Chambers 1. Sezon İnceleme

Sivan Alyra Rose – Chambers
Görsel: URSULA COYOTE/NETFLIX

Chambers, Netflix‘in korku, gerilim türündeki yeni dizisi. Leah Rachel tarafından yaratılan Chambers‘ın kadrosunda Uma Thurman, Tony Goldwyn, Sivan Alyra Rose gibi isimler yer alıyor.

Başlamadan, ilk olarak söylemek istediğim, Chambers‘ın oldukça korkutucu bir yapım olacağını düşünüyordum. Hatta bir kaç gün önceden buna kendimi hazırlamaya başlamıştım. Ancak beklediğim gibi değilmiş. Evet, korku unsurları mevcut ancak bunlar daha çok gerilim yaratmak için. Öyle uyku kaçıracak cinsten değiller. Yani bu yüzden çekinceleri olan varsa sıkıntı yok izleyebilirsiniz.

Sasha Yazzie (Sivan Alyra Rose), dayısı Big Frank Yazzie (Marcus LaVoi) ile yaşayan, boş zamanlarında onun akvaryum balık mağazasında çalışan, yakın arkadaşı (Yvonne – Kyanna Simone Simpson) ve sevgilisi (TJ Locklear – Griffin Powell-Arcand) olan, 17 yaşında sıradan bir lise öğrencisidir. Yakın arkadaşı Şiddetli bir fırtınanın yaşandığı, bol yağışlı bir gecede -fırtına, şiddetli, yağış, gece kesin olağanüstü bir şeyler olacak- aniden kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılır. Kalp nakline ihtiyaç duyan Sasha‘ya yine kendisiyle yaşıt, o gece aniden ölen Becky Lefevre‘nin (Lilliya Scarlett Reid) kalbi nakledilir.

Buraya kadar her şey normal. Kalp nakli yapıldı. Bir kız öldü, diğeri yaşadı. Bir süre sonra Becky‘nin babası Ben Lefevre (Tony Goldwyn), Sasha‘yı ziyarete gelir, onunla tanışmak ister ve dayısı ile beraber yemeğe davet eder. Ölen kızlarının kalbini taşıyan kızı tanımak isterler. Tamam. Sonra ona Becky‘nin okulunda burs verirler. Ardından arabasını, kıyafetlerini. Ölen kızlarının yerine onu koymaya başlıyor gibiler. Burada araya girerek Lefevre ailesinden bahsetmek gerek. Baba Ben Lefevre, anne Nancy Lefevre (Uma Thurman), ölen kızları Becky Lefevre ve abisi Elliott Lefevre (Nicholas Galitzine). Lefevreler Crystal Valley‘de yaşamaktadır ve Ben, Annex vakfı adında daha ilk bakışta şüphe duyulabilecek bir kuruluşta görev almaktadır. Güzel bir ev, öğrencilerine yaşam koçu veren bir okul, arabalar. Yani imkanları ve Sasha‘ya verebilecekleri oldukça fazla. İşte bir kaç bölüm bunlarla geçiyor. Hayır, spoiler yemediniz. Sasha bir süre sonra, Becky‘nin anılarını, rüyalarını hatta onun sahip olduğu yetenekleri sergilemeye başlar. İşte işler şimdi karışıyor ve bundan sonrasını anlatırsam spoilera girer.

Spoiler Uyarısı!

Yeşil kutuya kadar spoiler mevcuttur.

Uyarımızı yaptığımıza göre spoiler verme korkusu olmadan devam edebiliriz. Dizide bahsettiğimiz o fırtınalı gecede olağanüstü olaylar oluyor. Bunların bir kısmına 10 bölüm boyunca cevaplar buluyoruz. Hatta o gece 50 küsür -sanırım 58- bebek, daha zamanları gelmeden, dünyaya geliyor. Ve onlara da bu bahsettiğimiz Annex vakfı yardımcı oluyor. İlk sezonda bu konuya bir cevap alamadık ancak vardı bir sebebi. Başlarda insan düşünmeden edemiyor. Lefevreler, Sasha‘yı ölen kızlarının yerine koyuyor, Sasha‘da isteği dışında kendini Becky‘nin yerine koyuyor ve kendi dünyasında Becky ile mücadele ediyor. Neden olmasın? Ancak sonrasında işlerin gerçekten olağanüstü olduğunu, Annex adı altında toplanıp Lilith’in ruhunu Becky‘nin bedenine çağırdıklarını öğreniyoruz. Tabi kalp nakliyle Sasha‘yı seçtiğini öğreniyoruz.

Spoiler Uyarısı!

Spoiler son bulmuştur.

Chambers, yaklaşık 50-55 dakikalık 10 bölümden oluşuyor. Çok ağır ilerliyor, çok uzun bölümler, çok fazla bölüm. Özellikle yazı yazmak için tek günde, arka arkaya izliyorsanız daha kötü. Altıncı bölümden sonra dizi biraz hızlanıyor. Dayanabilirseniz, dokuzuncu ve onuncu bölümler oldukça iyi. Merak uyandırıcı bir sezon finali yaptı. İkinci sezon gelir diye düşünüyorum. Korku dozunun düşük, gerilimin yerinde olduğu ancak ağır ilerleyen, güzel bir konuya sahip Chambers. Ben Chambers‘ı sevdim. İkinci sezonundan da -devam ederse tabi- umutluyum. İzlemenizi tavsiye ederim.

Chambers hakkındaki görüşlerinizi, aklınıza takılanları, yazıda eksik yada hatalı bulduğunuz kısımları yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Chambers 1. Sezon Fragmanı

Görseller: URSULA COYOTE/NETFLIX

Chambers 1. Sezon İnceleme” üzerine 2 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön