Stardust

Sevdiğiniz için neler yapabilirsiniz? Ona Dünya’nın en değerli taşını mı verirsiniz? Dağları mı delersiniz? Belki de gökyüzünden bir yıldız getirirsiniz?

Neil Gaiman‘ın Stardust‘ından uyarlanan film, Türkçe’ye Yıldız Tozu olarak çevrilmiş. Sevdiği kızın aşkını elde etmek için hayatının macerasına atılan Tristan Thorn‘un (Charlie Cox) hikayesini anlatıyor. Aradığı yıldızı, Yvaine‘i (Claire Danes) bulan Tristan, dönüş yolunda cadılar, korsanlar ve kaderiyle mücadele etmek zorundadır.

Kadrosunda Michelle Pfeiffer, Robert De Niro, Henry Cavill gibi isimleri barındıran Yıldız Tozu, izleyiciyi iki saat boyunca romantik ve son derece fantastik bir masalın içine davet ediyor. Benim için yeri ayrı olan filme 10 üzerinden 9 verebilirim. Gerçek aşkın var olduğu, iyilerin daima kazanacağına ve mutlu sonlara inandırdığı için.

Spoiler Uyarısı!

Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içermektedir. 

Çok sevdiğim filmler arasında yer alan Stardust‘ı spoilersız anlatmak içime sinmezdi. Tristan Thorn‘un yaşadığı sıradan hayat kimsenin geçmeye cesaret edemediği, daha doğrusu aklından bile geçirmediği – babası geçiyor, ayrıca kitabını okumadım ama orada durum biraz daha farklıymış sanırım – duvarı geçmesiyle değişiyor. Buna günümüzde konfor alanı (comfort zone) diyorlar. Mutluluğa ulaşmak için kendi duvarlarımızı aşmalıyız. Belki böylelikle kendi yıldızımızı bir gün bulabiliriz.

Birbirlerine olan duygularını bir türlü dile getiremeyen Yvaine ve Tristan, ancak Tristan fareye dönüştüğünde, Yvaine‘in ona olan duygularını itiraf edebildi. Sevdiğinizi söylemek için karşınızdakinin fareye dönüşmesini beklemeyin lütfen. Söyleyin gitsin. 

Robert De Niro, ise kaptan Shakespeare rolünde harikaydı. Her ne kadar gülmüş, eğlenmiş olsak da ortada içinden geldiği gibi yaşayamayan biri vardı. Neyse ki sonucunda adamları onu olduğu gibi sevdiklerini söylüyor.

Kral ve çocukları ise hikayeye oldukça komedi unsuru ekliyor. Taht için birbirini öldüren kardeşler, bir diğer kral seçilene kadar hayalet olarak kalıyorlar. Tabii taht hiç bilmedikleri Tristan’a kalıyor.

Uzun yıllar krallıklarını yöneten Tristan ve Yvaine, sonunda yıldızlar arasındaki yerlerini alıyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön