Ánimas İnceleme

Iván Pellicer ve Clare Durant – Ánimas – Photo: Netflix

Ánimas, 2018 yapımı İspanyol korku ve gerilim filmi. Netflix‘de 2019 yılında yayınlanan film, ilk olarak 2018 yılında İspanya’da Sitges Film Festivali‘nde gösterilmiş. Jose F. Ortuño‘nun aynı adlı kitabından uyarlanan filmde Jose F. Ortuño, Laura Alvea ile beraber yönetmen ve senarist olarak bulunuyor.

Filmde Abraham (kısa olarak Bram) ve yakın arkadaşı Alex‘i izliyoruz. Abraham‘a Iván Pellicer, Alex‘e ise Clare Durant hayat veriyor. Çocukluk arkadaşı olan Bram ve Alex‘in dostluklarının başlangıcıyla, her ikisi de henüz beş yaşındayken, filmimize başlıyoruz. Babası tarafından şiddet gören Bram, yaşadıkları apartmanın merdivenlerinden Alex ile tanışır ve Alex, kırılan yo-yo sunu tamir edebileceğini söyler. Böylelikle ikilimiz uzun yıllar kopmayan bir arkadaşlığa başlar.

Lise çağına gelen ikilimizden Alex‘in başına filme asıl korkutucu ve bize gerilimi yaşatan olaylar gelmeye başlar. Yanıp sönen ışıklar, gölgeler… Korku ve gerilim türünün olmazsa olmazları. Bunlar yetmezmiş gibi bir de ortaya Bram’ın sevgilisi Anchie (Chacha Huang) adında bir kız hayatlarına girer.

Filmde renklerin kullanımı ve sahne geçişleri beni son derece etkiledi. Evet bir çok filmde mevcut, kullanılmış daha önce yapılmış olabilir ama sonuç olarak filme ekstra bir değer katıyor ve beğenmeme etki ediyor.

Spoiler Uyarısı!

Buradan sonrası spoiler içerir. Spoiler istemiyorsanız, yeşile kadar durmayın. Öyle böyle değil, çok fazla spoiler içeriyor.

Spoilersız geçemeyeceğim filmlerden biri olan Ánimas, Alex’in sadece Bram’ın zihninde oluşturduğu bir hayali arkadaş olduğundan şüphelendirmedi beni. Evet Alex, aslında Bram’ın beş yaşındayken, babasından korkarken yarattığı ve bir daha asla kopamadığı hayali arkadaşı. Bram ve ailesi bunun farkında, hali hazırda tedavi görmekte. İşte Alex’in başına gelenler bu tedavinin sonuçları. Bir yerden sonra Alex kendine fiziksel zarar vermeye başlıyor, aslında Bram’ın Alex’i hayatta tutma çabasından başka bir şey değil.

Ánimas‘da kullanılan ve trafik ışıklarından ilham alınan yeşil, sarı ve kırmızı renkler, ışıklar ise Alex ve Bram’ın bulundukları durum hakkında bize bilgi veriyor. Yeşil Alex için tehlikeli durumları belirtirken sarı güvende olduğu anlar ve kırmızı ise her ikisi için tehlikeli durumları anlatıyor.

Ayrıca izlerken farkına varmadığım ancak IMDB’deki bilgiye göre Alex ve Bram’ın beraber gözüktükleri sahnelerde Bram sol, Alex ise sağ tarafta bulunuyormuş. Finalde bu durum değişiyor.

Ánimas‘ın anlamına gelecek olursak, ruh anlamına gelmekle birlikte, anima’nın ruhun bilinçaltına temas eden içe doğru yönlendirilen kısmı gibi bir anlamı mevcut. Ayrıca anima, analitik psikolojide erkek kişiliğinin kadınsı parçasını tanımlamak için kullanılıyormuş.

Spoiler Uyarısı!

Spoiler geçti, tehlike atlatıldı.

Ánimas, kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğim filmlerden birisi. Başlangıcı biraz ağır, sıkılıp pes edebilirsiniz ama etmeyin, özellikle de spoiler kısmını okumadan geçtiyseniz.

Görsel: Netflix

Ánimas İnceleme” üzerine 2 görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön