In From The Cold 1. Sezon İnceleme

Margarita LevievaIn From The Cold
Görsel: Samantha López/Netflix

Netflix‘in Adam Glass tarafından yaratılan bilim kurgu dizisi In From The Cold‘da, büyük uğraşlar sonucu saklamayı başardığı ajan kimliği yıllar sonra ortaya çıkan Jenny Franklin‘in (Margarita Levieva) düşmanları ve geçmişiyle mücadelesini izliyoruz.

Eşinden yeni boşanmış Jenny Franklin, kızının katılacağı paten yarışması için, diğer çocuklar ve ebeveynlerinden oluşan bir grup ile Madrid‘e gelir. Üstelik bu seyahat Jenny ve kızı Becca (Lydia Fleming) arasındaki sorunları çözmek içinde büyük bir fırsattır. Ancak daha otele geleli bir kaç saat olmadan Jenny kaçırılır ve kendine geldiğinde ise CIA tarafından eski Rus ajanı Anya Petrova (Stasya Miloslavskaya) olmakla suçlanır. Her ne kadar reddetse de gerçek ortaya çıkar ve Jenny, CIA ile iş birliği yapmak zorunda kalır. Buraya kadar her şey sıradan bir casus filminden farksız. Ancak serinin yaratıcısı ve yönetmeni Adam Glass, hem çizgi roman yazarı hem de Supernatural‘ın senarist ve yapımcılarından. Karaktere biraz süper güçler ekleyerek onu sıradan bir ajandan bir süper kahramana dönüştürüyor. Yapımı bilim kurgu yapanda noktada tam olarak bu. Gizli bir Sovyet araştırması sonucu Anya özel güçler kazanmıştır. Günümüzle eş değer bir şekilde flashbackler ile Anya‘nın yani Jenny‘nin geçmişini de izliyoruz ve böylelikle Anya‘nın hikayesi derinlik kazanıyor.

Günümüze dönecek olursak ekip lideri Chauncey (Cillian O’Sullivan), ekibin teknik elemanı Chris (Charles Brice) ve Jenny, yakın zamanda Madrid‘de yaşanan ve kişilerin kendi iradeleri dışında gerçekleştirdiği şiddet olaylarının ve arkasındaki isimlerin peşine düşer. Chauncey‘in saklı planları ve Jenny‘nin geçmişi olayları daha da karmaşık bir hale sokar.

In From The Cold‘u izlerken aklıma sürekli The Americans geldi ve ister istemez onunla kıyaslamaya gittim. İzlemeyenler için özetlemek gerekirse The Americans, genç yaşta Amerika’ya gönderilen ve işleri, aileleri, yaşam tarzları yani her şeyleriyle tamamen bir Amerikalı kimliğine bürünen Sovyet ajanlarını konu alan bir yapım. İzlemediyseniz onu da kesinlikle tavsiye ederim. In From The Cold için de acaba Jenny‘nin özel güçleri olmasa, süper yetenekli normal bir ajan olsa nasıl olurdu diye düşündüm ancak yapımı diğerlerinden ayıran noktada bu.

İlk dakikalarında In From The Cold‘dan hiç bir beklentim yoktu, hatta kapamak üzereydim. Ancak sonrasında hikaye hareket kazanmaya başladı ve ikinci bölümün sonlarında artık sezonun tamamını izlemem gerektiği kararını verdim. Hikayenin nasıl son bulacağını öğrenmeliydim. Anya‘nın gençliğini izlediğimiz sahneler ise dizinin en iyi yanıydı diyebilirim. Hatta dizi komple o dönemde geçse daha iyi olabilirdi.

In From The Cold – Official Trailer
Netflix / Youtube

In From The Cold‘un ikinci sezonunun gelip gelmeyeceği henüz belli değil. İlk sezon yaklaşık 40 dakikalık 8 bölümden oluşuyor ve ikinci sezon onaylanmasa bile bizleri üzmeyecek bir son ile bitiyor. Harika bir yapım değil ancak bir kaç bölüm sabredebilirseniz konusu ile sizi çekebilecek bir yapım olduğunu söyleyebilirim.

Yönetmen: Paco Cabezas, Daniel Calparsoro, Ami Canaan Mann, Birgitte Stærmose
Senaryo: Adam Glass
Kadro: Margarita Levieva, Cillian O’Sullivan, Charles Brice, Stasya Miloslavskaya [..]

Değerlendirme: 3.5 / 5.

7/10

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön