All of Us Are Dead 1. Sezon İnceleme

Görsel: Yang Hae-sung/Netflix

All of Us Are Dead, orijinal adıyla Jigeum Uri Hakgyoneun, Netflix’in Güney Kore yapımı yeni zombi serisi.

Uzun zamandır şöyle zombi kıyametini yaşatacak yeni bir yapım ararken All of Us Are Dead tam zamanında yetişti. Seri yayınlandıktan sonra ilk olarak bir göz attım. Bir saatlik süreye sahip 12 bölüm karşıma çıktı. Doğrusunu söylemek gerekirse 12 saatimi harcamak istediğimden emin değildim ve izlemekten (yazı hazırlamak için genelde tüm sezonu arka arkaya izliyorum) vazgeçiyordum. Ama yazı için en azından yarısını izleyeyim diyerek başladım ve devamı geldi. Pişman değilim.

Lee Jae-Gyu ve Kim Nam-Soo tarafından yönetilen seri Joo Dong-Geun tarafından hazırlanan Now at Our School (Jigeum Woori Hakkyoneun) adlı webtoon‘dan uyarlanıyor. Zombi yapımlarına artık alışığız. Hatta böyle bir kıyamet yaşansa hepimiz hemen hemen neler yapacağımızı biliyoruz. All of Us Are Dead‘i farklı kılan ise salgının sıfır noktasının bir lise olması. Genelde gizli bir tesis, araştırma merkezinden ortaya çıkan zombi salgını bu sefer Hyosan Lisesi‘nden başlıyor. Yüzlerce öğrencinin olduğu, onlarca farklı amaçta kullanılan oda ve tesis zombi salgınını konu alan bir yapım için oldukça uygun bir seçim. Gerçi salgının okul sınırlarını aşıp yayılması çok uzun sürmez. Sık sık dışarıya göz atarak bir çok farklı hikayeyi takip ediyoruz ancak asıl dikkatimiz okulda.

All of Us Are Dead – Resmi Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

Bir anda kendilerini zombi kıyameti içersinde bulan lise öğrencileri hayatta kalmak için tüm farklılıklarına rağmen iş birliği yapmalıdır. Dışlanmışlar, platonik aşıklar, kendini üstün görenler, zorbalar ve zombiler. Çok geçmeden çekirdek kadromuz diyebileceğimiz bir öğrenci topluluğu oluşuverir ve hayatta kalmak için birlikte mücadele ederler.

Kıyamet sonrası yapımlarda beni en çok rahatsız eden karakterlerin daha önce hiç bu tarz yapımları izlememiş gibi davranmaları ve yaratıcı çözümler üretmek yerine saçma sapan hareket etmeleri. All of Us Are Dead‘de bu durum yok. Yapımı sevmemi sağlayan en büyük unsurda bu oldu. Zombilerden kaç, ısırılan dönüşür gibi temel bilgilerin yanında karakterler karşılaştıkları durumlar için bir çok farklı çözüm üretiyorlar. Zombileri ses sistemiyle çekme, tuvalet ihtiyacını gidermek, durumu kontrolü için drone kullanmak gibi bir çok yaratıcı çözümü hızlı bir şekilde ortaya koyup uyguluyorlar. Bir diğer noktada karakterlerin lise öğrencisi olmasından dolayı zombilerin bir kenara bırakılarak yapımın gençlik dramasına dönüşme ihtimaliydi ancak korktuğum olmadı. Her şeyin dozu tam olarak ayarlanmıştı. Son ana kadar zombiler ile kıran kırana bir hayatta kalmak mücadelesi izledik.

Eğer zombi yapımlarını korku gerilim türünü seviyorsanız Güney Kore yapımı All of Us Are Dead‘i kesinlikle izlemelisiniz. Uzun süresi başta göz korkutuyor olsa da zaman yayıldığı zaman en az bir hafta sizi idare edebilecek bir yapım.

Yönetmen: Lee Jae-Gyu, Kim Nam-Soo
Senaryo: Cheon Seong-il, Joo Dong-Geun
Kadro: Lee Yoo-mi, Kyoo-hyung Lee, Jeon Bae-soo, Chan-Young Yoon, Park Solomon [..]

Değerlendirme: 4 / 5.

8/10

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön