Extraction İnceleme

Chris Hemsworth (Tyler Rake) – Extraction
Görsel: Jasin Boland/Netflix

Extraction için hazırlanan bu yazı biraz geç kalmış olabilir. Ancak henüz izlememiş olanlarınız için Extraction hakkında söyleyebileceğim en önemli şey aksiyon, aksiyon ve daha fazla aksiyon.

Kısa bir yazı olmasını planladım o yüzden hızlıca ilerliyoruz. Extraction, Ande Parks, Joe Russo ve Anthony Russo‘nun imzasını taşıyan Ciudad adlı çizgi romana dayanıyor. Filmin senaryosu yine Joe Russo tarafından hazırlanırken Marvel filmleri başta olmak üzere bir çok yapımda dublör koordinatörü olarak yer almış Sam Hargrave yönetmen koltuğunda yer alıyor. Chris Hemsworth‘u belirtmeme gerek var mı bilmiyorum ancak kendisi başrolümüz.

Extraction – Resmi Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

Hikayeye bakacak olursak Mumbai‘nin en büyük suç liderinin oğlu Ovi (Rudhraksh Jaiswal), Bangladeş‘in en büyük suç lideri tarafından kaçırılır. Ovi‘nin babası işlerini yöneten adamı Saju’ya (Randeep Hooda) git oğlumu getir yoksa oğlun ölür diyor. Saju‘da çocuğu kurtarmaları için Nik Khan (Golshifteh Farahani) tarafından yönetilen bir ekibi tutar. Tyler Rake‘de (Chris Hemsworth) bu ekipteki bir paralı asker. Tyler biraz nasıl desem hayattan ümidi kesmiş bir yerde ölmeyi bekleyen biri. Bu durumun en büyük sebebi geçmişte yaşadığı kayıp. Aslında tüm filmde hikaye namına bulanabilecek tek şey bu. Geri kalan ise bitmek bilmeyen bir aksiyon. Hatta hiç bitmeyen bir aksiyon, iki dakika sakin sakin oturan adamlar bile üçüncü dakikada ortam geriliyor, birbirine saldırıyor. Extraction hakkında yapılan yorumlarında büyük bir kısmı bu yönde aslına bakarsanız. Aksiyon hoş güzel ancak altı boş, yetersiz bir hikaye. Tabi Tyler‘ın geçmişindeki acı dolu anılarını oturup saatlerce izler miydik? Hiç sanmıyorum.

Filmi görenlerin aklına tabi ki John Wick geliyor. Özellikle aksiyon sahnelerindeki benzerlikler bunun ana sebebi. Kötü bir şey değil tabi bu durum. Türün başarılı, özellikle gişede, bir örneği olan filmin izinden gitmek aslında mantıklı bir hareket. Daha öncede Netflix bunu Polar ile denemişti. Kısa bir yazı olacak demiştim o yüzden yavaş yavaş bitirelim. Extraction bittiğinde aklınızda aksiyonla geçen dakikalar, Chris Hemsworth başta olmak üzere kadronun aksiyon sahnelerindeki başarısı ve Sam Hargrave‘in çektiği sahneler kalıyor. Hatta onunla ilgili bir video aşağıda yer alıyor, adam kendini arabaya bağlamış sahneleri adeta yaşıyor. Film kafa karıştırıcı, belirsiz bir son ile bitiyor. Aslında bu devam filmi için aralanmış bir kapı. Yönetmenin belirttiğine göre ikinci bir film ile devam etmek istiyorlar. Bu durum birazda Extraction‘ın göstereceği başarıya bağlı sanırım. Bakalım, zaman gösterecek. Üç aşağı beş yukarı Extraction‘da ne bulacağınızı anlamışsınızdır umarım.

İzledikten sonra Extraction hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Extraction – Kamera Arkası
Netflix Türkiye / Youtube

Görsel: Jasin Boland/Netflix

Extraction İnceleme” üzerine 2 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön