Venom: Zehirli Öfke (inceleme)

İnceleme + Yorum

 Venom bildiğimiz, eski Venom değil. Bu gerçeği kabul ederek izlenirse daha katlanılabilir oluyor. Bildiğimiz Venom, Spider-Man vasıtasıyla Dünya’ya getirilir. Daha sonra onunla birleşerek Spider-Man’e ait özelliklerin bir kısmını edinir. Sonrasında ise konak olarak kendisine Eddie Brock‘u seçer ve Spider-Man’in en büyük düşmanı olurlar… Ancak bu filmde işler değişiyor. Çünkü Spider-Man Marvel’da Venom ise Sony‘de.

 Elinde kalan lisanslarla yeni bir sinematik evren yaratmak isteyen Sony, Venom’a yeni bir başlangıç yaptı. Life Foundation adı verilen şirket ve onun başındaki Carlton Drake (Riz Ahmed) tarafından uzaya gönderilen araştırma mekiği, dünyaya dönüşte taşıdığı simbiyotlar ile düşer. Bu işin üstünü örtmek isteyen genç, başarılı, zengin Carlton Drake, Eddie Brock (Tom Hardy) ile röportaj ayarlar. Tabi Eddie Brock rahat durur mu? İstenmeyen sorularla Carlton Drake’i kendine düşman etmeyi başarır ve işinden olur, sevgilisinden olur. Bir anda hayatı darmadağın olan Eddie Brock, eline bir fırsat geçince Carlton Drake’in gerçek yüzünü açığa çıkarmak için Life Foundation’a sızar ve burada simbiyotumuzla dostluk kurar. Hoşgeldin Venom.

Venom
Venom oldukça formunda.

Spoiler Uyarısı!

Yazının bundan sonraki kısmında spoiler sayabileceğiniz bilgiler olabilir.

Yorum

 Öncelikle film Marvel evreninde geçmediği için doğal olarak bir hayal kırıklığı yarattı. Ancak filmdeki mantık hataları ve repliklerdeki yavanlık gözden kaçacak gibi değildi. Spoiler geliyor. Mantık hatalarından en bariz olanı mesela gizli deneylerin yapıldığı, ordu seviyesinde eğitimli güvenliklerinin bulunduğu tesise Eddie Brock gayet rahat bir şekilde bir arabada giriyor ve binada elini kolunu sallayarak geziyor. Hadi girdi, gezdi. Daha sonrasını kimin girdiğini anlamak için oldukça uğraşıyorlar.

Eddie Brock ve sevgilisi Anne Weying (Michelle Williams) arasındaki bağ iyi anlatılamamıştı. Yani evlenmek üzere olan bir çift, çok kolay bir şekilde ayrıldı. Eddie Brock yeteri kadar perişan olmadı, Anne ise hayatına son derece rahat devam etmiş gibi görünüyor. Sanki birbirine aşık iki insan izliyor gibi değildik.

 Carlton Drake, genç yaşında kanser hastalarına umut olmuş, uzay programları yürüten, her hareketini planlayan biri gibi değilde hırs ve paranın yardımıyla bir yerlere gelmiş gibiydi.

 Peki hiç mi iyi yanı yok? Az, biraz, ucundan da olsa She-Venom’u görmüş olduk. Neden devam filminde başka bir simbiyot olmasın ki. Eğer filmin adı Venom yerine başka bir şey olsaymış, hoş bir bilim kurgu filmi olabilirdi. Yine de benim Venom’dan hala ümidim var. Film sonunda Eddie ve Venom’un birlikte yaşamaya alışması ve iyi-kötü ayrımı yapmaya başlamaları, Venom’u salt kötüden anti kahraman sınıfına soktu. Ek sahnede de devam filmlerinin sinyali verildi. Tabi yine de Venom’un kaderi filmin gişe başarısına ve elde ettiği gelire kalmış gibi duruyor.

Venom: Zehirli Öfke (inceleme)” için bir görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön