What/If 1. Sezon İnceleme

Anne Montgomery (Renée Zellweger) – What/If
Görsel: Adam Rose/Netflix

What/If, Netflix‘in gerilim türündeki yeni antoloji serisi.

Giriş sahnesiyle hızlı bir şekilde What/If‘e adım atacak olursak, San Francisco manzaralı çalışma odasında, başarı elde etmek için zor seçimler yapmak ve en değerli şeylerini feda etmek konulu bir monolog kaydeden, hal ve davranışlarıyla başarı ve güç için her şeyi yapabilecek biri olduğunu açık açık belli eden Anne Montgomery (Renée Zellweger) ile tanışıyoruz. Şimdi Anne Montgomery‘yi burada bırakıp bir yıl sonrası ile devam ediyoruz.

Hikayenin etrafında döndüğü Lisa Donovan‘a (Jane Levy) geçiş yapıyoruz. Lisa, basitçe her insan için özel olarak, en etkili olacak şekilde tedaviler geliştirebilen Emigen adlı bir biotech startupının kurucusu. Onu her zaman destekleyen bir eş olan Sean Donovan (Blake Jenner) ile mutlu bir evliliğe ve projesi boyunca ona gözü kapalı inanmış bir ortak olan Cassidy Barret (Daniella Pineda) olmak üzere onu ve yaptığı işi destekleyen aile ve arkadaş çevresine sahiptir.

Tabii konu iş konusuna gelince Lisa, sıfırı tüketmek deyiminin sözlükteki karşılığı durumundadır. Sürekli potansiyel yatırımcılara sunumlar yapmakta ancak olumlu bir dönüş alamamaktadır. Ta ki silikon vadisinin başarılı, dişli, ulaşılmaz ve korkutucu bir yön barındıran yatırımcısı Anne Montgomery ile bir randevu imkanı yakalayana kadar.

Sean Donovan (Blake Jenner) ve Lisa Donovan (Jane Levy) – What/If
Görsel: Adam Rose/Netflix

Bu duruma oldukça sevinen Lisa ve Sean, Anne‘in davetine katılır ve onunla yaptıkları görüşmede, tüm hayatlarını kökünden değiştirecek o teklifle karşılaşırlar. Anne, Lisa‘ya neleri feda edebileceğini sorar ve yatırım karşılığında eşi Sean‘le baş başa bir gece geçirmeyi teklif eder. İlk başta buna karşı çıkan çiftin tek çıkış yolları da bu olduğundan teklifi kabul ederler. Ertesi gün ise milyon milyon paralar banka hesaplarına geçer. Tek bir şart vardır. Sean o gece hakkında kimse ile konuşamaz.

Sezonun büyük bir bölümünde asıl niyetinin ne olduğunu bir türlü anlayamadığımız Anne Montgomery, çiftimizi hedef alarak hayatları ile adeta oyun oynamaktadır. Lisa ve Sean‘in ilişkisinin verdiği yaşam mücadelesi ve Anne’in güç oyunlarının yanı sıra geçmişten gelen sırlar ve yan karakterlerin hayatlarına oldukça detaylı bir şekilde dahil oluyoruz.

What/If Fragman – Netflix Türkiye/Youtube

Ülkemizde 2013-2014 yılları arasında “İntikam” adıyla uyarlanan “Revenge” dizisinin de yaratıcısı ve senaristi olan Mike Kelly tarafından yaratılan What/If, her sezon farklı bir kararın yol açtığı olayları konu alacak. En azından öyle olması planlanıyor. Henüz 2. sezon için bir açıklama yapılmamış olsa da bana kalırsa yeni bir sezonun gelmesi kesin. İzlemenizi tavsiye edebileceğim bir yapım olan What/If özellikle -dizide de karakterlerin bahsettiği gibi- 90’larda altın çağını yaşayan neo-noir filmlerin özelliklerini barındıran What/If türü sevenleri kendisine çekecek gibi duruyor.

İzledikten sonra What/If hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Görseller: Adam Rose/Netflix

What/If 1. Sezon İnceleme” üzerine 2 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön