Mirage (Durante la tormenta) İnceleme

Adriana UgarteChino DarinAlvaro Morte / Mirage (Fırtına Anı)
Görsel: Netflix

Orijinal adı Durante la tormenta olan Mirage, bizde ise Fırtına Anı olarak yayınlandı. Oriol Paulo tarafından yönetilen ve yine Oriol Paulo ve Lara Sendim ikilisi tarafından yazılan Durante la Tormenta, bilim kurgu, gerilim, romantik ve dram gibi türlerin içe içe yer edindiği İspanyol filmi.

Yazıya başlamadan belirtmek isterim ki ben film oldukça beğendim. Bu yüzden hakkımda “Amma da övdü filmi, sanki kendi çekti.” gibi düşüncelere kapılabilirsiniz.

1989 yılında fırtınalı bir gecede bir çocuğun ölümüyle başlayan film, 25 yıl sonra yine aynı zamanlarda ve fırtınalı bir günde, aynı eve genç hemşire Vera Roy (Adriana Ugarte), eşi David Ortiz (Alvaro Morte) ve kızlarının taşınmasıyla başlıyor. Çatı katında eski bir televizyon ve kamera bulan Vera bunlar vasıta ile, 25 yıl önceden Nico Lasarte ile iletişim kurar. Düşünmeden çocuğun hayatını kurtaran Vera, zamanın akışını değiştirir ve alternatif bir zaman çizgisine uyanır. Ailesini ve sevdiklerini bir gecede kaybeden Vera, yaptığı hatayı fark edip düzeltmek için çabalar. Üstelik bunu 72 saat süren fırtına geçmeden önce yapmalıdır. Bunu gerçekleştirirken ona yardımcı olacak kişi ise Müfettiş -komiser- Leyra (Chino Darin) olacak.

Durante la tormenta, her ne kadar bilim kurgu filmi gibi duruyor olsa da, özellikle sonlara doğru, romantik ve dram ağırlıklı bir hale geliyor ki, duygulanmadım desem yalan olur. Bir yandan gizemli doğaüstü bir olay, bir yandan polisiye bir suç, diğer taraftan ailesine kavuşmak isteyen bir kadın. Zekice düşünülmüş, parçaların teker teker yerine oturduğu filmde bazı şeyleri de önceden tahmin etmek oldukça kolay. Yine de 2 saat boyunca merak duygusunu canlı tutmayı başaran bir yapım.

El embarcadero‘da izlediğimiz Alvaro Morte, kızını oynayan Luna Fulgencio ve yakın arkadaşını oynayan Miquel Fernández yine benzer rollerle yer alıyorlar. Ayrıca Alvaro Morte, yine hayırsız eş rolünde. Chino Darin‘in oynadığı Müfettiş Leyra ise en üzüldüğüm karakter oldu. Adriana Ugarte için ise söyleyecek söz yok.

Durante la tormenta, Mirage yada Fırtına Anı, siz artık hangisini söylemeyi tercih ederseniz. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğim bir yapım.

Görsel: Netflix

Mirage (Durante la tormenta) İnceleme” üzerine 4 görüş

  1. Çok güzel ama çok kısa bir inceleme olmuş. Mesela filmin final sahnesi hakkindaki düşüncenizi bilmek isterdim..?

    1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Bazı yazılarda spoilera yer vermeden kısa bir şekilde anlatmayı tercih ediyorum. Ama haklısınız bu yazı biraz fazla kısa olmuş.
      Üzerinden bir yılı aşkın süre geçmiş ve yorumunuzdan sonra yeniden filme göz attım. Vera ve Nico (Leyra) için bir kez daha üzüldüm. Özellikle ikilinin teras -balkon- sahnesi beni çok etkilemişti, yine etkiledi. Güzel bir hayat yaşamışlar, Nico’ya da ayrıca çok üzüldüm ancak Vera’yı da suçlayamayız sonuçta kızı için dönmeliydi. Finalde Nico’nun Vera’yı tanımaması ise bir kez daha vurdu. Tüm bunların ardından Vera ve Nico için bir şansın daha olabileceği düşüncesi ise biraz olsun insanı mutlu ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön