IO (İnceleme)

Photograph: William Gray/Netflix

Margaret Qualley (Sam Walden) ve Anthony Mackie‘nin (Micah) başrollerinde olduğu Jonathan Helpert‘ın yönetmen koltuğunda olduğu 2019 yapımı Netflix filmi.

Günümüzde, bilim insanlarının sık sık dile getirdiği, Dünya’nın öldüğü, küresel ısınma ve bir süre sonra yaşanmaz hale gelişi ve insanlığın uzayda yeni bir yuva arayışının gerçekleştiği IO‘da atmosferin -bazı bölgelerde- canlılar için yaşanmaz hale gelmesiyle insanlık Jüpiterin, IO uydusunun yörüngesinde koloni kurar ve insanların büyük bir çoğunluğu koloniye katılıp insanlığın yeni -kalıcı- evini aramaya başlar.

Bu arada filmde oldukça çok Yunan mitolojisine göndermeler mevcut. IO’nun aynı zamanda Zeus’un sevgililerinden biri olduğunu bilmeniz bu sahneleri daha anlamlı kılabilir.

İnsanların bir kısmı ise asıl sorunun insanlar olduğunu Dünya’nın ölmediğini kendisini korumaya ve yeniden doğuş evresine geçtiğine inanır. Sam Walden‘da Dünya’da kalan ve yeni şartlar altında yaşamın yeniden başlamasını sağlayacak çalışmalar yapan genç bilim insanıdır.

Photograph: William Gray/Netflix

IO‘dan gelen mesaj sonucu Dünya’dan son geminin koloniye kalkacağı ve seferlerin yeni araştırmalar için sonlandırılacağı haberi gelir. Tam da bu sırada Sam‘in davetsiz misafiri Micah çıka gelir ve son sefere yetişmeyi hedeflerler.

IO aslında tam olarak beklediğim gibi çıkmadı, ama bu sıkıcı veya kötü bir film olduğu anlamına gelmiyor. Ben daha çok aksiyon içeren ve hayatta kalma mücadelesi verilecek heyecanlı bir yapım beklerken IO, daha çok Dünya’nın dünü, geleceği ve ağırlıklı olarak insan ilişkileri üzerine yönelmiş bir yapım.

Yeni Dünya’lar arayışının başladığı günümüzde IO evimiz olan Dünya’nın güzelliklerini göremediğimizi ve bu güzelliklere sahip çıkmadığımızı anlatıyor bir açıdan. Post-apokaliptik türü sevenler için hoş ve tatmin edici sahneler barındırsa da türün hayranlarını tatmin etmeyecektir. Yer yer aklıma Marslı filmini getiren IO, şans verilmesi gereken bir yapım. Puanlamaya gelecek olursak biraz bonkör davranmış olabilirim ama IO için 10 üzerinden 7 verebileceğimiz bir film diyebiliriz. Tabi son karar sizin. İzledikten sonra yorumlara gelirseniz filmi beraber konuşabiliriz.

IO (İnceleme)” üzerine 2 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön