Viking Kurdu (Viking Wolf) – İnceleme

Görsel: Netflix

Netflix’in Norveç yapımı korku gerilim filmi Viking Kurdu (Vikingulven), adıyla ve açılış sahnesiyle izleyiciye vaatlerde bulunurken ilerleyen dakikalarda bu vaatlerini seyirciye veremiyor.

1050 yılında, Viking Şefi Gaddar Gudbrand’ın 20 gemiyle Normandiya’yı yağmalamaya gittiği ve bir manastırda gizli bir odada tüm uyarılara rağmen cehennem tazısını serbest bırakmasını hatta onu dönüşte gemisine almasını ancak gemi Norveç’e vardığında tüm Vikinglerin ölmüş olduğunu ve kurdun İskandinavya ormanlarına gelişini anlatan bir efsane ile başlıyor Viking Kurdu. Filmin en iyi kısmı bu açılış sahnesi olabilir.

Viking Wolf – Official Trailer
Youtube / Netflix Nordic

Efsaneden yaklaşık 1000 yıl sonra, günümüze geldiğimizde Nybo kasabasına yeni yerleşmiş karakterlemizi tanımaya başlıyoruz. Thale (Elli Rhiannon Müller Osborne), babasının ölümü ardından annesi, aynı zamanda kasabanın iki polisinden biri olan, Liv (Liv Mjönes), kız kardeşi ve son derece iyi olan üvey babası ile Nybo’ya yeni yerleşmiştir. Yeni çevresine uyum sağlamaya çalışan Thale, arkadaşı William (Arthur Hakalahti) ile gençlerle takılmak için göl kıyısına gider ve çok geçmeden belediye başkanının kızı Elin’in kaybolmasıyla son bulan bir saldırıya uğrarlar. Thale olaydan hafif yaralı kurtulurken çok geçmeden Elin’in de akıbeti belli olur.

Spoiler konusuna gelecek olursak film son derece tahmin edilebilir olduğundan dert etmenize gerek yok. Karakterler ilk saldırının kim yada ne tarafından gerçekleştirildiğini bulmada oldukça zaman harcarken biz en başından beri biliyoruz. Film adeta hızlı bir başlangıçtan sonra durma noktasına geliyor. Thale’nin yaralı olduğundan bahsetmiştim, onunda garip kabuslarla başlayan değişimi ile olayın nerelere varacağını eminim anlamışsınızdır. Bu durağan kısımdan sonra film finale doğru aksiyon ve vahşeti bir kurt adam filminden bekleyeceğimiz biçimde arttırıyor ancak her şey bir anda olup bitiyor hissine kapılıyorsunuz.

Viking Kurdu, açılış sahnesinde yaratılan etkiyi filmin devamında sürdüremiyor. Yaratığın Viking kısmı tamamen adından ve açılış sahnesindeki Vikinglerden ibaret. 1000 yıldan uzun süredir yaşayan efsanevi bir varlıkla karşılaşıyorsunuz ancak sadece oldukça iri bir kurttan ibaret. İskandinav mitolojisi, Vikingler, Norveç’in kasvetli ve etkileyici manzaraları varken insan çok daha fazlasını bekliyor. Viking Kurdu tamamen ortalama bir kurt adam filmi.

Yönetmen: Stig Svendsen
Senaryo: Espen Aukan, Stig Svendsen
Kadro: Liv Mjönes, Elli Rhiannon Müller Osborne, Arthur Hakalahti [..]

Değerlendirme: 2.5 / 5.

5/10

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön