The Dark Crystal: Age of Resistance (Siyah Kristal: Direniş Çağı) 1. Sezon İnceleme

The Dark Crystal: Age of Resistance / Siyah Kristal: Direniş Çağı
Görsel: Kevin Baker / Netflix

En başından söylemem gerek çok beğendim. Yazı boyunca övüp duracağım. Uyarımı yaptığıma göre Netflix’in fantastik serisi The Dark Crystal: Age of Resistance‘in (Siyah Kristal: Direniş Çağı) ilk sezonundan bahsedebilirim. Ama öncesinde The Dark Crystal ve Thra‘dan bahsedelim biraz.

Siyah Kristal: Direniş Çağı Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

The Muppets‘ın da yaratıcısı olan Jim Henson tarafından yaratılan The Dark Crystal, ilk olarak 1982 yılında beyaz perdede seyircisi ile buluştu. Thra adlı bir gezegenin destansı hikayesinin anlatıldığı The Dark Crystal, aradan geçen yılların ardından öncül hikaye ile dizi olarak yeniden bizlerle. 1982 yapımı The Dark Crystal‘ın hemen öncesinde yaşanan olayların anlatıldığı The Dark Crystal: Age of Resistance‘ı izlemek ve anlamak için ilk filmi izlemenize gerek. Doğrusunu söylemek gerekirse öncesinde benim ilk filmden hatta Dark Crystal evreninden (destanı, hikayesi) haberim dahi yoktu. Bu da benim ayıbım olsun.

Devam etmeden önce belirtmek istediğim olay kuklalar. Jim Henson daha çok yarattığı kukla gösterileri ile bilinen bir isim. 80’li yıllarda bildiği işi yaparak kuklalar ile fantastik bir hikaye anlatmayı tercih etmiş. Olayın özüne sadık kalınarak, her ne kadar azda olsa görsel efekt barındırıyorsa da, The Dark Crystal: Age of Resistance‘da kuklalar sahnede. Yani gelip “Keşke animasyon olsaydı.“, “Kukla kullanmaya ne gerek vardı?” gibi saçma sapan yorumlarda bulunmamak gerek.

İlk bölüm bizi uzun bir anlatımla karşılıyor, böylelikle Thra’nın geçmiş bin yılı hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Bin yıl önce Skesis adı verilen ölümsüz yaratıklar, aynı zamanda Thra‘nın kalbi olan Gerçeğin Kristali‘nin koruyucusu Mother Aughra‘yı yıldızlara yolculuk imkanı hediye edip kristali koruyacaklarına söz vererek kandırılar. Mother Augra‘nın yokluğunda binlerce yıl Thra‘da hüküm sürerler. Tarihlerini unutan Gelflingler ve Thra‘nın diğer sakinleri, Skeksislerin kendilerini koruduğuna inanarak yaşarlar. Tabii bu durum Skeksislerin kristalin ve Thra‘nın gücünü kendi güç ve ölümsüzlükleri sağlamak için kötüye kullanmalarıyla ve gerçek yüzlerinin ortaya çıkmasıyla son bulur. İşte The Dark Crystal: Age of Resistance‘da Gelflinglerin yeniden bir araya gelerek kayıp tarihlerini yeniden öğrenmelerini ve Thra‘yı karanlıktan kurtarmak için mücadele etmelerini konu alıyor. Yazının devamında seride bahsedilen Thra‘nın tarihi, kristal, Gelfilingler ve Thra‘nın diğer yaratıkları gibi konular hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım. Anlayacağınız, spoiler dikkat!

Spoiler Uyarısı!

Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içermektedir.

Spoiler uyarımızı yaptığımıza göre en baştan rahat rahat başlayabiliriz. Thra. Gezegenin kendisi, tamamı, hepsi. Üzerinde bulunulan gezegen, yaşayan canlılar, mevcut olan her şey Thra’nın kendisidir. Kristal ise “The Crystal of Truth / Gerçeğin Kristali” adını taşımaktadır ve Thra’nın kalbidir. Thra’nın çocuğu olan Mother Augra, kristalin koruyucusudur. Ancak Skeksis adı verilen yaratıkların ona dostça yaklaşıp yıldızlara, evrene yolculuk yapmasına imkan veren bir yol göstermesiyle Mother Augra kristali onlara emanet ederek binlerce yıllık bir uykuya dalar. Skeksisler ise asıl amaçlarına ulaşmak için Thra’nın sakinlerine kendilerini kristalin koruyucuları (ölümsüz tanrısal efendiler) olarak kabul ettirirler ve kristali sömürürken bir yandan da Gelflingleri çıkarları amacıyla kullanırlar. Tabii bunu binlerce yıl öyle ustalıkta yaparlar ki herkes bunun normal olduğuna inanır. Zamanla kristal yeterli gelmemeye başlar, gezegenin dengesi bozulur, Thra’nın ezgisi duyulmaz hale gelir ve karanlık Thra’yı ele geçirmeye başlar. Skeksisler ise bunu görmezden gelerek kristal üstüne deneylere başlar ve onun vasıtasıyla Gelflinglerin özünü emerek kendilerine güç ve ölümsüzlük sağlamayı öğrenirler. Bir yandan Gelflinglerin bunu öğrenmesi, bir yandan Thra’nın artık uyarı vermesiyle Skeksisler için zor günler başlar.

Olayları anlatmayı keserek Thra’nın yaratıkları hakkında bilgiler vererek devam etmek istiyorum. Birazdan anlatacaklarımı seri boyunca yavaş yavaş öğreniyoruz, o yüzden ağır spoiler sayılabilirler.

Mother AughraThe Dark Crystal: Age of Resistance
Görsel: Kevin Baker / Netflix

Mother Aughra

Thra tarafından bir anne figürü olarak yaratılan, 3,5 metre boyunda, koç boynuzları, üç gözü olan (ikisi kör ama çıkarıp takabildiği bir taneye sahip) Aughra son derece huysuz ve aksi. Asıl görevi ise kristale ve Thra’ya göz kulak olmak.

Gelflingler

İki ila üç metre boylarında ki bu sevimli yaratıklar, Thra’nın halkı. Dişi Gelflingler ayrıca kanada sahipken, tamamı fiziksel temas ile anılarını birbirlerine aktarabilmektedirler. Zaman içinde (Skeksislerinde etkisiyle) yedi farklı klana ayrılırlar ve Baş Maudra ve diğer her klandan birer Maudra’nın bulunduğu bir konsey kurarlar. Her biri farklı özellik ve yaşam tarzlarına sahip klanlardan kısaca bahsedelim.

Dousan Klanı: Kristal Denizi Çölü’nde yaşayan bu klan, diğerlerine kıyasla en kapalı olan. Ölümle kafayı bozmuş, daha çok ölümden sonraki hayata odaklanmışlardır. Ayrıca müzik konusunda son derece yeteneklidirler.

Drenchen Klanı: Bataklıkta yaşayan bu klan, diğer Gelflinglerden daha büyük ve güçlü olmakla övünür. Ayrıca en önemli farkları amfibi olmalarıdır.

Grottan Klanı: Mağaralarda yaşayan bu klan, büyük kulak, siyah gözlere ve ışığa karşı aşırı duyarlılığa sahiptirler. Ayrıca Gelflingler içerisinde en gizemli olanlarıdır. Öyle ki sayıları bile tam olarak bilinmemekle birlikte, yüzeyle irtibatları neredeyse yoktur. Doğa ile en iyi anlaşanlar Grottanlardır.

Sifa Klanı: Kabul gerekliliklerini tamamlayan her gelflingi aralarına kabul eden klan, ayrıca denizcilik ile uğraşmaktadır. Karşılığını almadan bir şey yapmayan Sifalar, büyü ve kehanet konusunda da yeteneklere sahiptir.

Spriton Klanı: Stonewood klanının, aslında genel olarak tüm klanların, rakibi ve iyi birer zanaatkarlar. Genel olarak Skeksis muhafızı olarak görev yaparlar.

Stonewood Klanı: Gururlu, cesur kahraman ve savaşçılar. Ayrıca iyi birer çiftçiler. Spritonlar ile beraber Skeksis muhafızları genelde Stonewood klanındandır.

Vapra Klanı: Gelfling klanlarının en eskisi, soylusu. Baş Maudra bu klana mensup.

Podlingler

Pod bitkileri ile beraber yaşayan podlingler, müzik eğlence içerisinde yaşamaktadırlar. İyi kalpli, saf ve oldukça yaramazlar. Çamura bayılan podlingler öyle ki gelflingler tarafından zorla yıkanmaktadır.

SkeksisThe Dark Crystal: Age of Resistance
Görsel: Kevin Baker / Netflix

UrSkeks

İki kol ve iki bacağa sahip olan bu tür, Thra’ya ait değildirler. Kendi gezegenini terk eden bir grup UrSkeks, Thra’ya gelir. Daha sonra bu canlılar urRu ve Skeksis olarak ikiye ayrılırlar.

urRu (Mistikler)

Yavaş hareket eden, bilge, barışçıl, kambur. Skeksislerin iyi karşıtları. Dört kol, iki bacağa sahipler.

Skeksis

Acımasız, kötü ve kuş benzeri yaratıklar. Dört kol, iki bacağa sahipler.

Diğer Yaratıklar

Fizzgig: Tüy yumağı, sevimli, köpek benzeri yaratıklar.

Spitterlar: Dev örümcekler. Bir arada yaşarlar ve Thra’nın en korkutucu yaratıklarındandır.

Spoiler Uyarısı!

Spoiler son bulmuştur.

IMDB puanı 9’a dayanan, olumlu yorumların havalarda uçuştu The Dark Crystal: Age of Resistance, destansı bir fantastik hikaye isteyenler için kaçırılmaması gereken bir seri. Aşağıda bulabileceğiniz videoda görebileceğiniz gibi harcanan emek aşırı boyutlarda. Seslendirme kadrosun adeta yıldızlar geçidi. Mark Hamill, Nathalie Emmanuel, Lena Headey, Caitriona Balfe, Jason Isaacs, Taron Egerton gibi isimler The Dark Crystal: Age of Resistance‘ın seslendirme kadrosunda. Son olarak eğer Thra dünyası hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz kendi resmi sitesinden detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Ayrıca 82 yapımı filmin ardından Sierra Online tarafından yapılan text adventure türündeki oyuna buradan ulaşabilirsiniz. Yaklaşık bir buçuk saatlik, yapım sürecinin ele alındığı kamera arkası görüntüleri ve 1982 yapımı ilk film The Dark Crystal da Netflix’te mevcut. En kısa zamanda filmin incelemesini de hazırlamayı düşünüyorum. Seri hakkında görüşlerinizi ve yazıda hatalı, eksik ya da bahsetmemi istediğiniz bir nokta varsa yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

What Is The Dark Crystal? Everything You Need To Know
Netflix UK & Ireland / Youtube

Görseller: Kevin Baker / Netflix

Kaynak: Darkcrystal.comFandom: Dark Crystal

The Dark Crystal: Age of Resistance (Siyah Kristal: Direniş Çağı) 1. Sezon İnceleme” için bir görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön