Locke & Key 1. Sezon İnceleme

Emilia Jones, Connor Jessup ve Jackson Robert ScottLocke & Key
Görsel: Christos Kalohoridis/Netflix

Locke & Key, Netflix tarafından Joe Hill ve Gabriel Rodríguez‘in aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanan fantastik dizi.

Yazıyı izleyip izlememe konusunda kararsız kaldığınız için okuyorsanız baştan söyleyeyim hemen gidip izleyebilirsiniz. Ben izlerden çok keyif aldım. Yazı boyunca diziyi överken bir yandan da karakterlerden ve anahtarlar gibi seri hakkında bir çok farklı konudan söz edeceğim.

Evet, uyarlama dedik. Ancak bu IDW tarafından yayınlanan Joe Hill ve Gabriel Rodríguez‘in Locke & Key‘ini ilk uyarlama çalışması değil. İlk olarak 2011’de Fox deniyor ancak pilot bölümle kalıyorlar. Sonrasında Hulu ben yaparım demiş olsa da seri Netflix‘e (yakın zamanda yine IDW‘den yayınlanmış olan October Faction‘u uyarlamışlardı) kalıyor. Çizgi roman demişken JBC, Locke & Key’in Türkçe’sini ön siparişe açtı. Buradan göz atabilirsiniz.

Locke Ailesi ve Key HouseLocke & Key
Görsel: Christos Kalohoridis/Netflix

İlk olarak Rendell Locke‘un (Bill Heck) ölüm haberini alıyoruz. Kendisini zaman içerisinde tanıyacağız ama önce geride kalan ailesi ile tanışıyoruz. Eşinin ölümünün ardından Nina Locke (Darby Stanchfield), çocukları Bode (Jackson Robert Scott), Kinsey (Emilia Jones) ve Tyler‘ı (Connor Jessup) alarak eşinin ailesinden kalan Massachusetts‘de ki eve taşınarak kendilerine yeni bir hayat kurmaya çalışır.

Genelde böyle olmaz mı zaten? Çocuklu bir aile miras olarak kalmış eski ve büyük bir eve taşınır ve arkasından olaylar gelişir. Evet, karakterle de bunun gayet farkında. O yüzden geçelim. İlk olarak ailenin ve Locke‘ların en küçüğü Bode, evde duyduğu fısıltılar sonrası bir anahtar bulur. Aynı zamanlarda bir de bahçede bulunan kuyu vasıtası ile bir kadınla konuşmaya başlar. Kuyudaki kadın bir kenarda dursun biz anahtarlara dönelim. Daha sonra tüm ailenin dahil olacağı (ancak yetişkinler bu olağanüstü durumları hafızalarında tutamıyorlar) bir şekilde fısıltıları takip ederek Locke çocukları farklı güçleri olan farklı anahtarlar bulurlar. Bu sihirli anahtarlar aşağılarda spoilerlı alan içerisinde bahsettim.

Laysla De OliveiraLocke & Key
Görsel: Christos Kalohoridis/Netflix

Kuyudaki kadına dönecek olursak. Başlarda hep bu şekilde söz ediliyor olsa da sonrasında kendisinden Dodge (Laysla De Oliveira) ismi ile söz edilecek. Dodge, serinin baş kötüsü olmakla birlikte amacı anahtarları toplamak gibi gözükse de sonrasında asıl amacını öğreniyoruz. Spoiler kısmında buna da yer verdik.

İyiler, kötüler ve sihirli anahtarlar. Birde bunlara Locke ailesinin geçmişi, bir çok gizemi barındıran eski bir ev eklenince izlemesi keyifli bir dizi ortaya çıkmış.

Spoiler Uyarısı!

Yazının bu kısmında spoiler sayılabilecek konulardan söz ediyoruz.

Locke & Key, anahtarlar ve güçleri nelerdir?

Bilinmeze açılan bir kapının anahtarı olan Omega Key, ölülerin ruhlarını kuyu vasıtası ile geri getirebilen Echo Key, takıldığı kapının istediğiniz başka bir yere açılmasını sağlayan Anywhere Key, ruhu bedenden ayıran ve hayalet olmayı sağlayan Ghost Key, takıldığı insanın zihninde dolaşmaya imkan sağlayan Head Key, gölgeler yaratıp kontrol etmeye yarayan Shadow Key, kırık, bozuk nesneleri onarabilen bir dolabı açan Mending Key, görünüşü değiştiren bilen Skin Key, insanları kontrol etmeye olanak sağlayan Music Box Key ve Netflix serisi için sonradan eklenen (en azından wikipedia sayfasına göre) değdiği yeri ateşe veren Matchstick Key ve aynalardan geçilerek çıkması zor olan yine aynalarla dolu boyuta geçiş sağlayan Mirror Key ilk sezon boyunca karşılaştığımız anahtlardan. Bunların dışında Giant Key, Jester Key, Angel Key, Hercules Key, Animal Key, Timeshift Key, Alpha Key ve Philosophoscope Key gibi muhtemelen ilerleyen sezonlarda tanışacağımız bir çok anahtar mevcut. Yine seri için sonradan eklenenler de olacaktır.

Locke & Key Dodge kim?

Biraz eskiye gidiyoruz. Geçmişte Rendell Locke ve arkadaşları tarafından açılan Kara Kapıdan şeytani bir varlık, bir iblis, geçer ve Lucas‘a tutunur. Bunun farkına varan Rendell ise Lucas‘ı öldürür ancak onun hasretine dayanamayan Ellie, Echo Key ile onu geri getirir. Gelen ise Lucas değil, gölge, iblis diyebileceğimiz kötücül bir ruhtur. Skin Key sayesinde kendisine kadın görünüşünü sık sık Lucas ve Dodge arasında değiştirir.

Spoiler Sonu!

Spoiler bitmiştir. Söz bundan sonra spoiler yok.

Her şeyden bahsetmişken yapım ekibinden bahsetmeden geçmeyelim. Serinin arkasında Meredith Averill (The Haunting of Hill House, The Good Wife), Carlton Cuse (Lost, Bates Motel), Aron Eli Coleite (Star Trek: Discovery, Heroes), Michael D. Fuller, Elizabeth Ann Phang, Vanessa Rojas yer alırken bölümler Michael Morris, Tim Southam, Mark Tonderai, Dawn Wilkinson, Vincenzo Natali tarafından yönetildi.

Locke & Key – Resmi Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

Locke & Key hakkında son sözlere gelecek olursak, beni gerçekten etkiledi. İzlerken aklıma sürekli Narnia, Talihsiz Serüvenler, Umbrella Acedemy, Haunting of Hill House gibi yapımlar geldi. Locke ailesi ve Key House daha bir çok açıdan keşfedilmeyi bekleyen bir gizem. Locke çocuklarına hayat veren Jackson Robert Scott olmak üzere Emilia Jones ve Connor Jessup başta olmak üzere tüm oyuncu seçimlerinin doğru olduğu hissediliyor. Oyunculuk demişken yine Netflix tarafından Stephen King ve Joe Hill‘in aynı adlı eserinden uyarlanan In the Tall Grass‘da da yer alan Laysla De Oliveira‘yı ayrıca belirtmesek ayıp olur. Dodge‘ın o karanlık, zalim ve kendinden emin, güçlü duruşunu çok iyi ortaya koyuyor. Mekan, atmosfer ve kullanılan görsel efektler ise inandırıcılığı ortadan kaldırmadan serinin gizemli ve fantastik, sihir içeren ortamını oluşturuyor. Sonuç olarak takip edilecek yeni bir serimiz daha oldu. Umarım sizde seriyi beğenirsiniz.

Locke & Key 2. Sezon Olacak Mı? Locke & Key 2. Sezon Ne Zaman?

Netflix’in başarılı dizilerinden, ve severek izlediğim, Locke & Key ikinci sezon onayını kaptı. Locke & Key‘in ikinci sezonunun ne zaman yayınlanacağı sorusu henüz cevap bulmamış olsa da merakla beklemeye devam. İkinci sezon 22 Ekim’de geliyor.

Locke & Key 2. Sezon – Resmi Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

Yazıda eksik yada hatalı olduğunu düşündüğünüz yerler ya da bahsedilmesini istediğiniz noktalar varsa bunları ayrıca Locke & Key hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Görseller: Christos Kalohoridis/Netflix

Locke & Key 1. Sezon İnceleme” üzerine 2 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön