V Wars 1. Sezon İnceleme

Vampirler tarih öncesinden geri dönüyor. Netflix’in yeni serisi V-Wars ile vampirler yeniden aramıza katılıyor. Üstelik bu sefer olduklarından daha vahşi ve kalabalık bir biçimde.

Hızlıca diziye giriş yapalım. İlk sahnede karlı ve fırtınalı bir ortamda korku içinde kendini dışarı atan ve hayatına son veren bir adamla karşılaşıyoruz. Hemen ardından kalabalık bir salona sunum yapmakta olan Dr. Luther Swann‘la tanışıyoruz. Kendisi konuşmasında, buzullarda binlerce yıldır uykuda olan patojenlerin, küresel ısınma sebebiyle geri dönme tehlikesinden ve insanlığın bu durum karşısında tamamen çaresiz olacağından bahsediyor. Konuşmasını bitirir bitirmez ise arktikteki (arktika, kuzey kutbu) araştırma merkezinden haber alınmadığını öğrenir ve oraya gitmesi istenir. Bak bir şeyler olacak çok kesin artık. Araç hazırlayalım sizin için derler ama Dr. Swann, gerek yok bir tanıdığım var der ve en yakın arkadaşı Michael Fayne ile yola çıkar. Vardıklarında bir şeylerin ters gittiği bellidir. Kapı açık, ortalıkta kan lekeleri ve… evet, yerde kırılmış bir örnek. Bir şeylere maruz kaldıklarını anlayan Dr. Swann döner dönmez kendini ve Michael’ı karantinaya aldırıyor. Kısa süre sonra tehlike olmadığı anlaşılarak karantinadan çıkarlar. Her şeyin yolundadır. Ta ki Michael Fayne kendinde farklılıklar hissetmeye başlayıncaya ve ardından vahşi bir cinayet işleyinceye kadar. Kısa sürede, hızla yayılan virüs, büyük karışıklıklar yaratırken Dr. Swann ve Michael Fayne‘i karşı karşıya getiriyor. Tamam diziyi daha fazla anlatmıyorum. Kadrodan biraz bahsedip sonrasında V-Wars‘la ilgili fikrimi belirterek yazıyı sonlandırmayı planlıyorum.

Dr. Luther Swann rolünde Ian Somerhalder‘ı izliyoruz. Yıllarca The Vampire Diaries‘de bir vampiri oynayan Ian Somerhalder bu sefer vampirlerin karşısında yer alıyor. Sen yılların Damon Salvatore‘u gel şimdi vampirleri tedavi etmeye çalış. Bir diğer önemli karakterimiz ise Adrian Holmes tarafından canlandırılan Michael Fayne. Kendisini Supernatural, Arrow, Elyisum, Skyscraper gibi bir çok yapımda izledik. Diğer karakterlere ve oyunculara göz atacak olursak; araştırmacı gazeteci Kaylee Vo (Jacky Lai, Shadowhunters), Michael’ın sağ kolu Ava O’Malley (Sydney Meyer, Sadowhunters), kız kardeşler Danika Dubov (Kimberly-Sue Murray, Shadowhunters) ve Mila Dubov (Laura Vandervoort, V, Smallville, Bitten), Dr. Luther’in oğlu Desmond (Kyle Breitkopf, The Silence) ve eski eşi Rachel Thompson (Nikki Reed, Twigliht).

V Wars – Official Trailer
Netflix / Youtube

Gelelim V-Wars hakkındaki görüşlerime. Öncelikle ilk iki bölüm büyük bir merakla izlenirken sonrasında serinin ritminde bir düşüş gerçekleşiyor, hem insanlar hem de vampiler arasındaki entrikalar seriyi oldukça durağan hale getiriyor. Ancak izlemeye devam edebilirseniz 7. bölümden itibaren dizi adeta silkinip kendine gelmeye başlıyor. Jonathan Maberry‘ın çizgi romanından uyarlanan V Wars‘ın ilk sezonu tamamen yeni bir evrene giriş, evet 10 bölümlük koca bir sezon, havasında. Son bölümün son sahnesinde karşımıza çıkan Dr. Luther ve post-apokaliptik bir dünya havası hissettiren tavırları ikinci sezonun, eğer tabi gelirse, daha farklı bir atmosferde geçeceğini düşündürüyor. Vampirlerin ise kurt adamsı görünüşleri ve davranışları ise yıllardır bir çok yapımda ortaya konmuş olan yakışıklı, güzel, seksi ve zengin vampir anlayışının aksine serinin daha karanlık bir hal almasına yardımcı oluyor ancak vampirlerin mevcut esrarengiz, fantastik duruşlarından da eser kalmıyor. Gerçi bunlar daha ilk nesil, zamanla değişirler belki kim bilir.

İzleyip izlememe konusuna gelecek olursak, katlanabilirseniz sonlara doğru seri hareketlenmeye başlıyor. Üstelik efsane bir dizi olabilecek konuya rağmen seri çerezlik diyebileceğimiz, izledikten bir süre sonra unutulacak yapımlar kategorisinden öteye gidemiyor. Ancak türü sevenler için bir alternatif olarak göz atılabilir. İkinci sezon gelmezse bir çok şey havada kalacak bunu da göze alarak başlamanızı tavsiye ederim. Güncelleme: İkinci sezon gelmeyecek o yüzden ilk sezon ile zaman kaybetmeyin derim.

V Wars 2. Sezon Gelecek Mi?

V Wars ilk sezonun ardından Netflix tarafından iptal edildi. Yeni bir V Wars sezonu olmayacak.

Görsel: Netflix

V Wars 1. Sezon İnceleme” üzerine 3 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön