The Last of Us – Sonunda Beklenen Oyun Uyarlaması!

Photograph by Courtesy of HBO

Sevdiğiniz, hayranı olduğunuz kitapların ve oyunların, özellikle oyunların, ekran uyarlamaları tarafından hayal kırıklığına uğratılmaktan yoruldunuz mu? HBO‘nun yeni dizisi The Last of Us‘ı hem heyecanla hem de endişe ile bekleyenlerden misiniz? Merak etmeyin HBO bu işi çözmüş.

Girişten de anlayacağınız gibi uzun bekleyişin ardından The Last of Us dizisi, oyun serisinin sevenlerini üzmedi. Yazı boyunca diziyi bol bol öveceğiz ama öncesinde oyun serisine aşina olmayanlar için seriye ve dizinin ortaya çıkışına bir göz atalım.

The Last of Us ilk olarak 2013 yılında Naughty Dog tarafından geliştirilen, kıyamet sonrası Amerika’sında Ellie adlı genç bir kıza eşlik etmekle görevli ellili yaşların ortasında olan Joel‘i kontrol ettiğimiz aksiyon-macera oyunu olarak karşımıza çıktı. Playstation özel oyunu olarak ilk olarak PS3 için yayınlanan oyun, ertesi yıl The Last of Us Remastered adıyla PS4 için ve remake olarak Eylül 2022’de PS5 için yayınlandı. Son olarak 3 Mart 2023’de PC için çıkış yapacak. Serinin ikinci oyunu The Last of Us Part 2 ise 2020 yılında PS4 özel oyunu olarak yayınlandı.

The Last of Us dizisi HBO rafından Sony Pictures Television, PlayStation Productions, Naughty Dog, The Mighty Mint ve Word Games ortaklığı ile hazırlanıyor. Seri HBO’nun mini dizisi Chernobyl‘nin yaratıcısı ve yazarı Craig Mazin ve oyun serisinin yazarı, yönetmeni Neil Druckmann tarafından hazırlanıyor. İlk sezonu dokuz bölümden oluşan serinin her bölümünün maliyeti ise 10 ile 15 milyon dolar arasında değişiyormuş. Seri HBO’nun 2010 yılından bu yana House of Dragon‘ın ardından en büyük ikinci açılışını gerçekleştiren dizisi oldu. The Last of Us, Türkiye’de BluTV tarafından yayınlanıyor.

The Last of Us – Official Trailer
Youtube / HBO Max

Dizi 1960’larda bir tartışma programı ile başlıyor. İnsanlığın sonunu getirebilecek virüs veya bakterilerden söz edilirken ortaya mantar teorisi atılıyor. Bir mantarın uygun şartlar için evrimleşmesi sonucu insandan insana bulaşabileceği ve tıpkı karıncalarda olduğu gibi insanları zombileştirebileceğinden söz ediliyor. 2003 yılına (bu tarih oyunda 2013) gelindiğinde ise korkulan olur ve mantar kaynaklı bir salgın insanları kısa sürede zombiye dönüştürür. İlk karışıklık anında hayatta kalan Joel, 20 yıl sonra 2023 yılında (yine oyunda bu tarih 2033) karşımıza çıkar. İnsan medeniyeti yok olmuş, güvenli karantina bölgeleri kurulmuş ve yönetim Federal Afet Müdahale Ajansı, kısaca FEDRA adlı askeri oluşuma geçmiştir. FEDRA’nın ortaya çıkmasından bu yana ise Ateş Böcekleri (Fireflies) adlı grup özgür bir yönetim için mücadele vermektedir. Bu kıyamet sonrası ortamda Ateş Böcekleri ve hatta tüm insanlık için Ellie tek umuttur. Salgına karşı bağışıklığı bulunan Ellie güvende olması için ülkenin başka bir bölgesine götürülmelidir. Bu görev ise tahmin edebileceğiniz gibi istemeden de olsa Joel‘e kalır. Üstelik dışarıdaki en tehlikeli şey zombiler değildir.

Eğer oyun serisini oynamış yada bir yayıncıdan izlemişseniz daha ilk bölümden hikayenin oyundan bir kaç parça alarak bambaşka, oyundan alakasız bir şey ortaya çıkarmak yerine oyunun hikayesine eş ve onu daha da genişleterek izleyiciye sunduğunu fark etmişsinizdir. Oyuncuların gözünde seriyi bu kadar başarılı yapan en büyük etkenin bu olduğunu düşünüyorum.

Serinin izleyici tarafından beğenilmesinde ki diğer en büyük etken ise oyuncu seçiminin harika olması. Pedro Pascal, Joel olarak karşımıza çıkarken Bella Ramsey ise Ellie‘ye hayat veriyor. Anna Torv (Tess), Gabriel Luna (Tommy), Merle Dandrige (Merlene), Nico Parker (Sarah) olarak seride yer alıyor. Mandalorian kaskı olmadan bol bol yüzünü gördüğümüz Pedro Pascal, Joel’in yaşadığı kayıpların üzüntüsünü ve kıyamet sonrası dünyanın tüm zorluklarını, aradan geçen 20 yıl boyunca omuzlarında taşıdığına bizi ikna ediyor. Biliyorum o kahreden sahnede Joel ve Sarah için bir kez daha yerle bir olduk.

Dizinin ilk üç bölümünü izleyen eleştirmenler özellikle birinci ve üçüncü bölümlerin diğer bölümlerden ayrıldığını ve harika olduklarından söz etmişler. Yazının sonraki kısmında bölümleri kısa kısa ve spoiler içeren şekilde bir kaç cümle ile inceleyerek her hafta güncelleyeceğim.

The Last of Us 1. Sezon 1. Bölüm – When You’re Lost in the Darkness

Salgın öncesinde oyunda görmediğimiz bir kaç sahne ile hikaye detaylandırılmıştı. Sarah ve Joel’in komşuları ile olan ilişkisi, Sarah’nın saat tamiri için şehre gitmesi ve olayların yavaş yavaş başladığı anlar, oyunda yer almayan sahnelerdendi. Joel, Sarah ve Tommy’nin araçla kaçış sahnesi ise oyunda yer alan ancak ondan çok daha etkileyiciydi. Sarah’nın öldüğü sahne ise bizi bir kez daha yok etti. Joel ise 20 yıl sonra Boston karantina bölgesinde karşımıza çıktı ve Tommy’den haber alamayan Joel, Tommy’nin ardından Wyoming’e gitmeyi kafasına koyar. Sevgilisi Tess ile bir akü ayarlayarak yola çıkmaya çalışırken akünün peşinde yolları Ateş Böcekleri ile kesişir. Ellie’yi karantina bölgesi dışındaki Ateş Böceklerine götürmesi karşılığında Joel istediği aküyü elde eder. Çok geçmeden işler sarpa sarar. Tess ısırılmışken Ellie’nin ise salgına karşı bağışıklığı olduğunu öğrenirler.

Gelecek hafta görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön