High Seas (Alta mar) 1. Sezon İnceleme

Alejandra Onieva (Carolina Villanueva), José Sacristán (Pedro Villanueva) ve Ivana Baquero (Eva Villanueva) – High Seas (Alta mar)
Görsel: Manuel Fernandez-Valdes/Netflix

High Seas ya da orijinal ismiyle Alta mar, Netflix‘in suç ve gizem türündeki İspanyol yapımı serisi.

A pesar de todo, Las chicas del cable, Velvet, Velvet Colección gibi yapımların da arkasında bulunan Bambú Producciones tarafından Netflix için hazırlanan High Seas‘in (Alta mar) yaratıcıları ise yine Velvet ve Las chicad del cable‘de beraber çalışmış olan Ramón Campos ve Gema R. Neira.

High Seas‘in açılış sahnesinde bizi seyir defterine kayıtta bulunan bir kaptan karşılıyor ve gemide geçen on günde üç kişinin öldüğünden bahsediyor.

Alejandra Onieva (Carolina Villanueva) ve Ivana Baquero (Eva Villanueva) – High Seas (Alta mar)
Görsel: Manuel Fernandez-Valdes/Netflix

Hemen ardından, İkinci Dünya Savaşı’nın henüz bittiği, 1940’lı yıllarda İspanya’dan Brezilya’ya gidecek olan lüks yolcu gemisi Bárbara de Braganza‘ya , tek yön bir yolculuğa başlamak üzere, binmek üzere limana doğru araçları ile seyir halinde ki Villanueva kız kardeşleri görüyoruz. Eva Villanueva (Ivana Baquero) ve Carolina Villanueva (Alejandra Onieva) kardeşler, babalarını kaybetmelerinin de etkisiyle, kendilerine ve amcalarına kalan aile şirketlerini satarak hayatlarına Brezilya’da yeni bir sayfa açmaya karar verirler. Carolina, gemi sahibi nişanlısı ile gemide evlenecek ve Eva ise Brezilya’da yeni romanını yayınlamaya çalışacaktır. Tüm bu yeniden başlama ve düğün düşünceleri içindeki kardeşlerin arabası adının Luisa (Manuela Vellés) olduğunu söyleyen bir kadına çarpar. Peşinde onu öldürmek isteyenlerin olduğunu söyleyen Luisa, kız kardeşlerden onu gemiye bindirmeleri için yardım ister. Carolina her ne kadar bu fikre sıcak bakmasa da kardeşi Eva‘nın ısrarıyla nişanlısı Fernando Fábregas‘in (Eloy Azorín) sahibi olduğu gemiye Luisa‘yı kaçak olarak bindirirler.

İleride yaşanacakların yanında devede kulak kalacak olan bu sırrı sakladıkları için büyük bir sıkıntı duyan kardeşler, gemiden bir kadının denize düşerek ölmesi sonucunda oldukça zor durumda kalırlar. Üstelik bu durumdan kendilerini sorumlu hissetmelerinin yanı sıra katille beraber aynı gemide mahsur kalmışlardır.

Sekiz bölümden oluşan ilk sezon boyunca gizli kalmış bir çok sır, işlenen suç ve söylenen yalanlarla karşılaşacağımız High Seas (Alta mar) işlenen suçların büyüklüğünden -insanlar ölüyor, yangınlar çıkıyor- dolayı karanlık bir atmosfere sahip olması beklenirken aksine son derece renkli ve eğlenceli bir melodram havası var.

Bambú Producciones‘in daha önceki işlerinde de olduğu gibi High Seas mekanlarından, kostüm ve makyajlarına kadar 40’lı yıllara ait harika bir görsellik sunuyor. Gemi dışında yapılan görsel efektler her ne kadar zaman zaman göze batıyor olsa da bunun bir dizi olduğunu göz önüne almak gerekir. Yine Bambú Producciones‘in yapımlarındaki gibi Villanueva kardeşlerin etrafında dönen ana hikayenin yanında yine kadın karakterlerin ön planda olduğu Villanueve‘ların hizmetçisi Verónica de García‘nın (Begoña Vargas), geminin şarkıcısı Clara‘nın (Laura Prats) ve eşiyle sorunları olan Natalia‘nın (Natalia Rodríguez) hikayelerini izliyoruz.

High Seas (Alta mar) – Resmi Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

High Seas (Alta mar) sekiz bölümlük bir ilk sezona sahip. Daha fazla anlatarak gizemini kaçırmak istemiyorum. Açıkçası uzun zamandır eğlenerek izlediğim az sayıdaki yapımdan birisi oldu High Seas. Eksikleri yok mu? Elbette var. Ancak 40’lı yıllara ait lüks yolcu gemisinin, kostüm ve müziklerle desteklenmiş o atmosferi ve bir suçu ortaya çıkarmak için oradan oraya koşmak, herkesten şüphe ederken suçluyu aramak bana izlemeye devam etmek ve eksikleri görmezden gelmek için yeterli geldi. Onlarca soru arasından bir kaçını çözerek açıklığı kavuşturan ilk sezon, ikinci sezon için geride cevaplanması gereken ve merak uyandıran bir çok soru işareti bıraktı. High Seas‘ı (Alta mar) izledikten sonra yorumlarda dizi hakkındaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Görseller: Manuel Fernandez-Valdes/Netflix

High Seas (Alta mar) 1. Sezon İnceleme” üzerine 5 görüş

  1. İspanyol yapımı eski pembe dizileri çok severim. Bana bu dizi de o havayı verdi ve çok sevdim. Bir gün içinde keyifle izledim ve zaman su gibi akıp geçti diyebilirim. İkinci sezon onayını almış ve merakla bekliyorum. =)

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön