Apex Legends: Defiance Sezon 12, Mad Maggie, Sabotaged Olympus, Control Modu

Apex Legends Defiance -Season 12
Görsel: Electronic Arts – Respawn Entertainment

Yeni sezonuyla beraber üçüncü yaşını da kutlamaya hazırlanan Apex Legends‘ın Defiance adlı 12. sezon, 8 Şubat 2022’de başlıyor.

Yeni sezonla birlikte Mad Maggie adlı yeni legend ve Maggie‘nin marifeti olan yenilenmiş Olympus haritası Sabotaged Olympus oyuncular ile buluşuyor. Ayrıca üçüncü yılını kutlayan Apex Legends‘da yeni sezonun ilk üç haftasında sınırlı süreli oyun modu Control ve oyuna giriş yaptığınızda kazanacağınız ödüller yer alıyor. Gelin şimdi bunlara detaylı bir şekilde bakalım.

Apex Legends: Defiance Gameplay Trailer
Apex Legends / Youtube

Yeni Legend: Mad Maggie

Aslında Maggie, Apex Legends oyuncuları için yabancı değil. Salvo gezegeninde doğup büyüyen Margaret Kōhere‘nin yolu çocukluk döneminde daha sonra Fuse olarak anılanacak olan Walter Fitzroy adlı bir çocukla kesişir. Ayrılmaz ikilinin yolları Salvo‘nun Syndicate Alliance of Free Worlds‘a katılmasıyla ayrılır. Fuse, Apex oyunlarına Salvo gezegeninden seçilen ilk isim olur. Fuse 8. sezonda oyunlara katılırken Salvo‘nun bağımsızlığını isteyen Mad Maggie, Fuse‘un oyunlar katıldığı ilk günü sabote etmeye karar verir ve Kings Canyon‘a saldırır. Adaya büyük hasar veren saldırılara son vermek için Bloodhound ve Lifeline‘ı yanına alan Fuse, Maggie‘nin peşine düşer. Yaşan patlamada Fuse her ne kadar kurtarmaya çalışsa da Maggie‘nin öldüğüne karar verir. Hayatta kalan Mad Maggie bir süre sonra yakalanır ve yargılanarak idama mahkum edilir. Ancak Eduardo Silva‘nın araya girmesiyle Apex oyunlarına katılması şartıyla kurtulur.

Tactical Ability: Riot Drill

Maggie’nin taktiksel yeteneği, delici matkap benzeri bir aygıt fırlatmak. Rampart’ın duvarlarını ve kapıları yok etmek gibi bir çok farklı kullanımı mümkün. Ayrıca Gibraltar’ın dome shield’ı içinde etkili. Dome’un duvarına yapışarak yakınındaki oyuncular hasar veriyor.

Passive Ability: Warlord’s Ire

Pasif özelliği, hasar verdiği düşmanı geçiçi bir süre işaretleyebiliyor ayrıca Maggie shotgunları daha seri kullanabiliyor. İşaretleme Seer gibi değil de Bloodhound stilinde.

Ultimate Ability: Wrecking Ball

Maggie‘nin ultisi ise düşmanın üzerine hızlı ve düşmanların yakınında patlayan bir top fırlatmak.

Eduardo Silva

Hikayeyi tamamlamamız için Eduardo Silva‘yı kısaca tanımanız gerekiyor. Duardo lakaplı Eduardo Silva, Silva Pharmaceuticals‘in CEO’su aynı zamanda Octaine‘in de babasıdır. Oyuna eklenecek olan 9’a 9 Control modunun da yaratıcısıdır. Lifeline‘ın babası Darion Che‘nin çocukluk arkadaşı olan Silva aynı zamanda onlara yapılanda dahil olmak üzere bir çok saldırının da sorumlusudur.

Sabotaged Olympus

Apex Legends DefianceSabotaged Olympus
Görsel: Electronic Arts – Respawn Entertainment

Silva‘nın Mad Maggie için planları bitmemiştir. Mad Maggie‘nin ilk katıldığı oyunda havada duran yapay ada Olympus‘u sistemlerini hackleyerek Defiance adlı bir programı başlatır. Adayı Psamathe gezegenin yüzeyine yakın bir yüksekliğe ışınlayarak bir çok soruna yol açar. Kings Canyon sabotajından sorumlu olan Maggie ise suçu atmak için oradadır.

Olympus haritası birbirine bağlı yüzen adalardan oluştuğu için bir çok konum başka yerlere taşınmış. Oyuncuların haritada yaşadıkları sorunları çözmek ve daha sık tercih edilen yerlerdeki yoğunluğu azaltarak oyuncuları diğer bölgelere yönlendirmek için çalışmalar yapılmış.

Hydroponics‘i Bonsai Plaza‘ya bağlayan dışarıdaki otoyolu kaldırarak haritaya o kısımda büyük bir parça eklenmiş. Phase Driver Device‘da bu bölgede yer alıyor. Bu cihazı kullanarak 3 adet gold topun ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Ancak kullanıldığında yüksek sesli bir alarm diğer oyunculara haber veriyor olacak.

Hammond Labs‘ın (PS5 binası) Estates ile arasındaki alandan Bonsai Hillside, Solar Array tarafına geçiş yaptığımız kısım Terminal olarak genişletildi ve iki alandan kolayca geçiş yapılmasını sağlayan balonlar 3rd partiyi azaltmak için kaldırıldı. Ayrıca Bonsai Plaza ve Solar Array çevresi Phase Driver Devie’ı Phase Runner’a bağlamak için merkezden uzağa itilerek yer açıldı. Bu bölgeler Orbital Cannon bağlanarak Orbital Cannon’un izole olarak kalmaması amaçlanmış.

Türbinden Rift‘e doğru geçişte yer alan tünelde oyuncuların sıkışması sonucunda bir yan yol yerleştirildi. Ayrıca Gardens‘dan Grow Towers (üç katlı dönen yapılar) geçişte aşağıya doğru yer alan rampalar doğrudan bu kulelerin altına iniyordu. Bunu da yine yan bir geçiş ekleyerek kulelerin yanına inilen bir rampa yerleştirilmiş. Labs‘ın yakınında yer alan şelalenin altındaki high-tiered lootboxlar Dock‘un dış çemberlerine taşındı. Böylelikle o bölgedeki hareketi haritada görece daha az tercih edilen kısımlarına kaydırmayı düşünmüşler. Haritada bu gibi daha birçok değişiklik mevcut.

Control Modu

Apex Legends DefianceControl Mode
Görsel: Electronic Arts – Respawn Entertainment

Eduardo Silva tarafından geliştirilen 9vs9 capture the flag modu Control yeni sezonun ilk 3 haftasında oynanabilir olacak. Üzerinde çalışılmış gözüken modun kısa bir denemeden sonra bir sonraki sezonda -hatta daha bile öncesinde- kalıcı olarak oyuna eklenmesini bekliyorum.

9 kişilik 2 takım haritada yer alan 3 noktanın kontrolünü ele geçirmeye çalışıyorlar. İlk olarak 1.250 puana ulaşan yada tüm bölgelerin kontrolünü aynı anda ele geçiren takım oyunu kazanıyor. Üç noktada aynı anda bir takım tarafından ele geçirildiğinde Lockout süreci başlıyor ve bu süre zarfında durum değişmezse 3 bölgeyi kontrol eden takım oyunu kazanıyor.

Oyuncular öldüklerinde belirli bir sürenin ardından yeniden doğuyorlar. İster ana merkezlerinde isterlerse takım tarafından ele geçirilmiş noktalardan birini seçebiliyorlar ancak tek şart ele geçirilmiş üssün merkez ile bağlantısı olması. Örnek vermek gerekirse üssünüze en yakın olan A noktası takımınızın kontrolündeyse o noktada canlanmayı seçebilirsiniz. A ve B noktası aynı anda takımınızdaysa B noktasını da seçebilirsiniz ancak B noktası takımınızda, A noktası ise düşman kontrolündeyse B noktasında canlanamazsınız. Oyuna tıpkı Noel’de erişime açılan capture the train modunda olduğu gibi hazır ekipman seçeneklerinden birini seçerek dahil oluyoruz. Ayrıca takımlarda aynı legenddan birden çok yer alabilir. Yani aynı takım içerisinde iki Octaine, üç Lifeline yer alabilir.

Rating Sistemi

Control modunda oyuncular, oyun içerisinde yaptıkları hareketler ile -düşman öldürme, bölge ele geçirme, takım arkadaşına yardım- belirli bir Rating Puanı kazanacak. Bu puan ayrıca ekipmanınızı ve yeteneklerinizin seviyesini yükseltmek için kullanılabilecek. Öldüğünüzde ise rating puanınız sıfırlanacak.

Harita

Etkinlik boyunca Olmypus haritasındaki Hammond Labs çevresini ve Storm Point haritasındaki Barometer‘ı kapsayan mini haritalar kullanılacak. Haritalara bir çok siper, zipline ve benzeri oyun ekipmanları eklenmiş.

Apex Legends 3. Yıl Dönümü Hediyeleri

Üçüncü yılını kutlayan Apex Legends‘ın 12. sezonunun ilk üç haftasında oyuna giriş yaptığınızda 3’er adet pack ve birer karakter hediye alıyorsunuz. İlk hafta Octaine, ikinci hafta Wattson ve üçüncü hafta Valkyrie için bu karakterler ile birlikte 3’er adet tematik paket ve son hafta bir adet legendary pack kazanıyor olacaksınız.

Apex Legends: Defiance hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazıda bir çok yeniliğe değinmeye çalıştım ancak eksik kaldığını düşündüğünüz noktaları yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön