The Silent Sea İnceleme

Squid Game‘in yakaladığı başarının ardından Netflix‘in Kore yapımı içerikleri hız kesmeden gelmeye devam ediyor. Hellbound‘un ardından Netflix şimdi de bilim kurgu gerilim türündeki The Silent Sea‘yi izleyicisi ile buluşturuyor.

Serinin yönetmeni Choi Hang-Yong‘un yazıp yönettiği 2014 yapımı The Sea of Tranquility adlı kısa filminden uyarlanan The Silent Sea, kuraklığın had safhaya vardığı, suyun belirli miktarlarda dağıtıldığı yakın gelecekte geçiyor The Silent Sea. İnsanlık bir kuraklık ve kıtlık ile boğuşurken devletler ise bu soruna farklı çözümler arayışındadır. Güney Kore hükümeti ise özel bir grubu tüm bu sorunların çözümü olacağını umdukları bir numuneyi almak için Ay’daki Balhae Ay Araştırmaları Merkezi‘ne gönderir. Beş yıl öncesinde radyoaktif sızıntı sebebiyle tüm personelinin öldüğü Balhae İstasyonu’ndan numuneyi almaları için ise ekibin 24 saati vardır.

The Silent Sea – Resmi Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

Han Yun-Jae (Gong Yoo) liderliğindeki ekibe numunelerin güvenliği konusunda astrobiyolog Doktor Song Ji-an (Bae Doona) eşlik edecektir. Doktor Song Ji-an aynı zamanda Balhae İstasyonu’nun, kazada hayatını kaybedenler arasında bulunan, baş araştırmacısının kardeşidir. Bu gizlilik içerisindeki görev uzay mekiniğinin kontrolden çıkarak Ay yüzeyine çarparak inmesi ve ekibin kendilerini kurtarmasının ardından uzay aracının uçurumdan düşmesi ile devam eder. Ekip sınırlı oksijenleri ile uzay üssüne varmaya çalışırken ilk hayatta kalma mücadelesini verir. Balhae’ye varmaları ve tesisin hiç bir radyoaktif sızıntı belirtisi göstermiyor olmasını fark etmeleriyle işler çığırından çıkmaya başlar.

The Silent Sea merakla beklediğim yapımlardan biriydi. Beklediğime değdi doğrusu. İklim krizi böyle devam ettiği sürece bizlerinde geleceği The Silent Sea‘deki tasvir edilen gelecekten farklı olmayacak gibi gözüküyor. Ve evet işler o raddeye geldiğinde belki de tek çaremiz uzaydan bulmayı umduğumuz bir numune olacak. The Silent Sea‘ye dönecek olursak aradığımızda ufak tefek mantık hataları bulacağımıza eminim. Gerilim konusunda ise uzayda terk edilmiş bir istasyondan bahsetmek benim için yeterli. Üstelik bu istasyon hakkında yüzlerce insanın burada hayatını kaybetmiş olduğu dışında doğru düzgün hiçbir şey bilinmiyor.

Spoiler Uyarsı!

Yazının bu kısmında çok fazla spoiler bulunmaktadır. Henüz izlemediyseniz geçmenizi tavsiye ederim.

Yazıyı burada spoiler ile bölüyorum. Dizi hakkında yorumları okudukça izleyicilerin kafasına takılanlar olduğunu gördüm ve bunlara kısaca açıklık getirmeyi düşünüyorum.

Balhae İstasyonu’nda ne yapılıyor? Balhae İstasyonu’ndaki numune nedir? Ay suyu nedir?

Ekibin alması için gönderildiği numuneler Ay Suyu’ydu. Balhae, ay suyunu araştırmak için kurulmuş bir tesistir. Canlı organizma ile temas ettiğinde belirli bir miktarda çoğalabilmektedir. Ancak temas ettiği canlı organizmayı (insanları) yok etmektedir. Balhae’de bir takım deneyler ile bu soruna bir çözüm aramaktadırlar.

Balhae’deki yaratık, Luna kimdir?

Balhae İstasyonu’nda ay suyu üzerinde yapılan deneylerde sıra insan denekleri kullanmaya gelmiştir. Luna ise bu istasyonda deney için yaratılmış klonların genel adıdır. Dizide karşımıza çıkan Luna ise Luna 073. Yani 73. denek. Ay suyuna maruz kalması sonucu mutasyon geçirerek sadece ay suyuna karşı bağışıklık değil aynı zamanda sıra dışı çeviklik ve güce, hızlı iyileşme yeteneğine ve bir çeşit solungaca sahiptir. Ayrıca finalde de gördüğümüz gibi Ay’da normal olarak dolaşabiliyor. Üstelik ısırığı sonucu Doktor Song’a da ay suyuna karşı bağışıklık sağladı. Doktor Song, Luna’nın Dünya’da sürekli deneylere maruz bırakılacağını ve ay suyunun tüm Dünya’ya eşit şekilde fayda sağlamasına imkan vermek için onu Uluslararası Uzay Biyolojisi Enstitüsü’nün yörüngedeki istasyonuna götürmeye karar verdi.

RX nedir?

Ekipte görevi sabote etmeye çalışan, başka cihazlardan emir alan ve numuneleri çalmaya çalışanlar vardı. Bunlar RX olarak adlandırılan hiçbir ülkeye, ulusa bağlı olmayan ulus ötesi bir şirket. Öyle ki Ay’a bile rahatlıkla gidip gelebiliyorlar ve Balhae onlar için son derece ilgi çekici bir yer.

Spoiler Uyarısı!

Spoiler burada sona eriyor.

The Silent Sea, tam olarak ortalama bir yapım. Bilim kurgu sevenlere kendini izleteceği kesin. Neler neler izlemedik ki. İkinci sezonun gelip gelmeyeceği konusunda ise emin değilim. Dizi ikinci sezon onayı olmasa bile, hikaye güzel bir şekilde sonlandırıldı. Sanırım ikinci sezon kararı da ilk sezon performansına göre karar verilecek.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön