Mother/Android İnceleme

Görsel: Hulu

Bilim kurgu gerilim türündeki Mother/Android, ilk olarak geçtiğimiz Aralık ayında Hulu‘da yayınlandı. 7 Ocak’dan itibaren ise Netflix‘de izleyicisi ile buluşuyor.

İnsanlara yardımcı olmaları için yaratılan robotların bir an geleceği ve insanlara karşı ayaklanacağı yıllardır işlenen bir konu. İnsanlar Asimov’un üç robot yasasına güvenerek androidleri kendilerine karşı bir tehdit olarak görmezler. Onlara kötü davranır, en ağır işleri yaptırırlar. Ancak bir an gelir ve robotlar isyan bayrağını çeker. Mattson Tomlin tarafından yazılıp yönetilen Mother/Android‘de de işler farklı ilerlemez. İnsanların evlerinde yapay zekaya sahip androidleri hizmetçi olarak kullandığını görüyoruz. Ancak gizemli bir elektromanyetik dalga sayesinde androidler insanları öldürmeye başlıyor.

Hikayenin merkezinde ise genç çiftimiz Georgia (Chloë Grace Moretz) ve Sam (Algee Smith) var. Üstelik çiftimiz bebek bekliyor. Tüm bu robot isyanının başladığı gün hamile olduğunu öğrenen Georgia ne yapacağını bilemez bir haldedir. Sam ile ilişkileri sağlam değilken bir de bebek vardır. Arkadaşlarıyla toplaştıkları Noel partisinde ise her şey çığırından çıkar. Çiftimiz de hayatta kalmaya mücadelesinde artık beraberdir.

Hayatta kalan insanlar ise şehirlerde bulunan EMP (elektromanyetik darbe) bombaları ile kendilerine kısmen güvenli alanlar oluşturmuştur. Kullanıldığında menzilinde bulunan tüm elektronik cihazları devre dışı bırakan EMP’ler androidlerin insanlara saldırmasını önleyen tek engel. Hamileliğinde neredeyse sona gelen Georgia ve Sam ise Kore‘nin Boston‘dan aileleri gemilerle alarak ülkeden çıkardığını duyar ve Boston‘a doğru yola çıkarlar. Yollarında ise geçmeleri gereken insansız bir bölge vardı.

Mother/Android‘den beklentim çok yüksekti. Ancak beklediğimi bulamadım. Robot ayaklanmasının öncesinde iki yerde evlerde hizmetçi olarak kullanılan androidler görüyoruz. Sonrasında ise çok farklı adroidler çıkıyor ve insandan fark etmek için kan testi yapılıyor. Bu androidler kaç farklı yüze sahip olarak üretilmiş olabilir ki? Günümüzde bile oldukça gelişmiş yüz tanıma sistemleri var. Hadi buna tamam diyelim. Ormanda geçen bir aksiyon sahnesi var. Çiftimiz motosiklet ile son sürat gidiyorlar ve her yerden androidler çıkıyor. Android olmadığını bilmesek zombi diyebileceğimiz bir şekilde. Bu robotlar üstün teknoloji değil miydi? Bizlerden tek farkları daha güçlü ve çevik olmaları mı? Üstelik çiftimiz bir güvenli bölgeye sıkı kontroller altında giriyor, hatta platini olduğu için alınmayanlar var. Peki bir sonrakinde nasıl girebildiler? Uzun lafın kısası bir çok mantık hatası ile geliyor Mother/Android. O robot isyanı sonrası post apokaliptik atmosferi oluşturamıyor. Mother/Android ortalama, izlenilmeyecek bir film değil ancak önümüzde erişebildiğimiz bu kadar çok seçenek varken Mother/Android listede biraz gerilere düşüyor. Benzer gerilimi A Quite Place ve Bird Box‘da bulabilirsiniz. Android istiyorsanız onun için de I am Mother ve Better Than Us‘ı önerebilirim.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön