Şeytanın İşareti (La Marca del Demonio / Mark of the Devil)

Netflix’in Meksika yapımı korku filmi Şeytanın İşareti‘nde (La Marca del Demonio / Mark of the Devil) gizemli bir kitap vasıtasıyla kötü bir ruhun etkisinde kalan iki kardeşin, hatta bir ailenin, hikayesini izliyoruz.

Hızlıca konuya girebiliriz. Şeytanın İşareti başarısız bir şeytan çıkarma ile başlıyor. Ardından ise kameraya eski bir kitap yansıyor. Evet, H.P. Lovecraft‘ın öykülerinde yer verdiği kurmaca bir kitap olan Necronomicon‘una benzer bir kitap. Zaten filminde başında H.P. Lovecraft‘tan bir alıntı görüyoruz ve filmin devamında da bu benzerlikten bahsediliyor.

Otuz yıl sonrasına geliyoruz. Üniversitede verdiği dersi bitiren Cecilia (Lumi Cavazos) ile tanışıyoruz. Kendisi bir filolog (dil bilimci). Kendisinden eski bir el yazmasını incelemesi isteniyor ve o da seve seve kabul ederek eve götürüyor. Kızları Camila (Arantza Ruiz) ve Fernanda (Nicolasa Ortíz Monasterio) kitabı kullanarak kötü bir ruhu serbest bırakıyor. Yardıma ise bir rahip olan Tomás (Eduardo Noriega) ve onun son derece ilginç arkadaşı Karl (Eduardo Noriega) koşuyor. Tüm bunlar açıklama ve fragmanda mevcut, spoiler değil.

Bu yukarıda anlattıklarıma göre aslında filmden bir şeyler beklemeye başlıyorsunuz. Tamam, ne olduğu belli sonuçta. İblislerle savaş, şeytan çıkarma ve saire. Bu türde onlarca benzer yapım mevcut ama belki bir fark yaratırlar demeden edemiyorsunuz. Peki bir fark yaratabilmiş mi? Hayır. Eğer blogu takip ediyorsanız ya da en azından bir kaç yazımı okuduysanız yapımlar hakkında kıyısından köşesinden iyi bir şeyler bulduğumu, beni yakalayan bir parçası olduğunda sevdiğimi fark etmişsinizdir. Etmediyseniz de artık biliyorsunuz. Şeytanın İşareti‘nde bu yönde hiçbir olumlu, fark katan, beni az da olsa çeken bir yan yok. Klişe üstüne klişe. Gizemli bir kitap, şeytan çıkarma, siyah gözler, yataktan havalanma… Ha bak bir tek tavanda asılı durma yok. Temeli olmayan karakterler, sebebi bilinmeyen olaylar, kötü efektler ve oyunların ağzının içine giren filmde sorun olduğunu düşündüren kamera açıları. Efektleri bütçesizlikle açıklayabiliriz hadi de geri için ne yapabiliriz bilmiyorum. Siz en iyisi zamanınızı başka yapımlara ayırın. Ben seviyorum bu tarz konuları, filmleri derseniz karar size ait tabi. Onun yerine film olmasa da Diablero‘ya göz atmanızı tavsiye edebilirim.

Film hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Görsel: Netflix

Şeytanın İşareti (La Marca del Demonio / Mark of the Devil)” için bir görüş

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön