In the Shadow of the Moon (Ayın Gölgesinde) İnceleme

Ayın Gölgesinde (In the Shadow of the Moon) – Resmi Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

In the Shadow of the Moon (Ayın Gölgesinde) Netflix’in bilim kurgu, gerilim türündeki yeni orijinal filmi.

In the Shadow of the Moon 2024 yılında, bir saldırının gerçekleşme anının hemen ertesi olduğu anlaşılan bir görüntüyle karşılıyor. Hemen ardından ise 1988 yılına geri dönüyoruz. Birbirinden alakasız, bir piyanist, bir aşçı ve bir otobüs şoförü iç kanama sonucu ani bir şekilde ölüyorlar. Tüm bunların ardından hamile eşine beceriksizce pankek hazırlamaya çalışan polis memuru Locke (Boyd Holbrook) ile tanışıyoruz. Hayatının değişeceğinden habersiz aceleyle olay yerine giden Lock, dedektiflik terfisini beklerken olayların da içerisine dalmaktadır. Üstü ve aynı zamanda kayınbiraderi (eşinin abisi) olan dedektif Holt‘un (Michael C. Hall) başında olduğu seri katil soruşturmasına ortağı Maddox (Bokeem Woodbine) ile dahil olur. Birbirinden alakasız görünen kurbanların tek ortak noktaları ise ölümlerinden sorumlu olan mavi kapüşonlu kızdır. Peşinde oldukları şüphelinin ve Locke’ın hamile karısının ölümüyle son bulan gecenin ardından tam dokuz yıl sonrasına 1997 yılına atlıyoruz. Artık bir dedektif ve baba olan Locke’ın yıllar önce karşılaştığı seri cinayetler yeniden işlenmeye başlar ve şüpheli yine, yıllar önce ölen, mavi kapüşonlu kızdır.

Filmin ardından kafası karışanlar için spoilerlı olarak In the Shadow of the Moon (Ayın Gölgesinde) hakkında aklınıza takılmış olabileceğini düşündüğüm sorulara cevaplar vereceğim.

Spoiler Uyarısı!

Yazının buradan sonraki kısmı spoiler içermektedir.

Her dokuz yılda bir ayın konumundan kaynaklı bir şekilde zaman yolculuğu yapılabilmektedir. Böylelikle mavi kapüşonlu kız her dokuz yılda bir ortaya çıkarak bir amaç için insanları öldürmektedir.

Mavi kapüşonlu kız kim? Film boyunca Locke’ın peşinden koştuğu ve hayatını yakalamaya harcadığı mavi kapüşonlu kız, Rya (Cleopatra Coleman). Aynı zamanda Locke’ın torunu.

Zaman yolculuğu nasıl ilerliyor? Locke zaman çizgisinde ileriye doğru ilerlerken, Rya ise tam tersi bir şekilde geriye doğru ilerlemekte. Locke için 1988 ilk karşılaşmaları iken, Rya için son karşılaşmaları. 1988’de öldüğünde Rya’nın vücudunda bulunan ve Locke’ın silahından çıktığı belirlenen mermi aslında 2005 yılından.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kafanıza takılan bir nokta varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz?

Spoiler Uyarısı!

Spoiler son bulmuştur.

In the Shadow of the Moon, açık açık bir aile dramı. İzleyiciyi memnun eden, yeterli sayılabilecek aksiyon sahneleri, biraz kafa yoran herkesin tahmin edebileceği ancak izlerken de şaşırtabilen gizem unsurları ve zaman atlamalarında karakterlerin ve filmin atmosferinin döneme uyumu filme şans vermek için yeterli sayılabilir.

In the Shadow of the Moon (Ayın Gölgesinde) hakkındaki görüşlerinizden yorumlarda bahsederseniz sevinirim.

In the Shadow of the Moon (Ayın Gölgesinde) İnceleme” için bir görüş

  1. öldürdüklerini ortak noktaları yokmu hiç rastgele olmadıgını söylüyor ama aydınlatmıyor yada ben aydınlanamadım ve hedefte kimler vardı ?tşk şimdiden

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön