bir bakış attıktan sonra odağımızı Eva ve Sofia kardeşler ile ebeveynleri Elena (Marta Nieto) ve Pablo‘ya (Ernest Villegas) çeviriyoruz. Tüm olayların başladığı o gece gerçekleşecek olan yaz şenliği için aileleri ile saat pazarlığı yapan Eva ve Sofia ortak noktada anlaşarak evden ayrılır. Sıradan bir aile işte. Ancak kızlar evden çıkar çıkmaz anne Elena‘nın yüz ifadesi değişir ve Pablo ile oldukça gergin bir ruh haline bürünürler.

Gece geç saatte eve dönen kız kardeşler, sabah uyandıklarında anne ve babalarını evde bulamazlar. Nereye gitmiş olacaklarını düşünürken evin içerisi bir anda polis dolar. Çok geçmeden öğreniyoruz ki, kasabanın uzun zaman önce terk edilen madeninde toplu intihar vakası gerçekleşmiştir. Kamera kayıtlarına bakıldığında ise Pablo madene girmezken Elena, diğer 23 kişiye madende eşlik etmekte ancak kendisini can havliyle dışarı atan insanlar arasında Elena yoktur. Polise göre bir tarikat, ayin gerçekleşmiş ve sorumluları Elena ve Pablo‘dur. Çok geçmeden basının da tüm ilgisi kasabaya döner ve küçük, sakin dağ kasabası Feria‘dan eser kalmamıştır.

Madrid‘den gelen Alvaro Guillén‘in (Isak Férriz) başında olduğu ekibin araştırmaları sonucunda, kendilerine Işık Tarikatı adını veren grubun uzun yıllardır Elena ile iletişimde olduğu hatta bu tarikatın lideri olduğuna neredeyse emindirler. Bu dünyanın sahte olduğuna ve seçilmiş kişilerin beş adımdan oluşan bir süreci tamamlayarak gerçek Krallığa giden kapıyı açabileceği düşüncesine inanmaktadırlar. Amaçlarına ulaşmak için ise oldukça yapacaklarının sınırı yok gibidir. Elena’nın ortadan kaybolmasıyla da duracak gibi değillerdir. Şimdi sıra Elena’nın kızlarındadır. Özellikle Sofia’da. Üstelik tüm bu yaşananlar ilk değildir. Feria, bir çok sır ve gizemli gücü barındırmaktadır ve şimdi hepsi birer birer gün yüzüne çıkıyor.

Yazıyı spoilersız olarak bitirmek için çok fazla detaya girmiyorum. Netflix’de Feria benzeri bir çok yapım izledik. Ares, The Order bunlardan ilk olarak aklıma gelenler. En az onlar kadar sevdim ancak zaman zaman tempo düşüyor ve bir saate yaklaşan süreleri ile bölümler gereksiz uzun geliyor. Bunun dışında ufak tefek sorunlarda yok değil. İlk sezon finali ise tamamen olası ikinci bir sezon için hazırlanmış. Eğer ikinci sezon gelirse daha karanlık bir yapım izleyeceğimiz ortada. Dizi ilk sezonun ardından iptal edilirse hikaye yarım kalmış gibi hissederim.Tüm bunlara rağmen Feria: En Karanlık Işık‘a şans vermenizi öneririm.

Yaratıcı: Agustín Martínez, Carlos Montero
Yönetmen: Jorge Dorado, Carles Torrens
Senaryo: Agustín Martínez, Carlos Montero, Mikel Santiago
Kadro: Carla Campra, Ana Tomeno, Isak Férriz, Sauce Ena  [..]

Değerlendirme: 3.5 / 5.

7/10

Görsel: Sophie Koehler/Netflix

Not: Benim gibi Feria: En Karanlık Işık‘ın geçtiği Feria kasabasını merak edenler olmuştur. Feria kasabası her ne kadar kurmaca olsa da dizinin çekimleri İspanya‘nın Endülüs bölgesinde yer alan Cádiz İli’ne bağlı Sierra de Cádiz‘in Zahara de la Sierra kasabasında gerçekleştirilmiş.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön