Post Mortem: No One Dies in Skarnes 1. Sezon İnceleme

Korku, dram ve komedi türlerini bir araya getiren Netflix‘in Norveç yapımı dizisi Post Mortem: No One Dies in Skarnes, modern zaman vampir hikayesi olarak karşımıza çıkıyor.

Hikayemiz bir sabah Norveç‘in küçük bir kasabası olan Skarnes‘de Live Hallangen‘in (Kathrine Thorborg Johansen) ölü olarak bulunması ile başlıyor. Neredeyse kimsenin doğal yollar dışında ölmediği kasabada bu olay son derece ilginçtir. Cenazeyi alması için ise aranacak olan isimler kimsenin ölmediği bu kasabada cenaze evi işleten Live‘in ailesi, babası Arvid (Terje Strømdahl) ve abisi Odd (Elias Holmen Sørensen), olur. Uzun zaman sonra bir iş çıktığı için sevinen ikili Live ile karşılaşınca zor anlar yaşar. Live‘in otopsi esnasında uyanması ise bu ilginç durumun etkisini arttırır.

Post Mortem – Official Trailer
Netflix / Youtube

Yaşlılık dışında insanların ölmediği bir kasabada cenaze evi işleten bir aile ve ailenin kan peşinde koşan vampir üyesi. Sanırım sadece bu cümle bile diziyi özetlemeye yetiyor. Bir yanda yeni durumuna anlam vermeye ve gizli aile geçmişini öğrenmeye çalışan Live, diğer tarafta Live ile başlayan ve devamı gelen suç olaylarını çözmeye çalışan polis memurları ve aile şirketini ayakta tutmaya çalışan Odd .

Live öyle bildiğimizi vampirlerden değil. Güneşte gezemem, sarımsak yiyemem gibi özellikler yerine zaman zaman, genellikle kan ihtiyacını giderdiğinde, parıldayan göz bebeklerine sahip. Ancak yinede bir vampir ve dürtüleri onu rahat bırakmıyor. Odd ise aile işini ayakta tutmaya çalışırken bir çok maceraya atılıyor.

Aslında Post Mortem‘den beklentim daha çok kara mizah ağırlıklı olmasıydı. Kimse böyle olacağını söylemedi ancak düşününce iş yapamayan ve zor durumdaki bir cenaze evi işletmesi ve dürtülerini kontrol edemeyen vampir bir kardeş. Ne hikayeler çıkar. Post Mortem ise bu durumu aile draması ve gerilim ile baskılıyor. Dengeliyor da diyebiliriz aslında çünkü tüm bu aile meseleleri, gerilim, gizem izlemeye devam etmenizi sağlıyor. 45 dakikalık 6 bölümden oluşan Post Mortem hızlıca tüketilebilecek bir yapım ve izlediğinize sizi pişman etmiyor. İkinci sezonun geleceğini tahmin ediyorum ancak gelmese bile ilk sezon size yeterli gelecek bir sona sahip.

Post Mortem: No One Dies in Skarnes hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Görsel:Netflix

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön