Trese: İki Dünya Arasında 1. Sezon İnceleme

Trese ve Kambal (Crispin ve Basilio)
Görsel: Netflix

Alexandra Trese‘nin yeraltı dünyasının doğaüstü güçleri ile dünyamız arasındaki düzeni koruma mücadelesini izlediğimiz Trese: İki Dünya Arasında, Budjette Tan ve Kajo Baldisimo‘nun aynı adlı çizgi roman serisinden Jay Oliva yönetmenliğinde uyarlanarak ekranlara geliyor. Filipin yapımı seri günümüz Manila‘sında geçiyor ve çok alışık olmadığımız, hatta tamamen yabancı olduğumuz, Filipin folklorundan temel alıyor.

Gece’nin karanlığında hızla ilerlemekte olan metro aniden durur ve zombi benzeri yaratıklar, Aswanglar, ortaya çıkar. Aynı saatlerde ise Trese, bir hayaletin öldürüldüğü olay yerine varır. Dedektif olarak doğaüstü güçlerin varlığını gösterdiği olayları çözmede başkomiser Guerrero’ya yardım eden Trese‘nin asıl görevi ise insanları doğaüstü yeraltı dünyasına karşı koruyan anlaşmanın uygulanmasını sağlamak ve iki dünya arasındaki dengeyi korumaktır. Tabi bunları yaparken yalnız değil. Kambal olarak adlandırılan Crispin ve Basilio adlı doğaüstü güçlere sahip ikiz kardeşler ve zaman zaman en az onlar kadar ilginç yeraltı dünyasından yaratıklar Trese‘ye yardım etmektedir.

Trese – Official Trailer
Netflix Anime / Youtube

Yeraltı dünyası tarafından Lankan olarak adlandırılan Trese, insanlığın temsilcisidir. Babası Anton’dan ona kalan bu görev, yavaş yavaş ortaya çıkacak bir çok sırrı da beraberinde getirmektedir. Bir de herkesin bahsetmekte olduğu yaklaşan fırtına var. Sanki Trese‘nin başında yeteri kadar dert yokmuş gibi.

Filipin folkloru tamamen yabancı olduğumuz bir konu, en azından benim için durum böyle. Bu yüzden Trese bize yepyeni bir dünyanın kapısını aralıyor. Benzer bir durumu yakın zamanda yine Netflix dizisi Invisible City’de (Cidade Invisível) yaşamıştık. Seride karşımıza Filipin folklorune dayanan bir çok yaratıklar, karakter ve nesne çıkıyor. Toprak yığınlarında yaşayan cüce benzeri doğa ruhu Nuno sa punso (seride Nuno Sa Manhole), yine ona benzeyen iyi şans yada kötü şans veren Duwende, toprak yığınını andıran seride cücelerle beraber var olan Laman Lupa, Trese‘nin telefonundan tek tuşlamayla çağırdığı ateş ruhu Santelmo, bebek şekilli vampir yaratıklar Tiyanaklar, insansı at yaratıklar Tikbalanglar gibi daha bir çok efsanevi varlık çıkıyor karşımıza.

İlk sezonu yaklaşık yarım saatlik altı bölümden oluşan Trese: İki Dünya Arasında kesinlikle şans vermeniz gereken bir yapım. Trese, izleyiciye oldukça karanlık, tehlikeli ve bir o kadar gizemli bir dünya sunuyor.

Görsel: Netflix

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön