Osmosis 1. Sezon İnceleme

Esther Vanhove (Agathe Bonitzer) ve Paul Vanhove (Hugo Becker) – Osmosis
Görsel: Jessica Forde / Netflix

Osmosis, bilim kurgu türündeki, Fransız yapımı Netflix dizisi.

Benzer yapımları sürekli ona benzetiyoruz ama Osmosis için adeta bir Black Mirror bölümünün spin-off’u demek doğru olur sanırım. Gerçi o kadar distopik bir yapım değil.

İki kardeş, Paul Vanhove (Hugo Becker) ve Esther Vanhove (Agathe Bonitzer), Osmosis adı verdikleri ve insanlara ruh eşlerini bulma ve ebedi mutluluk sağlamayı amaçlayan bir uygulama geliştirmektedirler. Osmosis, ilk olarak Esther‘in komadaki annelerini ve kardeşi Paul‘u iyileştirmek için geliştirdiği yöntemi insanları, ruh eşlerini bulmayı amaçlayan bir ürün haline getirmeleri sonucu ortaya çıkmış. Beyine yerleştirilen bir implant (nanobotlar aracılığı ile) kişiden aldığı bilgileri sosyal ağlar ve çeşitli mecralarla karşılaştırma yaparak kişinin zihninde ruh eşlerinin imgesini göstermektedir. Üstelik bu yöntem birde Martin adı verilen bir yapay zeka içermektedir.

İleri teknoloji, beyin implantları ve yapay zeka… Üstelik hepsi aşk için.

Osmosis‘in lansmanı yapılmadan önce birbirinden tamamen farklı özelliklere sahip 12 kişi ile test aşamasına gelinmiştir. Bir yandan onların başına gelen süreci, ilişkilerinde ki inişleri ve çıkışları izlerken, diğer yandan Osmosis‘in finansal olarak ayakta kalma çabasını, Paul ve Esther‘in hayatlarındaki sorunlar, rakiplerin saldırılarını ve bu teknolojinin yapabileceklerinden çekinenlerin tepkilerini görüyoruz.

Osmosis 1. Sezon Fragmanı

İlk sezonu 8 bölümden oluşan Osmosis, merak duygusunu her bölüm canlı tutmayı başarıyor. Üstelik benzer yapımları bir çok kez görmüş olmamıza rağmen.

Hayat boyunca gerçek ruh eşini bulamadan yaşayanları düşününce Osmosis‘in vaad ettiği gerçek aşk fikri kulağa harika geliyor. Diğer bir taraftan ise “Ruh eşi dediğin kişiye aşık olma, onunla birlikte olma kararı kişinin kendisine mi, yoksa Osmosis‘e ait bir karar mı?” olduğu düşüncesi olayı karmaşıklaştıran bir durum. Bir de düşünsenize aşık olduğunuz kişi yada hali hazırda beraber olduğunuz kişi bu teknolojiyi deniyor ve aldığı cevap siz değilsiniz. Dizide en çok cevabı aranan soru da bu aslında. Ve 12 denek -daha çok üç tanesinin- ve partnerlerinin verdiği kararları izliyoruz.

Osmosis, eğer türü seviyorsanız, özellikle Black Mirror hayranıysanız, izlemenizi tavsiye edebileceğim bir yapım. İlk sezon öyle bir şekilde bitti ki, ikinci sezonu gelirse nasıl devam edebileceği konusunda tahmin yürütmek oldukça zor. Ama umarım Osmosis‘in 2. sezonu gelir ve izleriz. Güncelleme: Osmosis ilk sezonunun ardından iptal edildi. Yeni bir sezon gelmeyecek.

Osmosis 2. Sezon Gelecek Mi? Osmosis 2. Sezon Ne Zaman?

Osmosis yayınlanan ilk sezonunun ardından iptal edildi. Yeni bir sezon gelmeyecek.

Görsel: Jessica Forde / Netflix

Osmosis 1. Sezon İnceleme” üzerine 2 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön