Grifon (The Gryphon / Der Greif) İnceleme

Becky, Mark ve Memo – Grifon
Görsel: Gordon Timpen – SMPSP/Amazon/W&B

Amazon Prime Video’nun Almanya yapımı fantastik serisi Grifon (orijinal adıyla Der Greif) izleyici ile buluştu. 90’lı yıllara döndüğümüz seride Mark adından 16 yaşında bir gencin, aile mirası sonucu tehlikelerle dolu bir dünyada atıldığı macerasını izliyoruz.

Hikaye 1984 yılında Krefelden’de başlıyor. Henüz küçük bir çocuk olan Mark (Jeremias Meyer) duvarların ardından gelen sesler ile uykusundan uyanıyor. Hemen ardından telaşlı babası Karl (Golo Euler) odasına giriyor, onu ve abisi Thomas’ı (Theo Trebs) alıp evden kaçmaya yöneliyor. Anneleri Petra (Sabine Timoteo) her ne kadar uğraşsa da onlara engel olamıyor.

Aradan geçen 10 yılın ardından 90’lı yılların ortasına gelindiğin Mark artık 16 yaşındadır ve annesi ile yaşamaktadır. Abisi Thomas ise anneleri ile iletişimi kesmiş, plak dükkanı işletmektedir. Babalarının yıllar önce yaşanan o gece öldüğünü, psikolojik sorunları olduğuna karar verildiğini ve hatta bu sorunlara sahip olan Thomas’ın da uzun süre tedavi gördüğünü öğreniyoruz. Ve genetik bir kabus olarak kabul ettikleri bu durum sebebiyle Mark’ın da terapi gördüğünü öğreniyoruz.

Mark’ın 16 yaşına adım atmasıyla Thomas ona babalarından kalan günlüğü ve aile mirasından söz ediyor. Başlarda her ne kadar Mark inanmak istemese de kısa bir süre sonra gerçeği kabulleniyor. Zimmerman ailesi nesiller boyunca Kara Kule adlı paralel bir dünyada yaşayan Grifon adlı zalim bir canavarı yok etmekle görevlidirler. Kara Kule’de hüküm süren Grifon dışında iki dünya arasında seyahat eden yaratıklardan tutun geleceği gören kahin Man-Ith’lere kadar bir çok tehlikeli yaratık bulunmaktadır. Mark ise yeni tanıştığı bu yabancı dünyanın kötülüğü ile yüzleşmelidir. Mücadelesinde abisi Thomas, arkadaşı Memo (Zoran Pingel) ve okuluna yeni gelen aralarında bir aşk filizlenen Becky (Lea Drinda), Mark’ı yalnız bırakmaz.

Grifon (Der Greif), Alman yazar Wolfgang Hohlbein’in 1989 tarihli aynı adlı romanından, Sebastian Marka ve Erol Yeşilkaya tarafından Prime Video için ekranlara uyarlanıyor. Serinin yapımcılığını ise Netflix’in ilk Alman yapımı dizisi Dark’ın yapımcısı W&B (Wiedemann & Berg) üstleniyor. Grifon’un fragmanı izledikten sonra daha çok 2011-2017 yılları arsında yayınlanan Grimm yada The Spiderwick Chronicles benzeri bir yapım bekliyordum ancak sizi Stranger Things esintileri barındıran bir yapım karşılıyor. Altı bölümden oluşan ilk sezon bizlere yepyeni bir dünyanın kapısını aralıyor. Altı bölümün böyle bir yapım için kısa geldiğini düşünüyorum. Kara Kule adlı yepyeni bir dünya, üstelik burada sadece yaratıklar değil insanlarda yaşıyor, ortaya konuyor ancak yeterli bir şekilde anlatılmadığını düşüyorum. Muhtemelen bütçe bu konuda büyük bir etken olmakla beraber gelecek sezonlarda bu yeni dünyayı daha fazla keşfetme şansımız olacağını düşünüyorum.

Yaratıcı: Sebestian Marka, Erol Yesilkaya
Senaryo: Sebastian Marka, Erol Yesilkaya, Wolfgang Hohlbein (based on the novel by)
Kadro: Jeremias Meyer, Zoran Pingel, Lea Drinda  [..]

Değerlendirme: 3.5 / 5.

7/10

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön