Don’t Look Up İnceleme

Jennifer Lawrence ve Leonardo DiCaprioDon’t Look Up
Görsel: Niko Tavernise/Netflix

Son sürat Dünya’ya yaklaşan ve yaklaşık 6 ay gibi bir sürenin ardından Dünya’ya çarpacak olan bir kuyruklu yıldız keşfetmiş olsanız ne yapardınız? Gerekli yerlere haber verip buna bir çözüm yolu bulmaya çalışırdınız değil mi?

Alışkın olduğumuz bilim kurgularda genellikle bu böyle olur. Dünya’yı yok edecek bir tehlike vardır ve genellikle kimsenin dinlemediği ancak konuya hakim bir kahraman veya kahramanlar ortaya çıkar ve tüm insanlığı kurtarırlar. Ancak Adam McKay‘in (hikaye David Sirota ile beraber) senaryosunu yazdığı ve yönettiği, kadrosu adeta yıldızlar geçidi olan Don’t Look Up‘da işler biraz farklı ilerliyor. Yıldızlar geçidi dediysem abartmıyorum. Leonardo Dicaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Cate Blanchett, Rob Morgan, Jonah Hill, Mark Rylance, Tyler Perry, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi ve daha bir çok yıldız isim yer alıyor. Açıkçası bu durum beni biraz korkutmuştu ancak şimdiden söylemeliyim ki Don’t Look Up‘ı oldukça sevdim.

Yüksek lisans öğrencisi Kate Dibiasky sıradan bir günde, her zamanki işini yaparken bir kuyruklu yıldız keşfeder. Ardından profesör Dr. Randall Mindy‘nin de dahil olmasıyla kutlamaya başlayan ekip kuyruklu yıldızın rotasını hesaplarken rahatlarının şokunu yaşar. Sonradan Dibiasky adını alacak olan kuyruklu yıldız tam olarak 6 ay 14 gün sonra Dünya’ya çarpacaktır. Boyutları bakımından ise insanlığı yok etmeme ihtimali yoktur.

Don’t Look Up – Resmi Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

Hemen harekete geçen iki bilim insanı alışkın olduğumuz kıyamet filmlerindeki gibi askeri uçakla derhal Beyaz Saray’a götürülür. Amerikan başkanı dahil herkes alarma geçer ve… Hayır böyle olmuyor. Bir günlük ertelemenin ardından başkanla görüşmeyi başaran bilim insanlarımız bekledikleri cevapları alamazlar. Yaklaşmakta olan kongre seçimi vardır ve kuyruklu yıldız biraz bekleyebilir. Dr. Randall ve Kate çareyi basına konuşmakta bulur ancak elde ettikleri kocaman bir hiç olur. Üstelik kendilerini rezil ederek inandırıcılıklarını kaybetmişlerdir. Başkanlık tarafında ise yaşanan bir kriz sonucu ikilimiz kendilerini aniden Dünya’nın kurtarıcıları olarak buluverir. Peki bu ne kadar sürecek dersiniz? Zengin bir iş adamının kuyruklu yıldızdan kazanç elde etme planlarıyla çıkagelene kadar. Üstelik kıyamet adım adım yaklaşırken insanlar kuyruklu yıldızdan kazanç elde etmek isteyenler ve derhal yok edilmesini isteyenler olarak ayrılır ve her iki tarafta düşüncelerini kabul ettirtmeye çalışır. Filmde adını buradan, yukarıya bakmayan, kuyruklu yıldızın gelmediğini savunanların hareketi olan Don’t Look Up‘dan alıyor.

Don’t Look Up, son derece eğlenceliydi. Film bir kara komedi, hiciv ancak izlerken asıl çarpıcı nokta gerçekten Dünya’yı yok edecek olan bir kuyruklu yıldız geliyor olsa muhtemelen benzer durumlar yaşanacak olması. Tabii ki yetkililer olayı ciddiyetle ele alacak olsa da insanların tepkisi benzer olacaktır. Kuyruklu yıldızın geldiğini bilenler, inkar edenler ve benzeri şekilde farklı tepkiler verileceğini pandemi sürecinde de görmüş olduk. Don’t Look Up, Netflix’in 2021 yılındaki en iyi işlerinden biri ve kesinlikle şans vermelisiniz. Son bir hatırlatma, jeneriklerden sonra kısa sahneler var izlemeye devam edin.

Don’t Look Up En Çok İzlenen 2. Film

Don’t Look Up, Bird Box‘ı geçerek Red Notice‘ın ardına yerleşerek Netflix‘in en çok izlenen ikinci yapımı oldu.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön