Tidelands (1. Sezon İncelemesi)

Netflix‘in ilk Avustralya orijinal yapımı. Sirenler, melezler ve insanların yer aldığı fantastik dizi.

Öncelikli olarak siren nedir? açıklayarak başlamak lazım. Sirenler, Yunan mitolojisinde Sirenum scopuli adında bir adada yaşadıklarına inanılan yaratıklar. Her ne kadar deniz kızlarından farklı oldukları belirtilse de -farklı olarak iki kuyruğa sahipmişler- zaman içerisinde bir yaratıklar gibi bahsedilmiştir. Şarkıları ile denizcileri kendilerine çeken ve ölümlere sebep olan yaratıklar olarak söz edilen Sirenler, kayalık kıyılarda yaşadıklarına inanılırmış. İzmir, Foça’daki Siren kayalıkları bu yerlerden biri.

Diziye bağlayacak olursak, Sirenler kendilerine çektikleri denizcilerden sahip oldukları bebekleri terk ediyorlar. Yarı insan, yarı siren olan bu melez canlılar ise Tidelanders‘lar olarak adlandırılmış.

Photo by Jasin Boland/Netflix – ©

Suyu kontrol edebilen -dolayısı ile kanı da-, su altında nefes alabilen ve insanları manipüle edebilen bu canlılar Orphelin Bay isimli ufak balıkçı kasabasında insanlardan izole ama onlarla ticari iş birlikleri yaparak yaşamaktadırlar. Tidelanders’ların liderleri, kraliçeleri, yöneticileri Adrielle Cuthbert rolünde ise Fast and Furious serisinden hatırlayabileceğimiz Elsa Pataky‘i izliyoruz.

10 yıldır hapiste olan Cal McTeer (Charlotte Best), kasabaya geri dönmesiyle başlayan olaylarla insanlar ve Tidelanders‘lar arasında ki anlaşmada sıkıntılar çıkmaya başlar. Aslında yabancı dizilerden alışık olduğumuz, türlü oyunların döndüğü, herkesin bir hesabı olduğu Orphelin Bay, Tidelanders‘ların eklenmesiyle fantastik bir hal almış.

Photo by Jasin Boland/Netflix – ©

Sirenler falan denilince insan su altı sahneleri falan bekliyor ama öyle bir durum yok. İkinci sezonda olacak gibi duruyor aslında, spoiler vermek istemiyorum. Ayrıca ne çok karakteri öldürdünüz arkadaş. Sanki Game of Thrones, Red Wedding.

Sekiz bölümden oluşan ilk sezon, kış gününde (yazı Aralık ayının 25’inde yazıldı- insanın için açan atmosferiyle bile kendi izletebilen dizi, son bölümünde devam bölümleri için çokça soru bırakırken, akıbeti henüz belli değil. En sevmediğim kısım olan puan kısmına gelecek olursak, 10 üzerinden 7 vermek yerinde olacaktır.

Kapak Görseli: © Netflix

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön