The Irregulars 1. Sezon İnceleme

Harrison Osterfield, Thadde Graham, Darci Shaw, McKell David, Royce Pierreson, Jojo MacariThe Irregulars
Görsel: Matt Squire/Netflix

Netflix, Enola Holmes‘un başarısından sonra The Irregulars ile Sherlock Holmes uyarlamalarına bir yenisini daha ekliyor. Tom Bidwell tarafından yaratılan seri Arthur Conan Doyle’un eserlerinde zaman zaman Sherlock Holmes’a vakalarda yardım eden sokak çocukları çetesi The Baker Street Irregulars’dan ilham alıyor.

Kimsesiz olan Bea (Thadde Graham), kardeşi Jessie (Darci Shaw), Spike (McKell David) ve Billy (Jojo Macari) adeta birbirlerinin ailesi olmuşlardır. 221B’nin hemen karşısında bir mahzende yaşayan arkadaşların hayatı John Watson‘ın (Royce Pierreson) bir vakada yardımlarını istemesi ile altüst olur. Çok geçmeden arkadaş grubuna üst sınıfa mensup Leopold (Harrison Osterfield) dahil olur.

Paraya olan ihtiyaçlarından dolayı istemeyerek de olsa teklifi kabul eden çocuklar, esrarengiz bir şekilde çalınan bebeklerin peşine düşer ve kendilerini Viktorya Dönemi Londra’sında gerçekleşen bir dizi olağanüstü olayın ortasında bulur. Tüm bu doğaüstü olayların sebebinin ise ölülerin dünyası ile yaşayanların dünyası arasında açılan bir yarık olduğunu öğrenmeleri işleri daha da zorlaştırır. Şimdi iki dünyayı ayıran bariyer yıkılmadan yarığı bulmalı ve kapatmalıdırlar. Üstelik Jessie‘nin tuhaf kabusları şiddetini arttırırken özel yeteneği herkesin hedefi olmasına yol açar. Sherlock mu? Onun durumu pek iyi değil. Bağımlılıkla mücadele içinde, bitik bir halde. Alışkın olduğumuz Sherlock Holmes (Henry Lloyd-Hughes) zekasından, küstahlığından eser yok. Belki biraz vardır?

Diziden bahsederken Sherlock‘dan çok The Irregulars‘dan, çocuklardan, söz etmek lazım. Bu onların hikayesi, onların maceraları. Yine de olaylar Sherlock Holmes evreninde geçtiğinden her ne kadar geri planda duruyor olsa da ondan söz etmemek yada orijinal haliyle ve diğer uyarlamalarla kıyaslamamak imkansız. Sherlock Holmes bir çok şekilde karşımıza çıktı ancak fantastik bir yapım olarak The Irregulars bu noktada diğer yapımlardan ayrılıyor. Sherlock Holmes‘un çözdüğü vakalar her ne kadar sıra dışı olsa da mantıkla izah edilebilecek sonuçlara varıyordur. Ancak The Irregulars‘da ölüler dünyası ile iletişime geçmeye çalışan bir Sherlock var karşımızda. Bu açıdan yaratıcısı Arthur Conan Doyle‘a biraz daha yakın bir Sherlock haline gelmiş durumda. Kendisinin bu tür konulara oldukça ilgisi ve bu alanda çalışmaları varmış. Bu durum sevenlerini üzebilir ancak böyle bir Sherlock ile karşılaşacağınızı bilerek başlamalısınız. Sadece Sherlock değil, önceki uyarlamalarda karşımıza çıkan Watson, Mycroft (Jonjo O’Neill), Lestrade (Aidan McArdle) gibi karakterlerde de farklılıklar mevcut.

The Irregulars – Resmi Fragman
Netflix Türkiye / Youtube

İlk sezonu henüz yayınlanmadan ikinci sezon onayını alan The Irregulars‘a kesinlikle bir şans vermelisiniz. Alışık olduğumuz Sherlock Holmes hikayelerine benzer ancak bir o kadar da farklı. İkinci sezon için büyük merak içerisindeyim. Her ne kadar Sherlock ve Watson‘ın geçmiş maceralarını da görmek istesem de ikinci sezonda büyük bir ihtimal The Irregulars, Watson‘ın peşinden türlü maceraya atılacaklardır.

Görsel: Matt Squire/Netflix

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön