The 5th Wave (5. Dalga) İnceleme

Rick Yancey‘nin üç kitaplık serisinin ilkinden uyarlanan 2016 yapımı post-apokaliptik bilim kurgu filmi.

Hunger Games, Divergent gibi gençlerin başrolde olduğu “tüm zorluklara kafa tutma” temalı, kitap uyarlaması film serilerinin başarılarından etkilenip herkes yaptı bizde yapalım diyerek üç film olması planlanan serinin ilk filmi The 5th Wave. Aynı zamanda muhtemelen son film olarak kalacak.

Öncesinde başarılarını kanıtlamış olan serilerin her birinden parçalar taşıyan The 5th Wave aslında güzel bir konuya sahip. Uzaylılar Dünya’ya gelir ve farklı şekillerde, dalga dalga insan ırkını yok etmeye başlar ve esas kız Cassie Sullivan (Chloë Grace Moretz) her şeye kafa tutar.

İlk dalga, karanlık. Elektromanyetik şok dalgasıyla Dünya’yı vuran uzaylılar mekanik aletleri devre dışı bırakır. Elektrikli aletleri, motorları olmayan bir medeniyet zaten hızla yok olmaya başlar. Ama yetmez.

İkinci dalga, sel. Üçte ikisi sularla kaplı bir gezegende belki de en etkili yöntem sel ve tsunamiler yaratmaktır. Okyanuslar, denizler, göller insanların yine bir kısmını alıp götürür. Ama daha yaşayanlar var.

Üçüncü dalga, salgın. Kuş gribini geliştirip insanlar üstüne salan uzaylılar yine insan ırkını kırıp geçiriyor.

Dördüncü dalga, kılık değiştirme. İnsan bedeninde aramızda gezen uzaylılar.

Beşinci dalgayı söylemiyorum, filmin asıl olayı bu beşinci dalga.

Filme geri dönersek, ilk üç dalganın ve olayların hızlı bir özetini izleyerek durumu öğreniyoruz. Buralar gerçekten güzel. Bir çok farklı kıyamet senaryosunu sırayla yaşıyoruz. Sonrasında ise dördüncü dalga yaklaşırken işler bozuluyor. Klişeler ardı arkasına geliyor. Madem gençler var aşk katalım. Ama sırf aşk olmasın iki çocuk arasında kararsız kalan ve tek başın tüm dünyayı kurtarmaya kararlı esas kızımız olsun, biraz distopik hava katalım kandırılan insanlar olsun derken çorba olmuş. Halbuki ne güzel başlamıştın sen The 5th Wave. Geleceğin vardı senin, seri olacaktın neden böyle yaptın. Gerçi devam filmi çıksa sadece meraktan yinede izlerim. Puanlama kısmına gelecek olursak 10 üzerinden 5 diyebiliriz. İzleyelim mi? derseniz, başka seçeneğiniz varsa geçin. İzlediyseniz ve yorumlarda fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

Görsel: Sony Pictures Entertainment – © The 5th Wave

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön