The OA 1. Sezon İnceleme

Brit Marling (Prairie Johnson) – The OA (2016)
Görsel: JoJo Whilden/Netflix

Uzun bir aradan sonra ekranlara geri dönecek olan The OA‘i hem hatırlamak, hem de daha önce izlememiş olanların bir şans vermesi için The OA‘in ilk sezonundan bahsedeceğiz.

İlk bölümü 2016 yılının sonunda yayınlanan ve 8 bölümden oluşan ilk sezonun ardından uzun zaman geçti. 2017’den beri ha geldi, ha gelecek derken 2. sezon 22 Mart 2019’da yayınlanıyor.

Dizinin yaratıcıları Zal Batmanglij ve Brit Marling. İkili ayrıca yapımcı, senarist ve yönetmen olarak sezon içerisinde görev alıyor. Ayrıca Brit Marling, dizimizin başrol oyuncusu. Kendisini Prairie Johnson olarak izliyoruz. Şimdi ufak, tat kaçırmayacak spoilerlar ile ilk sezona kısa bir bakış atalım.

Yedi yıl önce gizemli bir şekilde kaybolan Prairie Johnson yine gizemli bir şekilde ortaya çıkar. Üstelik eskiden görmeyen Prairie, şimdi görebiliyordur ve sırtında anlamsız gelen yaralar vardır.

Herkesin gözü, eve dönüşü büyük olan Prairie‘nin üzerindedir. Ailesi, komşular, FBI, basın herkes neler olduğunu öğrenmek istemektedir. Prairie ise rastgele topladığı, birbirinden alakasız beş kişiye hikayesini anlatmaya başlar. Çocukluğunda ölüme yakın deneyim yaşadığını, bu sebeple bir bilim insanı tarafından kandırıldığını ve kendisi gibi olan 4 farklı kişi ile tutsak tutularak deney amaçlı defalarca öldüğünü anlatır.

Kendilerine bu ölüm deneyimleri sırasında farklı hareketlerin verildiği, kendilerinin melek olduğunu hatta kendisinin ilk melek olduğunu ve beş farklı hareketle istediklerini yapabileceklerini anlatır. Yedi yıl boyunca esir tutulan birinden bunları duymak ve inanmak oldukça zor. Üstelik bunların yaşadığı acıları anlatmak için kullandığı metaforlar olabileceği fikri ağır basmakta. Tabi anlattığı konularla ilgili kitapların evinde bulunması da bizi sürekli ona inanmakla inanmamak arasında bırakıyor. Finalde bile. Prairie hikayesini anlatıyor, ona inanıp inanmamak tamamen seyirciye kalmış bir durum. Bu durum ikinci sezonda değişecek gibi duruyor.

Özellikleri ilk bölümleri oldukça ağır ilerleyen The OA, bir kaç bölüm sonra sizi merak duygusu içinde bırakıyor. Hazır ikinci sezonu da gelirken The OA‘e şans vermenizi tavsiye ederim. İkinci sezon incelemesinde -daha detaylı bir şekilde- görüşmek üzere.

Görsel: JoJo Whilden/Netflix

The OA 1. Sezon İnceleme” üzerine 2 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön