Unit 42 (Unité 42) 1. Sezon İnceleme

Unit 42 (Unité 42) 2017’de Belçika’da yayınlanan ilk sezonunun ardından Netflix sayesinde, Temmuz 2019’da bizlerle buluştu. Siber suç unsuru eklenmiş polisiye dizisi Unit 42‘nin 10 bölümden oluşan ilk sezonu boyunca her bölüm siber suçlar ile alakalı farklı polisiye vakaları aydınlatmaya çalışan özel bir ekibi inceliyoruz.

Ekipten bahsetmeden önce neden 42? 42 Douglas Adams‘a göreThe answer to life, the universe, and everything. / Hayata, evrene ve her şeye dair nihai cevap.” İnanmıyorsanız Google’a sorun.

Gelelim ekibe; ekibin başında karısını yakın zaman önce kaybetmiş iki çocuk babası Samuel Leroy (Patrick Ridremont) bulunuyor. Beyaz şapkalı hackerlarımızdan ilki Billie Vebber (Constance Gay). Billie‘nin geçmişte işlediği bir çok siber suç olmasına rağmen artık iyilerden biri. Ekipteki diğer teknoloji insanı ise Nassim Khaoulani (Roda Fawaz). Onlara geçmişinde yanlış insanlarla zaman geçirmiş olan Bob Franck (Tom Audenaert) var. Ekibin lideri diyebileceğimiz ancak işi daha çok Sam ve Billie‘yi kontrol etmek olan Hélène Janssens‘i (Hélène Theunissen) unutmamak lazım. Haa birde ekibimizin soruşturmalarına sık sık katılan Alice Meerks (Danitza Athanassiadis) var. Alice adli tıp uzmanı. Ekip sık sık onun mekanında (morg? laboratuvar?) takılıyor. Dizinin en eğlenceli sahneleri ise onun yer aldıkları.

Her bölümde farklı bir olayı çözen ekibimizin, bir de sezon boyunca kendi hikayelerini görüyoruz. Daha çok Sam ve Billie odaklanıyor olsa da her karakter için yeterli zaman ayrılmış. Eşinin hayaletiyle yaşayan Samuel, kaybettiği birinin ardından -spoiler verme, spoiler verme- acı çeken Billie zaman içerisinde iyi ikili ve dost olurlar. Samuel‘in hayatına yön verirken yardım aldığı eşinin hayaletinin yanı sıra hayaletleri dizi boyunca görüyoruz. Dur öyle değil, olay çözüldükten sonra kendilerini gösteriyorlar ve bir bakıma adaletin yerini bulduğunu kendilerinin işinin bittiğini anlatmak istiyorlar ki bu kısımlar dizinin en etkileyici kısımları.

Unit 42‘nin 2019’da beklenen ikincisi sezonu hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadım ancak kesinlikle gelmeli. İkinci sezon gelene kadar ilk bölüme şans vermenizi öneririm.

Görsel: Netflix

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön