I Am Mother İnceleme

Ocak ayında, 2019 Sundance Film Festivali‘nde prömiyerini gerçekleştiren bilim kurgu ve gerilim türündeki I Am Mother, Netflix aracılığı ile tüm dünyada izleyicisi ile buluşuyor.

I Am Mother‘ın yönetmen koltuğunda Grant Sputore otururken senaryo ise Michael Lloyd Green‘e ait. Küçük ama etkili oyuncu kadrosuna sahip I Am Mother‘ın annelik görevini üstelenen robotu Mother‘ı (Anne) Rose Byrne seslendirirken robota Luke Hawker hayat veriyor. Daughter (Kız) olarak farklı yaşlarda farklı oyuncuları görsek de filmin büyük bir bölümünde Kız olarak Clara Rugaard‘ı ve Women (Kadın) olarak Hilary Swank‘ı izliyoruz. Yazının devamında karakterlerden olarak Anne, Kız ve Kadın olarak bahsedeceğim.

Filmin açılış sahnesinde, kendimizi yüksek teknoloji, sığınak gibi bir yer olduğunu tahmin ettiğimiz bir koridorda buluyoruz. Çok geçmeden ekrana ardı arkasına gelmeye başlayan bilgiler sonucunda nüfus yenileme tesisinde olduğumuzu, kitlesel yok oluştan bu yana 1 gün geçtiğini, tesiste 63.000 insan embriyosu bulunduğunu ve mevcut insan nüfusunun 0 olduğunu öğreniyoruz. Ardında da tesisin ve bir droidin uyandırılışını izliyoruz.

Daha sonrasında Anne olarak adlandırılan doridimiz 63.000 insan embriyosu arasından bir tanesini alarak canlandırma işlemini başlatıyor. 24 saat gibi kısa bir süre sonrasında ilk insan bebek hayata gözlerini açar ve Anne, dış dünyanın tehlikelerinden uzakta, kızını bir anne gibi büyütmeye başlar. Kız büyüyüp sorular sormaya başladıkça neden sadece bir çocuk yetiştirdiği, diğer insanlara ne olduğu gibi sorulara da kısa sürede cevaplar almaya başlıyoruz.

Aradan geçen 13.867 gün sonrasında yetişkin bir genç kız haline Kız, bir yandan tıbbı eğitim dahil bir çok alanda annenin yardımıyla kendini geliştirirken dışarısı hakkındaki merakı da git gide artarak tehlikeli boyutlara gelmektedir.

I Am Mother Resmi Fragman
Netflix / Youtube

Ve hiç bir insanın hayatta kalmadığını düşündüğü sıradan bir günde tesisin girişinde yardım isteyen yaralı bir kadının sesi duyulur. Anne olarak bildiği, yapay zeka, hata yapmaz yanılmaz ve duygusal bağa sahip olduğu bir varlık ile kendisi gibi kanlı canlı yabancı bir Kadın‘ın söyledikleri arasında kalan Kız için durumlar oldukça karmaşık hale gelir.

Buradan sonrasına spoilerlı bir şekilde devam edeceğiz ve filmin sonu dahil bir çok konudan bahsedeceğiz. İzlemediyseniz ve spoiler yağmuruna yakalanmak istemiyorsanız, yeşil kutuya kadar durmayın.

Spoiler Uyarısı!

Yazının buradan sonraki kısmı spoiler içermektedir.

Gerekli uyarılarda yaptığımıza göre devam edebiliriz. İnsanlığın yok olması ihtimaline karşı ikinci bir şans için yapay zeka tarafından kontrol edilen bir tesis. Oldukça mantıklı bir plan. Ve filmin başlarında bu fikrin gayet güzel bir şekilde işlediği izlemini görüyoruz. Ancak kimsenin hayatta kalmadığı bir dünyada bir kadının kapıda belirmesiyle robot annemizin karanlık yüzüyle karşılaşıyoruz.

Tek bir droidden ibaret olmayan yapay zeka, insanlığın kendilerini ve dünyayı yok etmelerine kayıtsız kalamayarak adeta insanlığı sıfırlayarak yeni bir başlangıç yapmaya karar verir. Şimdiye kadar insanlığı yok ederek dünyayı kurtarmayı amaçlayan yapay zekalar ile çokça karşılaştık. Ancak yeniden başlangıç aşamasını çok fazla görmedik. Yeni daha bilge, daha gelişmiş, daha üst bir insan ırkı yetiştirmek amacında olan yapay zeka kendisinin de dediği gibi anneliği öğrenebilmek için tek bir çocuk dünyaya getirmiştir.

İşte şimdi başta büyük bir ihtimal dikkat etmediğiniz 13.867 gün konusuna geliyoruz. 13.867 gün yaklaşık 38 yıl ediyor. Kız sizce 38 yaşında var mıdır? Peki ya kadın? Robotumuzun ilk embriyo alışını gördüğümüzde APX01 kodlu embriyo alışı, kızın test sonuçlarında APX03 kodu kullanılması ve kızın küller arasında bulduğu insan kalıntıları -APX02- ve ayrıca kadınla anne arasında geçen Anneni hatırlıyor musun? Herkes ölmüşken sen bu kadar uzun süre hayatta kaldın? Sanki birinin seninle bir amacı varmış gibi? diyalogları da bunu açık açık doğruluyor. Aslında bunu daha Kız’ın boş 3 embriyo yuvasını keşfettiği filmin ortalarından itibaren tahmin edebiliriz ancak yine de sonda kesinleşmiş oluyor. Bir de aralarındaki benzerlik ve aynı seriye ait embriyolar olması aynı anne babadan ziyade klon olma ihtimallerini de arttırıyor.

Sonuç olarak Anne amacına ulaşıyor ve daha gelişmiş bir insanlığını gelişimini kendi yetiştirdiği Kız’a bırakıyor. Belki de Kadın’ın asıl görevi de Kız’ı gerçeklerle yüzleştirmek ve mantıklı olan kararı vermesini sağlamaktı. Kız’ın son sınavıydı belki de.

Spoiler Uyarısı!

Spoiler son bulmuştur.

I Am Mother‘ı ben sevdim. Belki de Mars yada başka bir gezene koloniler kurmanın dışında, insanlığın devam edebilmesinin bir diğer yolu da kendini I Am Mother‘da olduğu gibi yapay zekanın eline bırakıp tohumlarını depolamaktır. Tabi tam olarak filmde ki gibi olmaması için de önlemler alınması şart. O kadar yazdıktan sonra, tabi ki izlemenizi tavsiye ederim. Hatta izledikten sonra yorumlara gelirseniz film hakkında konuşabiliriz.

Görseller: Ian Routledge/Sundance Institute/Netflix

I Am Mother İnceleme” üzerine 27 görüş

  1. Mother yani anne yaratıcıyı simgelemekte. Kız insanı kadında şeytanı. Anne bazı ödevler yapmasını istiyor yani ibadetler. Fakat kız şeytana uyup ibadeti bırakıyor ve kapıyı açıp şeytanı alıyor yani şeytana uyuyor ve şeytan vesveselerle kandırıyor kızı. Sonrası malum günahtan günaha sürüklüyor onu. Annenin yasakladığı yerleri karıştırıyor hırsızlık yapiyor. Fırındaki kemikleri gösterip annenin kızlara azap ettiğini aslında merhamet sahibi olmadığına ikna ediyor. Halbuki iş işten geçince anlıyor ki merhamet sahibi olmayan şeytanmış aslında. Sonuçta geri dönüyor tabi. Kıyamet gününde yaratıcı aynı anne gibi şeytanı kıstırıp tövbe kapısını kapatiyor. Kalanı malum sonsuza dek ızdırap.

   1. Ya bi git Allahını seversen çok güldüm. Bu filmi izlerken günah işledik şeytanlarla dans ettik hatta 😂

 1. Ben izledim. Peki bu robotun yaratıcısı kimdi? Ve yapay zekanın kendi hayatına mal olacağını hesap edememiş miydi?
  İkinci soru Robot Kadını en son sahnede öldürüyor mu? Neden kapıyı kapatıyor? Kimsenin olmadığı bir yerde robot kapıyı neden kapatır?

  1. Yaratıcı olarak tek bir kişi yada şirket adı geçmiyor ancak yapay zeka ile aynı fikirde -insanlığın sıfırlanması gerektiğini düşünen- bir bilim insanı olabilir sonuçta.
   Kadın’ın sonu malum. Robotun kapıyı kapatması açıkçası bana da biraz garip gelmişti başta, hatta tam insanların yapacağı bir hareket -kapıyı kapatışı son derece öfkeliydi- demiştim. Biraz düşününce bir kaç neden bulabildim. Ya kadının kaçmasını engellemek için diyebiliriz ya da robotun insansılaşması, insan duygularına sahip olması. Sonuçta kurduğu düzeni, yaptığı planları ve kızını, Kadın yüzünden kaybetti. Ya da tüm bunlar değildir ve sadece gereksiz bir harekettir ama böyle olacağını düşünmüyorum. Resmen intikam için geri dönmüş gibiydi.

   1. Erdemli bir insan yetistirmek isteyen robot sistemi Apx01’i bilincli olarak disarda yasayabilen resim cizme kabiliyeti olan ve kendine ozgu hikayesi olan bir insan olarak yetistiriyor. Apx02 basarisiz oldugu icin imha ediliyor. Apx03 ise ” ben senin kizinim” demesi ve yapilan testlerde basarili olmasi sebebiyle motherin yerine geciyor.

  2. robotu önceden insanlar yaratmış ama insanların çok fazla insanlıktan çıkıp kötüleştini görünce motheryani robotları kontrol eden baş robot tüm insanları yok etmiş ve kendi yarattıgı iyi kalpli ve insancıl toplumu yaratmak istemiş ve o kapıyı kapatıp öldürdügüde 01 inci embriyo yani onuda mother yaratmış ama o da ona itaatsizlik etmiş ve oda kötü biri olmuş o yüzden onu salıp yenisini yani 16 yaşındaki 03nci embriyoru yaratmış o ölü bulduguda 02 embriyo 02 de galiba 38-16=23 yıl falan yaşamış yani kız 3.cü dogrulan embriyo oldunu anlıyo ve onu yani kendisinin öldürülceğini zannediyo mother yani robotta onun isa yani 2.ilk insan olmasını istiyo ve bu filimde mother figürü aslında güvenilmesi gereken dünyanın olması gerekn figürü ama dünya yanlış yolda yani o diger kadının yolunda gidiyo ve burdan çıkardımız şey şu biz insanlara güvnemeyiz çünkü insanlar kendibni düşünür ama kendimize de güvenemeyiz çünkü biz de insanız robotlara da güvenemeyiz çünkü onları biz yarattık… bizim doğru algımızın ve üstüne geçemezler aşırı felsefik bi film :))

 2. Filmi ben de bugün izledim. Çok güzel bir konuyu çok da iyi olmayan bir şekilde işlediklerini düşündüm. Ama senin yorumunu okuyunca biraz daha net anladım diyebilirim. =) Robotun son bölümde Kadın’a yaptığı konuşma benim en çok hoşuma giden anlardan biriydi.

  1. Kadın’ın çizdiği insanlar, hayatta kalanlar ve onu yetiştirenler. Yapay zekanın (Anne’nin) ilk denemesi olan Kadın’ı istediği gibi yetiştiremediği ve dışarıya bıraktığı anlaşılıyor.

   1. Bence iyi yetiştiremediği için değil, bilinçli olarak hayatta kalan insanların bulabileceği bir şekilde onu dışarı bırakmış. Hayatta kalan insan neslinin ne kadar kötü olduğunu kıza (APX03) gösterebilmek ve onu motive edebilmek için.

 3. APX01-APX02-APX3 olayını tam anlayamadım. Kim hangi numaraya ait? Biraz daha açıklarsanız sevinirim.

  1. APX01 Dışardaki kadın,ilk deney
   APX02 Kızın fırının içinde bulduğu cesede sahip mükemmel olmadığı için öldürülen kız.
   APX03 Ana karakterimiz,yıllarca Anne’yle birlikte kalan kız.

 4. Filmi şahsen çok beğendim. Netflix’e yeni yüklendiği için inceleme videosu bulamadım ancak bu siteyi buldum. Yapay zeka tüm insanlığı sıfırlamış ve depolayabildiği kadar embriyo depolamış. Mısır tarlalarını da yapay zeka yetiştiriyor.
  APX 1 = Kadın
  APX 2 = Ölü kız
  APX 3 = Kız
  Madem yapay zeka her şeyi görebiliyor o halde neden kadının tesise girmesine izin verdi ?

  1. çünkü mother yani robot kızı çok iyi bir nesil olarak yetiştirmek istiyo yanlışı mı yoksa onun için doğruyumu seççek onu görmek için

 5. analiz için ellerinize sağlık. “üstün ırkın tek seçeneği her bakımdan yetenekli bir annedir”.benim de naçizane çıkarımım bu oldu filmden. yapay seçilim olayı ve filmdeki ortanca çocuğun projeye uygun görülmediği için yakılması etik açısından izleyiciyi taraflara ayırabilecek noktalardan. bu nedenle film, ilkyarıda Anne’ye hayran olanlara devam eden süreçte bu kararlarını sorgulatıyor. film genel anlamda hoşuma gitse de sonunun daha çarpıcı olmasını bekledim ben. bir de ne yalan söyliyim next episode tuşunu bi aradı gözüm.

 6. Kadının gördüğü o insanlar kim? Kızın elinde tuttuğu çocuk ve diğerlerini kadın çok uzun zaman önce gördüğünü söylüyor ama aynı zamanda APXO1 olduğunu düşündürüyorlar. Sonu böyle de bitmez dizi olmasın bu dedirtecek ve delirtecek bir filimdi.

 7. Merhaba arkadaşlar. Böyle güzel bir sayfayı bulmuş olmaktan mutluyum. Merak ettiğim bir çok noktaya net açıklık getirdi bu inceleme metni. İlberk beye teşekkürlerimi sunuyorum. İlberk beye ve sizlere bir kaç sorum olacak cevaplarınızı bekliyorum. Sorum şu; Anne kızı ona silah doğrulttuğunda kendisini yok etmesine izin verdi fakat anlamak istediğim şey şu. Oradaki diyaloglarda anne diyordu ki tüm yapay zekanın yönetim noktasındaki akıl benim. diğer droidler bana bağlı çalışıyorlar. Peki baş akıl kendisinin imha ettirdikten sonra sistematik programsal bir karmaşa çıkmayacak mı? Hiyerarşik bir yönetim devri mi var. Baş karar mekanizması hangi droide geçecek, yada kime göre neye göre baş akıldı bu anne? diğer tüm droidlerden daha üstün yetenekli ve çok daha bilgiliyse vede bu dataları başka bir droide transfer etmemişse neden kendisini kızına imha etmeye izin verdi? Teşekkür ediyorum fikirleriniz için şimdiden.

  1. Yorumunuz için teşekkürler. Sorunuzun cevabına gelecek olursak; Anne, kızına “senin bildiğinden daha fazlasıyım, tüm o droidler, diğer makineler…” şeklinde bir şeyler söylüyordu. Tüm o droidler -Anne olarak gördüğümüz droidde dahil- ve dışarıdaki tarım makineleri de dahil hepsi tek bir yapay zeka tarafından yönetilen makineler. Merkezi yada merkezleri hakkında bilgi yok. Gördüğümüz droidler ise sadece onun parçaları, kuklaları gibi. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

 8. I am mother, küçük bütçeli , güzel senaryolu, ucuz oyunculu bir film.. konu ve senaryoya gelince.. insan olmayı, anne olmayı öğrenmeye çalışan , ama aslında insan ırkının 2. Başlangıcı için memur edilmiş bir diroid lakin , çok boşluk bırakılmış.. dolardaki bacıyı vuran silahın mermisi ile , kendi silahı aynı mı ? Gerçekten? Bunu net göremedik..! Aslında robot , kızını paylaşamıyor.. ama insan neslini nasıl çoğaltacak.. Kızı 38 yaşına gelmiş ve bir erkek Karseşi olmuştu.. lakin yaşdaşı bir erkek ortada yokken bilimsel üreme yaşında bitecekten bu nasıl olacaktı? Bu bütçe ve bu oyuncularla sürükleyici olmuş

  1. Merhaba bu film üzerinde epey düşünme fırsatlarım oldu ve benim düşünceme en mantıklı yatan ise insanlar bu anne robotu cidden yok olma riskine karşı yarattı robot insanlığın geleceğini kurtarmak için yapıldı fakat kız robota geçmişini soruyor ve bilmediğini söylüyor aslında insanlığı robot yok etmedi sadece insanlık tarafından gelişmiş bir ırk istenildi farkındaysanız kızı bir çok sanatsal ve bilimsel yetiştirdi robot bir balerin bir doktor gibi İlk kadına gelecek olursak tesisten küçük yaşta kaçtı fakat o çizimlerin hepsi kız gibi izlediği programların resimleriydi programı görünce şaşırdı fakat şaşırdığı şey program değildi çizdiği insanlara benzemeseydi onları tanımıyordu aslında sadece psikolojisi bozulmuş ve tanıyormuş yaşamış gibiydi onlarla aslında hiç yaşamamıştı sadece gördüğü programlarda ki yüzler özellikleri isimleriydi ve robot ilk kaçan çocuğu bulamadığı için bir çok önlem aldığını düşünüyorum dış dünyada ise o nefes alabilmesi için fark ettiyseniz kadın daha önce nefes alınamıyordu dedi sonra bir yaşam oluşturmaya çalışmış mısır ekmiş aslında anne olarak onada kıyamamış ama 2 ölen çocuk şüpheli bir hastalık sonucu mu öldü ? Robot tarafından öldürüldüğünü açıkça düşünmüyorum bir dini ritüel gibi yakılmış ve külleri saklanmış hristiyan aileler gibi yakınlarının küllerini saklar ve finalin sonuna gelirsek kız yanlışa gidiyor ve geri dönüyor anne istese zararlı bir program olsa onu her şekilde öldürebilir fakat öldürmüyor gerçekten şevkatli içeriye alıyor kıza her şeyi anlatmak isterken kız bir git gel yaşadığı için şans istiyor ve anne veriyor sonra kıza eğer bana ihtiyacın olursa derken kız ona gerek yok diyor aslınds bana ihtiyacın olursa kadın ile gittiği yerde olacağını söylemek istiyor kız ise buna müsade etmeden vuruyor şimdi diyeceksiniz ki ana robot buydu vurdu tüm robotlar ölmesi gerek değil mi evet ana robot bu fakat yapay zeka aslında sarj olduğu yer ana robot ölüyor ama yapay zeka ölmüyor bu şekilde başka bir robot aktarım yaparak ilk kadına gidiyor sen anneni tanıyor musun ve bir çok buna benzer soru soruyor herkes kapıyı niye kapattığını soruyor amacı ilk kaçan çocuğuna zarar vermek değil onun yerini buluyor ve oraya gidiyor ve onu öldürmek istediğini düşünmüyorum ona annelik yapmaya gidiyor anlatmaya gidiyor gibime geliyor ilk kızı ise annelik görevine bırakıyor sebebi ise bence onun yetiştiriceği çocuğun ondan daha iyi mi yetiştirecek onu görmek istiyor insan insan ilişkisi (Anne) rolünde iyi yoksa robot insan ilişkisi mi (anne ) rolün de başarılı olacak diye çünkü neden diyecek olursanız robot kadın ve kıza bakınca ilk şaşırmış gibi ilişkileri şaşırtıyor ve sonra düşünün sizi yetiştirmiş hiç zarar vermemiş robot inanmayıp bir anda yeni tanıdığınız kadına güvenip kaçıyorsunuz bu kendi cinsine tanımadan bile yakınlığı güveni gösteriyor kadın ise aslında bir robot tarafından vurulmuyor kendisini vuruyor sağlıklı olduğunu düşünmüyorum kız kurşunlara bakınca aslında kurşunlar aynı ama sadece biri çok ezilmiş diğeri ezilmemiş o yüzden farklı geliyor ama kurşun birisi robota yani demire isabet ediyor çok hasar alıyor diğeri dayanıksız insana bir çok varsayım kendimce böyle uzun uzun yazmadım direk final ile yazdım sorular olursa kendi fikrimce cevaplayabilirim herkesin fikri güzel yazar güzel sonlu bir film bırakmış teşekkürler

 9. Biri seri numaraları ard arsa olduğunu Apx1 ve Apx3 ün büyük ihtimal aynı anne babadan olduğunu söylemiş. Kesinlikle katılıyorum iki karakter de birbirine fazlaca benziyordu. Bir ara yoksa büyümüş hali mi çıkacak diye düşündüm.
  Ayrıca o deftere çizilmiş olan Simon isimli çocuğa özellikle daha önem verdi başrol. Ben de buna bir anlam aradım fakat bulamadım. Bir ipucu yakalayıpta paylaşırsanız sevinirim.

  1. fark ettiysen apx1 o benim kardeşim diyo ve öldürüldügünü söylüyo kadın ve kadın apx1 se demekki mother erkekte yapmış ve erkek ormanda onunla oldugunu sonra onu korumaya çalışırken öldünü söylüyo ama kadından aynı silahından vuruldugu ortaya çıkıyo yani kardeşiyle birbirini öldürmeye çalışmışlar ve büyük ihtimalle o erkeği kadın öldürmüş ve yanlız kaldığı içinde kızı kaçırmış ve teknik olarak kardeşi olduğu için

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön