I Don’t Feel at Home in This World Anymore

Türkçe’ye “Bu Benim Dünyam Değil” olarak çevrilen film, insanların umursamazlıklarından, bencilliklerinden bıkmış kendini adeta bu dünyaya ait hissetmeyen ikilinin dünya ile savaşı.

Melanie Lynskey‘in hayat verdiği Ruth, insanların saygısızlıklarından, bencilliklerinden, markette sıraya kaynayanlardan tutunda, spoiler verenlere kısaca insanlardan bıkmış, kendi halinde yaşayan bir hemşire yardımcısıdır. Bir gün eve geldiğinde evine hırsız girmiş olması ise sabrını taşıran son damla olmuştur. Ruth‘un sinirlendiren ise aslında çalınan eşyalarından ziyade insanların hırsızlık yapıyor olmasıdır. 

Polisten aldığı cevaplar yeterli gelmeyince gözünü karartıp hırsızların peşine düşmeye karar verir. Bu mücadelede komşusu Tony (Elijah Wood) onu yalnız bırakmayacaktır. Böylelikle iki kendi halinde insan sonunda karşılık vermeye başlamıştır. 

Film hakkında düşünürken, her ne kadar Ruth ve Tony sıradışı karakterler olarak tanıtılmış olsa da kendime baktığımda da onları rahatsız eden her şey beni de rahatsız ediyor. İnsanların raftan düşürdüklerini kaldırmamaları, kasalarda sıraya kaynamaları, çevreyi kirletmeleri ve en önemlisi uyarmadan spoiler vermeleri. Kötü, bencil ve başkalarına saygısız olmaları. Böyle bakıldığında gayet normal insanlar Ruth ve Tony

93 dakikalık süresinde bir çok türü içinde barındırıyor. Dram, gerilim, komedi. Ayrıca bir çok sahnesi aklıma geldikçe hala gülüyorum. Yine de filmin ortalarında biraz ileri mi alsam acaba? diye düşünmedim değil. Harika bir film değil ama izlerken eğlendiğimi de inkar edemem. Son olarak 6 puan vererek Bu Benim Dünyam Değil‘i izlenebilir filmler arasına ekleyebiliriz.

*Görsel: Netflix

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön