The Stepford Wives (Stepford Kadınları – 2004) İnceleme

© 2004 Paramount Pictures and Dreamworks Pictures. All Rights Reserved.

The Stepford Wives, 1975 yapımı aynı adlı filmin yeniden çevrimi. Aslında her iki filmde Ira Levin‘in The Stepford Wives romanından uyarlama.

Kadrosunda Nicole Kidman, Matthew Broderick, Bette Midler, Glenn Close, Christopher Walken, Roger Bart gibi isimleri barındıran ve Frank Oz tarafından yönetilen 2004 yapımı The Stepford Wives, 1975 yapımı korku, gerilim türündeki orijinal halinin aksine bir komedi.

Bir televizyon kanalında üst düzey yönetici olan, kariyer sahibi, başarılı iş insanı Joanna Eberhart (Nicole Kidman), yaptığı bir hata sonucu işinden olur ve duygusal çöküş yaşar. Eşinin alt kademesinde çalışan Walter (Matthew Broderick) ise eşine çocukları alıp taşınmayı, yeniden başlamayı teklif eder. Kendilerini Connecticut, Stepford‘da bulurlar.

Ancak Joanna -tabi izleyicide- Stepford‘da bir şeylerin normal olmadığını kısa sürede fark ediyor. Aslında filmin sır saklama gibi bir amacı yok. Kısa zaman içinde, açık açık belli ediyor bir şeylerin normal olmadığını. Film yapıldıktan sonra üzerinde çokça oynanmış. Bir çok sahne çıkartılırken, yeni sahneler eklenmiş. Bu sebepten olacaktır ki bir çok tutarsızlık ve anlamsız noktalar mevcut.

© 2004 Paramount Pictures and Dreamworks Pictures. All Rights Reserved.

Spoiler Uyarısı!

Yazının bundan sonrası spoiler içerir.

Olay aslında, kendilerinden daha başarılı olan eşlerini kıskanan onları çekemeyen, özgüvensiz bir takım adamın eşlerini yarı insan yarı robotlara -siborg (cyborg)- çevirmesi ve onları sadece ev işi yapan, kendilerine hizmet eden kölelere çevirip, Stepford adında bir yerde gözden uzak yaşamları. 1975 yapımı The Stepford Wives, korku gerilim türünde, eşlerin öldürülüp yerine robotların geçirildiği, daha karanlık bir film.

2004 yapımı komedi filminde ise eşlerini beyinlerine yerleştirdikleri çipler sayesinde kontrol ettiklerinden bahsediliyor. Diğer durumun bir komedi filmi için ağır olacağını düşünmüşler sanırım ve sonradan sahneleri atarak bu durumu beyin kontrol eden bir takım implantlara çevirmeye çalışmışlar. Ancak, adamların kredi kartı ile kadının ağzından para çektiği ve eli ateşte yanmayan kadınların olduğu -atılan sahnelerde çok daha fazlası mevcut- sahneler görüyoruz. Ee hani sadece beyin kontrol eden çipler? Ayrıca madem çiplerle bu işi yapıyorsunuz, Joanna neden kendisinin boş bir kopyasıyla karşılaşıyor?

Spoiler Uyarısı!

Spoiler son bulmuştur.

“Bir şeyleri eleştirelim ama komedi olsun, bir yandan da mesaj verelim. Ayrıca iyi gişe yapıp, para da kazanalım.” düşüncesi ile yapılan film, izlenmeyecek bir yapım değil. Eğer televizyonda ya da başka bir yerde denk gelirseniz izleyin. Ancak kendinize ayırdığınız kısıtlı zamanınızı daha iyi bir film ile değerlendirebilirsiniz.

Görseller: © 2004 Paramount Pictures and Dreamworks Pictures. All Rights Reserved.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön