Polar İnceleme

Mads Mikkelsen – Duncan Vizla – Polar / Görsel: Netflix

Polar, Victor Santos‘un webcomic olarak başlayan, daha sonra Dark Horse tarafından düzenlenip diyalog eklenerek basılan serisinden uyarlanan ve Mads Mikkelsen‘ın baş karakter Duncan Vizla‘ya (The Black Kaiser) hayat verdiği Netflix filmi.

Yaptığı işte oldukça başarılı olan kiralık katil Duncan Vizla, 50 yaşına gelmesiyle şirket politikası ve daha çok kendi isteği ile emekliye ayrılmaya hazırlanmaktadır. Damocles şirketi çalışanlarına emekli olurken yüklü miktarlarda emeklilik ikramiyesi ödemektedir. Yani aslında vaat edilen bu ama değişik bir tip olan patron Mr. Blut, sözleşmeye eklediği madde ile emekli olmadan ölen çalışanın ikramiyesinin şirkete kalmasını sağlamıştır.

Şirketten sekiz milyon gibi yüklü bir alacağı olan Duncan Vizla‘da haliyle en büyük hedeftir. Damocles tarafından kurulan tuzak ve gönderilen suikast timiyle mücadele eden Duncan Vizla adeta vahşi bir John Wick.

Netflix‘in John Wick‘i olarak anılan Polar, John Wick‘e göndermeler yapsa da ondan oldukça vahşi bir yapım. John Wick gibi vurup geçmeyen Black Kaiser, avıyla oynayıp vahşice katleden bir katil.

Kendi görüşüme gelecek olursak, Polar olması gerekenden çok daha fazla karikatürize edilmiş bir film. Bir yandan Duncan Vizla ve daha sonra detayını öğreneceğimiz komşusu Camille (Vanessa Hudgens) ile olan duygusal ve ağır bir konu. Diğer tarafta ise çizgi romandan fırlamış Suicide Squad havasında bir suikast timi ve bir patron. Tamam bu zaten çizgi roman uyarlaması diyebilirsiniz ama izlerken bu durum sanki iki farklı yapımdan sahneler izliyormuş havası katıyor.

Katheryn Winnick – Vivian – Polar / Görsel: Netflix

Şuana kadar söylediklerim film hakkında olumsuz gibi görünse de film, ikinci film – gelir diye umuyorum – için güzel bir konu verilerek bitirildi. Katheryn Winnick‘in karakteri Vivian resmen iyi kullanılamamış. Damocles‘da aklı başında tek insan ve belli ki Duncan bey ile geçmişleri var. Sadece 10 saniyelik bir malum arabalı flashbacki – yazar burada spoiler vermemek için kıvranıyor – tekrar tekrar göstermek yerine bu olaydan sonra nasıl devam ettiği ve Vivian ile olan geçmişlerine yer verilseymiş şuan bu filmi övüp duruyor olurduk.

Sanırım bu yazı Polar‘ı izlemeye başlarken ne beklemeniz ve ne beklememeniz konusunda yeteri kadar açıklayıcı oldu. Klişeleşen puanlama köşemize gelirsek Polar, 10 üzerinden 7 ile izlenebilecek filmler arasında. Bu arada Victor Santos tarafından yayınlanan Polar‘ın web comic versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Polar İnceleme” için bir görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön