The OA 2. Sezon İnceleme

Brit MarlingThe OA
Görsel: Nicola Goode/Netflix

The OA, uzun bir aradan sonra ikinci sezonu yada ikinci kısmıyla daha fazla soru ile geri döndü.

O kadar beklettiğine değmiş!

Eğer henüz The OA‘in ilk sezonu izlemediyseniz sizi şöyle The OA 1. sezon incelemesine alalım. Yazı içerisinde ilk sezon hakkında spoiler ile karşılabilirsiniz. İkinci sezon hakkındaki spoilerları belirteceğim.

En son bıraktığımızda Prairie, okula düzenlenen saldırıda yaralanmış ve başka bir evrene geçiş yapmak üzereydi.

İkinci sezon, yeni karakterimiz özel dedektif Karim Washington (Kingsley Ben-Adir) ile tanışmamızla başlıyor. Başına buyruk davranan bir dedektif olan Karim, kayıp bir kızı bulma işini, kendisini Nina Azarov ile bir araya getirecek olan, kabul eder.

Kingsley Ben-Adir (Karim Washington) ve Brit Marling (OA) – The OA
Görsel: Nicola Goode/Netflix

Ve ilk bölümün yarısından sonra Prairie‘ye kavuşuyoruz. Gözlerini hastahanede açan Prairie, kendisini Nina Azarov‘un bedeninde, alternatif bir evrende bulur. Sonunda başarmıştır. Durumu kısa sürede kavrayan The OA, bir yandan Nina‘nın hayatına adapte olurken diğer taraftan Homer‘ın izini sürmeye başlar.

Kötülere bir şey olmuyor. Dr. Hunter Aloysius ‘Hap’ Percy‘de burada, diğerleri ile beraber. Ve yollarının kesişmesi çok da uzun sürmüyor.

Diğer evrende kalan beşli ise hala OA‘in anlattıklarının kurmaca olup olmadığını tartışırken, gerçeklerle yüzleşmeye ve OA‘e olan inançlarını sağlamlaştırıyorlar.

İlk sezonun bize bıraktığı en büyük soru olan, anlatılanlar gerçek mi? kısmını OA‘in alternatif bir evrende uyanması ile cevaplamış oluyoruz. Ancak ilk sezonun bıraktıklarını yanıtlarken ikinci sezon bizi daha fazla gizem ve bilinmezle baş başa bırakıyor.

The OA ikinci kısım fragmanı

Spoiler Uyarısı!

Yazının buradan sonrası The OA’in 2. sezonu hakkında spoiler içermektedir.

Buradan sonra spoiler vererek bahsetmek istediğim birkaç nokta var. Evet beş harekette saçma duruyordu ancak doğaüstü bir yapıları vardı. Bu bölüm ise San Francisco‘nun havasından olsa gerek, önce hareketi yapan mini robotlar -bak bunlarda tamam, şirin taşınabilir- sonrasında Hap‘in yaptığı devasa dans eden (?) robotlar. Bir bakıma bu beş kişi olma, birbirine inanıp içinden gelerek hareketleri yapma olayı tamamen yalan oldu. Robot olsa da oluyormuş. Yine de hikayeye eklenen bir çok nokta -gizemli ev, mühendisle medyum, rüya deneyleri, ahtapot- bunu görmezden gelmemizi sağlıyor. Sahi ahtapot demişken, Nina Azarov‘da çok normal bir hayat yaşamamış anlaşılan. Açıkçası biraz daha onun hayatına dahil olsak fena olmazdı. Ayrıca finalde için OA‘in bizim evrenimize gelmesi -herkesin ona OA dediği ama onun inanmadığı- üçüncü sezonun neler yapabileceğini merak ettiriyor. Son anda ambulansa binen Steve miydi? Yoksa Steve in vücuduna giren Homer mı? Ayrıca ikinci sezonda sadece 3 dakika gözüken ve kendisinin aslında OA‘e yardım için gönderildiğini -her evrende bir erkek kardeş, tıpkı karim gibi ve büyük bir ihtimal Steve- söyleyen ilk sezondan FBI danışmanı Elias Rahim (Riz Ahmed) detayı üçüncü sezon da kendisini yeniden görebilmemiz için hazırlık olabilir. Finalinde dördüncü duvarı yıkarak oyuncuların evrenimize gelip, kendi kimliklerini almaları –OA‘in Brit Marling, Hap’in Jason Isaacs olması- üçüncü sezonun daha bir karışık olacağını düşündürüyor. Herkes kendini mi oynayacak acaba?

Spoiler Uyarısı!

Spoiler tehlikesi geçmiştir.

Belirtmeden geçmek istemiyorum. Brit Marling‘in oyunculuğu bana kalırsa harikaydı. Kendisini Prairie, Nina Azarov taklidi yapan Prairie ve Nina Azarov olarak görüyoruz ve her birinin farklarını açık açık görebiliyoruz.

İkinci sezonla, zaten iyi olan, dizi bambaşka bir seviyeye ulaştı. Umarım üçüncü sezon için bir 2-3 yıl daha beklemeyiz. Atladığım bir şey varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Bahsetmedim ama ikinci sezonda da yapımda Zal Batmanglij ve Brit Marling beraber çalışmaya devam ediyorlar.

Görseller: Nicola Goode/Netflix

The OA 2. Sezon İnceleme” üzerine 6 görüş

    1. Finalde OA ve doktor (Hap) başka bir boyuta geçiyorlar. Başta bu boyut dizinin çekildiği, bizim boyutumuz olarak gösteriliyor. OA karakteri canlandıran Brit Marling ve doktorda (Hap) aynı şekilde Jason Isaacs oluyor. Ambulansa binerken eşi olduğunu söylüyor ancak gerçekte evli değiller. Yani ya doktor (Hap) ambulansa binmek için yalan söylüyor yada bizimkine benzer, farklı bir boyuta geçiyorlar. Steve ise başka bir boyuttan, arkadaşlarının yardımıyla -OA’e yardım etmek için- onlarla aynı boyuta geliyor.

  1. Benim anlamadığım şey Hap, Homer vs. 5’i o hareketleri yaptıklarında hepsinin paralel evrene geçip OA, Steve vs. 5’inin hareketleri yaptıklarında sadece OA’nin parelel evrene geçmiş olması neden acaba bunun nedenini dizide gözden mi kaçırdım? Bilen açıklayabilir mi?

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön