Apex Legends: Eclipse Sezon 15, Catalyst, Broken Moon

Apex Legends Eclipse -Season 15
Görsel: Electronic Arts – Respawn Entertainment

Apex Legends‘da yeni sezon 1 Kasımda başladı. Oyunun 15. sezonu Eclipse adını alıyor ve yeni Legend Catalyst ve yeni harita Broken Moon oyuna ekleniyor. Gelin hep beraber yeni sezona göz atalım.

Yeni Legend: Catalyst

2705 Boreas doğumlu Tressa Crystal Smith, yarışmamıza Cleo‘dan katılıyor. Smith henüz 3 yaşındayken Boreas‘ın uydusu Cleo’ya çarpan bir meteor hem Cleo’yu hemde Boreas yavaş yavaş yaşanmaz bir yer haline getirmektedir. Geleneklerine bağlı olarak büyücülük ile de ilgili olarak yetişen Smith henüz 15 yaşında kendisini Cleo’yu yeniden inşa etmek için başlatılan terraforming projesinde (haritayı incelediğimiz kısımda biraz daha detaylı değineceğiz bu konuya) bulur. Ferrofluid (ferro akışkan, manyetik sıvı) kullanarak yaptığı iş ile geleneklerinden gelen ritüelleri arasında bağ hissederek son derece istekli bir şekilde projede yer alır. Ancak Apex Games‘in Cleo’ya gelişi ile onunda rahatı kaçar ve kendisini oyunlarda evini savunmaya çalışan Legend Catalyst olarak bulur.

Passive Ability: Barricade

Ferrofluid ile kapıları güçlendirebiliyor. Kapalı kapıları daha da güçlendirirken yok edilmiş kapıların yerinde ise diğerinden daha zayıf bir barikat oluşturabiliyor.

Tactical Ability: Piercing Spikes

Yere düşman adım attığında dikenli çizilere benzer bir şekle dönüşen ferrofluid dökerek tuzak kurabiliyor.

Ultimate Ability: Dark Veil

Ferrofluid ile oldukça yüksek ve geniş bir duvar oluşturabiliyor. Rakibin görüşünü engellerken içinde geçtiklerinde ise hasar vermek yerine kısa bir süre onları yavaşlatıp kısmen kör ediyor.

Yeni Harita: Broken Moon

Apex Legends Eclipse -Season 15
Görsel: Electronic Arts – Respawn Entertainment

Boreas gezegenin uydusu Cleo, 2708 yılında meteor çarpması sonucu yaşanmaz hale gelir. Ayın ağır hasar alması Boreas’ı da oldukça olumsuz etkiler. Meteor yağmurları, düzensiz gelgitler, kutuplarda sıcaklık yükselirken ekvatorda ise hızla düşmektedir, gıda kıtlığı ise oldukça endişe verici bir duruma gelmektedir. Öyle ki bir şey yapılmazsa Boreas 50-70 yıl arasında yaşanmaz bir hale gelecektir. Yeri gelmişken Boreas gezegeni Apex oyuncularına yabancı bir gezegen değil. Boreas hem Seer‘ın gezegeni hem de arena oynadığımız Encore bu gezegende yer alıyor.

2720 yılında Hammond Robotics‘in desteği ile Cleo Recovery Council ayı yeniden yaşanabilir hale getirme çalışmalarına başlıyor. Ancak halkın bir kısmı Hammond Robotics’in kendi çıkarları için burada olduğuna inanıyor. Tressa Crystal Smith ve Margo ise bu insanlardan sadece ikisi. Henüz 15 yaşında olan Smith ve Margo Cleo’nun yüzeyine madencilik ekipmanı fırlatan bir tesise girerler. Burada ferrofluid dolu bir tank bulurlar. Tam çıkacakken Margo’nun tesise bomba yerleştirdiğini gören Smith daha ne olduğunu anlamadan bir Spectre ile karşı karşıya kalır. Margo tesisin korumaları tarafından yakalanırken Smith kaçmayı başarır. Sonrasında Cleo Kurtarma Konseyi’ne katılmak için başvurur ve kabul edilerek Hope kolonisinin Cleo’nun yüzeyini yaşanabilir hale getirme çalışmalarına katılır. Burada ferrofluid (ferroakışkan) üzerinda uzmanlık kazanır. Hope’s South Promenade‘de daimi ikametgah alarak Cleo’yu evi olarak belirler. Her şey güzel giderken Seer ve Eduardo Silva‘nın Cleo’da yeni bir Apex Games arenası inşa etmeye karar vermesiyle güzel günler sona ermiştir. Cleo Kurtarma Konseyi’nin hizmetleri sona erdilirken yetki Mercenary Syndicate‘e (Paralı Asker Sendikası) geçer.

Biraz uzun olduğunun farkındayım ancak bu kısmı anlatmadan söyleyeceklerim havada kalırdı. Yaşanan meteor faciası ve sonrasında başlayana ve yarıda kalan terroforming çalışmaları neticesinde Broken Moon ortaya çıktı. Fark edeceğiniz gibi harita iki farklı kısımdan oluşuyor diyebiliriz. Her yanından hayat fışkıran bir kısım ve dev endüstrüyel cihazlarla kaplı hayatın neredeyse yok olduğu diğer kısım.

Zip Rails

Broken Moon haritasının yeni özelliği olan Zip Rails‘ler zip line mantığı ile çalışıyor. Zipline ile farkı ise oldukça uzun ve hızlı olmaları. Haritada hızlıca yer değiştirerek oyuna daha hızlı bir yapı getirmek amacıyla yerleştirilmişler. Farklı bölgeleri hızlıca lootlamak olsun, çatışmalara dahil olmak yada alandan son dakika kaçmak için kullanabilecek ve oynanışı oldukça etkileyebilecek bir özellik gibi duruyor.

Harita hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Harita Rotasyonu

Sezon boyunca Battle Royale modunda public eşleştirmede Broken Moon, Olympus ve World’s Edge haritaları oynanacak.

Hediye Sistemi

Apex Legends‘e hediye sistemi geldi. Seçtiğiniz kozmetik eşyayı mağazadan arkadaşınız için satın alarak gönderebileceksiniz. Özellikle belirttim çünkü oyun içinde kazandığınız eşyalar buna dahil değil. Ticareti önlemek için bir dizi kurallarda getirilmiş. Her iki hesapta en az 10 level olmalı, hesaplarda giriş doğrulama aktif olmalı ve en az 2 haftalık arkadaş olmalısınız. Ayrıca gün içerisinde en fazla 5 hediye gönderebiliyorsunuz.

Stickkerlar

Oyuna sağlık eşyalarına (shield cell, shield battery, syringe, med kit, phoenix kit) yapıştırabileceğiniz stickerlar geldi. Üstelik yeni sezon sebebiyle Shattered ve Deathbox çıkartmaları ücretsiz olarak verilecek.

Son olarak bir kaç güncellemeyi de hızlıca geçebiliriz. Firing Range’de tüm legendlar açık, istediğinizi deneyebilirsiniz. Mastiff geri dönüyor, RE-45 dropa gidiyor. Yeni gold silahlar R-301, Devotion LMG, 30-30 Repeater, EVA-8, Prowler Burst PDW. Spitfire ve Peacekeeper yere dönerken, Havoc ve P2020 crafta gidiyor. Diğer silahlarda ufak değişiklikler var buradan göz atabilirsiniz. İlk ringin gelişi 60 saniyeden 90 saniyeye çekildi. Ziplinelara uzaktan ping atılabiliyor. Arka arkaya iki arkadaşınınız bannerını deathboxlarından alırken ilkinin ardından ikincisine geçtiğinizde ilk animasyon iptal ediliyor. Biraz daha hızlı bir şekilde alıp kaçılabilecek. Son olarak DirectX 12 için çalışmalarda devam ediyormuş.

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön