Edebiyat ve Patates Turtası Derneği

Orijinal ismi “The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society”  film aynı adlı kitabın sinema uyarlaması. 1946 İngiltere’sinde 2. Dünya Savaşının yaralarını sarmaya çalışan insanların sıcacık hikayesi.

Yeni kitabı yazmak için arayış içerisinde olan yazar Juliet Ashton, kendisine gelen bir okur mektubu ile Guernsey Edebiyat ve Patates Turtası Derneği‘nden haberdar olur. 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgalindeki Guernsey adasındaki bir grup insanın zor günleri bir arada geçirmek amacıyla kurduğu Edebiyat ve Patates Turtası Derneği‘nin hikayesini yazmak için adaya giden yazar Juliet Ashton,  burada karşılaştığı hikayeler hayatını kökünden değiştirecektir. 

Başrollerinde Lily James (Juliet Ashton) ve  Michiel Huisman‘ın (Dawsey Adams) bulunduğu film aşkın ve sevginin hayatları nasıl değiştirebileceğini çok güzel bir şekilde anlatıyor. Mekanlar, dekor, kostümler sizi adeta o dönemin içine alıyor, sanki o adanın bir sakini gibi hissediyorsunuz. Belkide hemen hemen herkesin sahip olmak isteyeceği bir hayat olduğu içindir. Çıkarsız birbirini seven, destekleyen, kollayan insanların hikayesi. 

Umduğumdan çok fazlasını bulduğum filmi kesinlikle tekrar izleyeceğim. Puanıma gelecek olursak 10 üzerinden 8 hatta 8.5 bile olabilir.

Sahiden bir kitap hayatımızı değiştirebilir mi?

*Görseller StudioCanal / Kerry Brown

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön