Omniscient (Onisciente) 1. Sezon İnceleme

Omniscient ya da orijinal ismiyle Onisciente (her şeyi bilen) Netflix’in Brezilya yapımı bilim kurgu dizisi. Her bir bireyin 7/24 dronelar ile izlendiği bir gelecekte geçen Omniscient‘de babasının cinayetini aydınlatmaya çalışan Nina’yı (Carla Salle) izliyoruz.

Omniscient (Onisciente) adı verilen bir sistem ile şehirde yaşayan herkes kesintisiz olarak sinek büyüklüğündeki dronelar tarafından izlenmektedir. Hem güvenlikten hem mahremiyetten ödün vermeyin tarzında bir mottosu bulunan Omniscient, kayıtların insan tarafından değil bir yapay zeka tarafından izlenip işlendiği bir sistem. İnsanların güvenini kazanan sistem, suç oranını oldukça düşürmekle birlikte insanların evlerini dahi kilitlemedikleri bir düzen sağlamıştır. Dış dünyadan -evet, sistem sadece belirli, kurulu olduğu şehirde çalışıyor- tamam soyutlanmış bir şekilde yetişen bir nesil bulunuyor ve onların artık sistemin hatasız olduğuna inançları tam. Ancak her sistemin kusurları vardır. İşte o kusur Nina’nın babasının öldürülmesiyle gün yüzüne çıkıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi yöneticiler tarafından gizlenen babasının cinayetini çözmek Omniscient’de stajyer olarak çalışan Nina’ya kalıyor. Tak yapması gereken sistemi atlatmak ve babasının drone kayıtlarını ele geçirmek. Ama her saniye izlenirken bu pek de kolay değil.

İlk gördüğünüzde aklınıza ne geldi? Black Mirror değil mi? Sonra? Tabii ki 1984. Daha kaç bilim kurgu yapımına Black Mirror bölümü gibi diyeceğiz emin değilim ancak Omniscient adeta bir Black Mirror bölümü gibi. Bu kötü bir şey değil. Gelelim 1984’e. Omniscient çok fazla distopik, karanlık bir havaya hakim değil. Güvenliğinizden vazgeçebiliyorsanız şehirden gidebilirsiniz. Sizi zorlayan yok, kapı açık.

Her ne kadar bir bilim kurgu başyapıtı olmasa da Omniscient (Onisciente) altı bölümden oluşan ilk sezonuyla izlemesi gayet keyifli bir yapım. İkinci sezonunda -umarım gelir- işler karışacak gibi duruyor. İzlemenizi tavsiye edebilirim.

Omniscient (Onisciente) hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Görsel:Netflix

Omniscient (Onisciente) 1. Sezon İnceleme” için bir görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön