Flaked (İnceleme)

Photo by Benjamin Cohen/Netflix – © 2016 – Netflix

Netflix‘in 2016’da başlayan iki sezon boyunca devam eden ve üçüncü sezonunun akıbeti hala net olarak belli olmayan dram, komedi türündeki dizisi.

Başrollerini Will Arnet (Chip), David Sullivian (Dennis) ve Ruth Kearney‘in (London) paylaştığı, her biri 30’ar dakikadan toplam 16 bölüm yayınlanan Flaked üçüncü sezonu için 2018’de bir karar verilmesi beklenirken hala bekleme aşamasında olan ve bir çok kaynakta beklemeyin gelmez denilen bir dizi.

Yinede bahsetmek istediğim bir hikaye ve 2. sezon finali, gerçek bir final yerine geçebilecek bir sonla bitti. Yazının bundan sonrası tamamen spoiler içerikli olacaktır.

Spoiler Uyarısı!

Yazının bundan sonrası spoiler sayılabilecek içeriklerle doludur.

Chip, 10 yıl önce alkollü iken yaptığı bir kaza sonucunda bir kişinin ölümüne sebep olan ve kaza sonrasında geldiği Kaliforniya, Venice‘de yine alkol bağımlılığı ile mücadele eden arkadaşı Dennis‘in annesinin evinde yaşayan ve mobilya -marangoz- dükkanı olmasına rağmen hiç iş yapmayan ama insanlara ettiği yardımların karşılığında çok sevilen, hayatını bir şekilde devam ettiren ve yaptığı hatanın vicdan azabıyla dolu biri olarak çıkıyor karşımıza.

Hayat gayet akışında giderken London adında güzel bir kadının Venice‘e taşınması, her şeyin bir yalandan ibaret olduğunun açığa çıkmasına sebep olacak olayların da başlangıcı olur.

London‘a ilk görüşlerinde tutulan Chip ve Dennis arasındaki mücadelenin galibi Chip olur. Ancak bundan sonra London‘ın adının Claire olduğunu ve Chip‘in ölümüne sebep olduğu gencin kardeşi olduğu ortaya çıkar. Tamam intikam için geri geldi Chip‘in hayatını mahvedecek derken gerçekten aşık olurlar. Sorgulanması gereken birinci soru şu, kardeşinizin ölümüne sebep olan adama yada kadına aşık olur musunuz?

Tabi asıl büyük yalan Chip‘in hayatının kendisidir. Kaza sırasında yan koltukta olduğu, direksiyonda kariyerinin daha başında olan oyuncu eşinin olduğu, Chip‘in kazayı üstlendiği doğal olarak alkol problemi olmadığı ortaya çıkıyor. İkinci sorgulanması gerekense böyle bir durumda olsanız ne yaparsınız? Sonuçta eşi kazanın ardından Chip‘i terk edip lüks ve şöhret içinde bir hayata başlamış. Buna rağmen Chip gerçekleri 10 yıl boyunca saklıyor hatta aşık olduğu London‘dan bile. Söylese sıkıntı kalmayacak diye düşünsek de asıl suçlunun cezasız kalmasına neden olmuş.

Photo by Adam Rose/Netflix – © 2016 – Netflix

İlk sezonun sonunda kurduğu hayat ağır darbe alan Chip‘in, ikinci sezonda yıkılışını izliyoruz. Bu bahsettiğim iki büyük sorunun yanı sıra diğer karakterlerin de hikayelerinde de bir çok soru, problem ve hatalar mevcut. Hayatı bu kadar zor kılan belki de insanın kendisidir.

Olaylar Kaliforniya, Venice gibi güzel bir yerde geçince insan ister istemez keşke bende orada yaşasam diyor açıkçası. Diziyi izledikten sonra yaptığım araştırmada karşıma çıkan ilginç sayılan bir nokta ise Chip‘i oynayan Will Arnett‘in gerçek hayatında da genç yaşından beri alkolizmle mücadele ettiği ve kendi mücadelesinden esinlediği bu dizinin çekimlerinde yeniden alkole başlamış olması. (Kaynak: Kayıp Rıhtım)

Puanlama kısmını 10 üzerinden 7 vererek geçersek, kısa süresi ve az bölüm sayısı, anlattığı ağır hikayeyi sevimli -en iyi anlatan kelime bu sanırım- bir şekilde ele alması ve Venice, Flaked‘a şans vermeniz için sayabileceğim sebeplerden.

Diziyi izledikten sonra fikirlerinizi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Flaked (İnceleme)” için bir görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön