Yer Çekimsiz Adam (L’uomo senza gravità) İnceleme

The Man Without Gravity – Resmi Fragman
Netflix / Youtube

Marco Bonfanti‘nin yazıp (Giulio Carrieri ile beraber) yönettiği L’uomo senza gravità (The Man Without Gravity / Yer Çekimsiz Adam), Roma Film Festivali’nin ardından 1 Kasım itibari ile Netflix sayesinde tüm dünyadan izleyicileri ile buluştu.

Hepimiz düşünmüşüzdür, izlediğimiz o filmlerdeki gibi süper güçlerimiz olsa neler yapmazdık ki. Çok güçlü, yenilmez, uçabilen, görünmez yada elastik… Peki bizi farklı kılan bu süper güçler hayatımızı sadece iyi yönde mi etkilerdi yoksa hayatımızı yaşanmaz bir hale mi getirirdi?

Fırtınalı bir gecede İtalya’nın küçük bir kasabasında, bir hastahane odasında dünyaya gelen ve göbek kordonuyla bağlı, yer çekimsiz bir şekilde havada süzülen Oscar‘ın (Elio Germano) son derece fantastik hayat hikayesi, zaman zaman aklımıza takılan bu sorulara cevap bulmamızda bize yardımcı olacak.

Havada süzülen, uçan, yer çekimi kanuna aykırı olan bir çocuğunuz olsa ne yapardınız? Herkese duyurup dostun düşmanın ilgisini üzerinize mi çekerdiniz? Hiç sanmıyorum. Oscar‘ın anneannesi Alina (Elena Cotta) ve annesi Natalia‘da (Michela Cescon) böyle yapıyor ve evde Oscar için uygun bir ortam yaratıyorlar. Tavanlara yorgan kaplamaktan, pencerelerden uçup gitmemesi için tahtalarla kapatmaya kadar bir çok önlem alıyorlar. Ancak Oscar büyüdükçe bu önlemler yetersiz kalıyor ve yavaş yavaş Oscar hayata karışmaya başlıyor. Bir dost, sırdaş ve ilk aşk edinmesi ise kısa sürmüyor. Agata (Silvia D’Amico).

Agata‘nın Oscar’ın sırrını bildiğini öğrenen annesi ise Oscar ile birlikte kaçarak yeni bir hayata başlar. Ancak Oscar’ın içindeki gerçek dünyaya karışma isteği dinmediği gibi televizyonda yayınlanan bir yetenek yarışmasına katılmaya kadar gidiyor.

Masalsı bir hikayenin gerçek dünya karşısında verdiği mücadeleyi konu alan Yer Çekimsiz Adam, kimi zaman güldürürken bittiğinde ise insanın yüzünde şu hüzünle mutluluğun karışımı olan buruk gülümsemeyi bırakıyor. İnanılmayacak kadar fantastik ama bir o kadar da gerçek bir film. Ben sevdim ve bir şans vermenizi tavsiye ederim. Görüşlerinizi yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön