Hırsızlar Ordusu (Army of Thieves) İnceleme

Matthias SchweighöferArmy Of Thieves
Görsel: Stanislav Honzik/Netflix

Bu yılın başında gösterime giren Ölüler Ordusu‘nu (Army of the Dead) hatırlıyor musunuz? Hırsızlar Ordusu (Army of Thieves), Zack Synder‘ın Army of Dead‘inin öncülü niteliği taşıyor ve kasa hırsızı Dieter Ludwig‘in hikayesine odaklanıyor. Zack Snyder’ın hikayesine dayanan Army of Thieves‘in senaryosu Shay Hatten hazırlarken filmin yönetmen koltuğunda ise aynı zamanda başroldeki Matthias Schweighöfer oturuyor.

Las Vegas‘ta zombi kıyameti başlarken dünyanın geri kalanında hayat herkes için olağan akışında devam etmektedir. Hemen hemen herkes için. Kasalarla ilgili Youtube videosu hazırlayan Sebastian Schlencht-Wöhnert karşımıza çıkıyor. Büyük bir hevesle Hans Wagner ve yaptığı kasalardan söz ediyor. Dört adet olan kasalar ise isimlerini Richard Wagner’ın Ring Cycle (Yüzük Serisi) olarak da anılan Nibelung Yüzüğü (Der Ring des Nibelungen) adlı opera serisinden alıyor. Rheingold (Ren Altını), Walkurie (Valküreler) ve Siefried. Dördüncü ve en efsanevi olanı ise Army of Dead‘de karşımıza çıkan Götterdämmerung. Sebastian bize bu hikayeyi anlattığı videosunu Youtube‘a yükledikten sonra Almanya, Postdam‘da ki işi ve evi arasında geçen monoton hayatına devam ediyor. Aldığı gizemli bir davet sonucunda ise kedisini kasa hırsızlarının yarıştığı bir yer altı yarışmasında bulur. Testi geçen Sebastian, Gwendoline‘dan (Nathalie Emmanuel) reddemeyeceği bir teklif alır. Wagner‘ın Yüzük Serisi kasalarını açmak. Böylelikle Sebastian, Gwendoline, hacker Korina (Ruby O. Fee), kas gücü Brad Cage (Stuart Martin) ve sürücü Rolph‘dan (Guz Khan) oluşan Hırsızlar Ordusu‘na dahil olur. Sırasıyla Paris, Prag ve St. Moriz olmak üzere büyük bir maceraya atılırlar.

Rolph (Guz Khan), Brad (Stuart Martin), (Nathalie Emmanuel), Korina (Ruby O. Fee) – Army Of Thieves
Görsel: Stanislav Honzik/Netflix

Army of Thieves‘in çok sağlam bir alt yapıya sahip olduğunu düşünüyorum. Yaratılan Hans Wagner ve kasalarının hikayesi, bu kasaların mitoloji ve Richard Wagner‘ın eserleriyle bağlantısı oldukça güzel kurulmuş. Gel gör ki bunun hakkı tam olarak verilememiş. Böyle efsanevi olarak anlatılan kasaların kulak dayayıp iki tık tık ve sürekli tekrar eden bir animasyon ile açılması tüm sihri yok ediyor. Daha çok puzzle tarzında, her biri farklı şekillerde açılan kasalar olsaydı en büyük eksik giderilmiş olacaktı. Bir yerde şu sırayla açmalıyım çünkü şöyle böyle diye anlatıyor Sebastian ancak yeterli gelmiyor. film bir yandan soygun filmlerindeki klişeleri tiye alırken diğer yandan kendisi o klişeleri oldukça kullanıyor.

Yukarıda saydıklarımdan sonra sevmediğimi söylememi bekliyorsunuzdur ancak ben Army of Thieves‘i sevdim. Öyle harika film, ne istedik biz muhteşemdi falan değil. Çerezlik diyebilirsiniz, izle unut diyebilirsiniz. Army of Thieves tam olarak öyle bir film. Eğer Army of the Dead‘i izlediyseniz muhtemelen Dieter Ludwig en az dikkatinizi çeken karakterlerden biridir. Army of Thieves hoş bir bağlantı ile hem Dieter Ludwig karakterine hem de Army of Thieves‘e büyük anlam katıyor. Ölüler Ordusu‘nun ardından aksiyon beklentisiyle filme başlayanlar ise aradıklarını bulamayacaklar. Zombiler sadece televizyonda ve çok uzakta.

Hırsızlar Ordusu – Resmi Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

Hırsızlar Ordusu (Army of Thieves) hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön